Hei!
Olen töissä keittiö/siivousalalla. Molempia siis teen. Kuukausi sitten pääsin töihin ja melkein heti sen jälkeen alkoi oikeassa ranteessa tuntua jomotusta varsinkin rasituksen yhteydessä. Näyttää, että ranteeseen olisi tullut pieni pattikin. Ensimmäisenä tuli mieleen jännetupentulehdus... Voisikohan olla? Kipu ei siis ole todellakaan sietämätöntä eikä välillä edes pysty puhumaan kivusta vaan jomotuksesta. Välillä jomotus tuntuu myös kun käytän tietokoneen hiirtä (tälläkin hetkellä). Kannattaisiko käydä näyttämässä lääkärille? Miten ne siellä tutkii jos vaikka epäilevät sitä jännetupentulehdusta?
Kiitos jo etukäteen! :)
Jännetupentulehdus?
8
4168
Vastaukset
- tutki enempää
antavat vain antibiootti-kuurin, tulehdukseen. Joka tietenkin voi uusia, koska rasitus aiheuttaa kivut, kyllä kuule JOMOTTAA täälläkin kun toisinaan 15 tuntia hakkaan näppäimiä.
Minulla joskus oli sääriluun vierestä kipeänä jalka, lääkäri vain totesi, onpas oudossa paikassa jännetuppitulehdus ja kirjoitti kuurin. Mistähän lääkäri tiesi vaivan olevan jännetuppitulehduksen ?
Sellasii diagnooseja lääkärit tekee, tutkimatta. - monille ns.
ganglion eli hyytelörakkula, joka voi olla kipeä. Tk:ssa lääkäri voi sen punktoida, mutta yleensä se tulee kuitenkin takaisin. Leikkauksella voidaan myös poistaa,ganglion kantaan ommellaan pieni ommel ja kanta poltettaa, jottei se enää kasvaisi, mutta leikkauskaan ei takaa etteikö ganglion tule takaisin.Eli siis terveyskeskukseen aluksi.
- voit käyttää
viileäpakkausta ja apteekista saatavaa särkyvoidtta tai sprayta.
Lisäksi muuta vähän työskentelyasentoa kädessäsi, niin vaiva voi helpottaa. - monte1
rasituksesta syntyy
Rakkulakasvaimen (ganglio) leikkaus
Ganglio eli rakkulakasvain on yleinen käden ja ranteen alueella esiintyvä hyvälaatuinen patti, joka on usein lisäksi kivulias. Hoitoon hakeutumisen syynä onkin monessa tapauksessa nimenomaan kipu. Noin 70% ranteen alueen ganglioista sijaitsee ranteessa kämmenselän puolella, ja noin 20% kämmenen puolella ranteen peukalon puoleisella reunalla. Loput 10% esiintyvät sormien alueella tai muualla. Mikäli päädytään leikkaushoitoon, patti poistetaan tarkasti.
http://www.mehilainen.fi/dynamic/fin/print.php?module=Hospitalserviceerikoisalat&location_id=20&hcsid=10&func=show
itselläni on vaivannut oikeassa ranteessa ganglio jo 17vuotta ja vasemmassa muutamia vuosia. - Minulle kävi näin...
En tahdo pelotella mitenkään eikä mitään mutta mene lääkäriin oli kyseessä mikä tahansa.
Itselläni särki samalla tavalla ensin ranteessa ja sitten tuntui jo olkopäässä. ja käteen nousi patti.
menin lääkäriin, lääkäri sanoi jännetupen tulehdus ja tenniskyynärpää.
Laittoin kortisonia. Kivut lähti patti jäi.
En välittänyt kerran tuollai lääkäri sano. nyt menin uudestaan lääkäriin niin kasvain. HIENOA!olisin menny aikasemminkin mutta luotin tuohon jännetupentulehdukseen yms...
Nyt odttelen leikkausaikaa...
mutta uskon että sinulla on jännetupintulehdus..- just....
tuo ganglio kasvain??
- nalle22
just.... kirjoitti:
tuo ganglio kasvain??
multa on ganglio leikattu oikeasta ranteesta. se siis EI ole pahanlaatuinen kasvain, vaan hyytelörakkula. mulla se leikattiin sen takia että se aiheutti kipua ja silloin vielä opiskelin ja oli harjoittelu tulossa (hoitoala). koska olin koulussa, olin vain 2 päivää pois, mutta paketti kädessä oli aika kauan, ompeleet 2 viikkoa...fysioterapeutin apua tarttin hiukan että sain ranteen kunnolla liikkuvaks sen leikkauksen jälkeen, mutta onpahan patti nyt pois..välillä vielä kyllä se kipeytyy rasituksessa, mutta ihana tunne kun sitä pattia ei enää ole, se oli mulla kuitenkin aika iso. mene siis lääkäriin kyselemään asiasta, kuitenkin se on hyvä saada hoidettua kun olet kuitenkin sellasella alalla jossa tarvii käsiä käyttää.
- työeläkeläinen crps-kipupot...
Paina heti lääkäriin ja vaadi kunnon tutkimuksia,kysymyksessä voi olla crps-oireyhtymä mikä voi olla viel pelastettavissa. Mulle tuli crps-oireyhtymä,jota ensin epäiltiin jännetuppitulehduksex,mut totuus olikin toinen. Paa googleen crps,niin tajuut mistä puhun,enkä toivo samanlaista helvettii kenellekkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859