Asun lähellä Kauniaista ja tämä kunnallisveroprosentti hieman houkuttaa. Mutta kun en puhu ruotsia enkä erityisesti kuulu niihin, jotka on wannabe suomenruotsalaisia ... kannattaako muuttaa Kauniaisiin? Saako kaupassa suomenkielistä palvelua vaivattomasti vai onko se jävla finne tyyppistä väkisin juttua? Tai jos soittaa johonkin kaupungin virastoon? Mielellään kiihkotonta mutta kriittistä mielipidettä kehiin!
Muuttaisinko?
11
1771
Vastaukset
- Suomeksi Suomessa
Tokihan täällä suomella pärjää, mainiosti! Palvelut toimivat ja ihmiset ovat mukavia ja niin, se veroprosenttihan on kiva juttu. Täysin suomenkielien perhe olemme ja hyvin olemme viihtyneet.
- ei-kauniaislainen
Höh, puhutaanko suomea. Minä ainakin muuttaisin heti jos olisi mahdollisuus! Jos olet sopivan nuori, niin laske itse mitä merkitsee muutaman vuosikymmenen ajalta maan alhaisin kunnallisvero%.
- Sulla....
Korjaa asennettasi avoimempaan suuntaan ja sitten tervetuloa asumaan ja elämään!
Ei täälä ole sen kummempaa elää kun muissakaan pikkupaikoissa. Viihtyisä paikka. Täällä on jopa kaupungin vuokra-asuntoja!
http://www.kauniainen.fi/sosiaali/info/asuntohakuohje2007.pdf- kjsheuyguigy
Omassa asenteessa on toki korjaamista, mutta kyselinkin siksi että onko enemmistön asenteet kovin viallisia. Mutta kiitos kaikille vastauksista. Harkinta jatkuu toistaiseksi.
- vuokra-asunnot
On toki Granissa kaupungin vuokra-asuntoja, mutta ovat enimmäkseen työsuhdeasuntoina kaupungin virkailijoille!
- Turha huoli
kjsheuyguigy kirjoitti:
Omassa asenteessa on toki korjaamista, mutta kyselinkin siksi että onko enemmistön asenteet kovin viallisia. Mutta kiitos kaikille vastauksista. Harkinta jatkuu toistaiseksi.
Enemmistön asenteet? Siis tarkoitat varmaankin kielivähemmistön (ruotsinkielisten) asenteita? Pääkaupunkiseudulla saa kyllä aina palvelua suomeksi (ja hyvä niin), kun taas joku Raasepori olisi ihan eri juttu ja selvästi haastavampi paikka jollei sitten osaa ruotsia. Kauniaisiin on taas helppo muuttaa kielestä riippumatta. No, tervetuloa vaan tänne jos silleen päätätte!
- Jemina-..,
vuokra-asunnot kirjoitti:
On toki Granissa kaupungin vuokra-asuntoja, mutta ovat enimmäkseen työsuhdeasuntoina kaupungin virkailijoille!
Onko vuokrat millaisia suurinpiirtein nuissa kaupungin työsuhde asunnoissa?
- swedu
joo voi puhuu suomee vaa,? ite en puhu ollenkaa ruotsii eikä mitää välii
- Suomessa, mutta
Mieti ihan muut syyt että miksi muuttaisit, tai et.
- bredavägen
Suomessa, mutta kirjoitti:
Mieti ihan muut syyt että miksi muuttaisit, tai et.
granissa minkäänlaisia ongelmia suomenkielen kanssa edes 70 luvulla nykyään ei sitäkään
- Mieti tarkkaan
Rahaseikkojen takia älä myy kotipaikkaasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot14417302Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss449963Vasemmistoaate on aatteista jaloin
Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?295783Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman373156Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142850Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252772"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita532651Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762533Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen
"Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen351788- 1201694