Olen vakituisessa parisuhteessa ja nyt saa riittää kondomin kanssa sählääminen. Pelottaa hormooniehkäisy hiukan, mutta enemmän nykyinen kondomin käyttö. Varasin ajan neuvolaan, josta saan pillerit puoleksi vuodeksi ilmaiseksi. Kävin kouluterveydenhoitajalla ja kysyin voisinko saada laastarin mutta suositteli pillereitä koska ne saa ilmaiseksi. Jotenkin nuo pillerit pelottaa. Eli kaikki e-pillereiden käyttäjät: 1) onko pillereistä tullut mielialanmuutoksia? 2) onko paino noussut hurjasti?
En toisaalta näe mua vaihtoehtoja kuin hormonaalisen ehkäisyn. Pelottaa että noista pillereistä tulee kamalia sivuvaikutuksia kun niissä on se piikki, verrattuna esimerkiksi laastariin ja renkaaseen koska niistä vapauttuu tasaisesti hormonia kehoon. Pilleristä tulee kerralla suuri määrä hormonia.. vastauksia ja kokemuksia pillereistä ! Eniten huolestuttaa painonnousu, ja akne ( itselläni ei ole koskaan ollut mitään aknen kaltaista..)
En toisaalta näe mua vaihtoehtoja kuin hormonaalisen ehkäisyn. Pelottaa että noista pillereistä tulee kamalia sivuvaikutuksia kun niissä on se piikki, verrattuna esimerkiksi laastariin ja renkaaseen koska niistä vapauttuu tasaisesti hormonia kehoon. Pilleristä tulee kerralla suuri määrä hormonia.. vastauksia ja kokemuksia pillereistä ! Eniten huolestuttaa painonnousu, ja akne ( itselläni ei ole koskaan ollut mitään aknen kaltaista..)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jälleen kerran on todettava, että vain käyttämällä pillereitä muutaman kuukauden saat selville sopiiko pillerit sinulle vai ei. Pillerit vaikuttavat naisiin niin yksilöllisesti, että kukaan ei voi etukäteen ennustaa tuleeko juuri sinulle esim. mielialamuutoksia tai nouseeko painosi. Eli siinä mielessä muiden käyttäjien kokemuksien kysely on ihan turhaa.
Tätäkin palstaa lukiessa saa ehkä sen kuvan, että suunnilleen kaikki pillereiden käyttäjät kärsivät hirveistä sivuoireista eikä pillerit sovi kellekkään, mutta todellisuudessa suurimmalle osalle ei tule mitään ikäviä oireita pillereistä. Tietysti on sellaisiakin naisia, joille pillerit tai mikään muukaan horm. ehkäisy ei sovi ollenkaan. Muista, että jos lääkärin määrämä pillerimerkki ei sinulle sovi, voit aina kokeilla toista merkkiä tai sitten vaihtaa laastariin tai renkaaseen. Sen verran neuvoisin, että älä turhaan etukäteen panikoi ja pelkää, vaan kokeile pillereitä rauhassa ja tee sitten päätelmät jatkatko pillereiden käyttämistä vai et.
Edellinen kirjoittaja oikeassa, todella yksilöllistä ja vain ne jaksavat valittaa, kellä on jotain oireita..
Niin kuin itsekin, söin Yasmineita mutta lopetin vähän aikaa sitten. Oireita: limakalvojen kuivuus, jonka seurauksena hiivasienen kaltaisia oireita, päänsärky/lievä migreeni ja haluttomuus. MUTTA haluttomuus saattoi johtua myös siitä etten osannut sanoa ei vaikka olisi pitänyt.. Positiivista: finnit hävisivät (nyt tullut takaisin kun lopetin) ja ei tarvitse pelätä raskautta
Suosittelen pillereitä mutta tarkastele, tuleeko sinulle joitain oireita. Jos epäilet jonkun asian johtuvan pillereistä, listaa oireet ylös ja juttele asiasta terveydenhoitajan tms kanssa.