Sivarius kunniaan.

Armeijassa ei kannata tuhlata aikaansa jos sivarissa pääsee helpommalla.
Sotilas saa päivärähan
Sivari saa päivärahana JA ruokarahan noin 12€ päivässä elis sivari on myös taloudellisesti kannattavampi vaihtari.
2249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

entäs jos käy 6 kk armeijan, ja sen erotuksen, eli 7 kk käy palkallisessa työssä. Vaikkapas samaa duunia tehden mitä sivarikin, ainoastaan palkallisena.

Kääntyy taloudellisuus armeijan käyneen puoleen.

Mutta sivarit ovat mielestäni silti jees, olisi pitänyt itsekin mennä. Tämä väittämästi ei vain nyt valitettavasti pitänyt paikkaansa tällä kertaa ;(

Äänestä

Itseasiassa se on päiväraha ruokaraha, eli:

1-6kk - 12e 3,80e = 15,80e/pv = 482e/kk
6-9kk - 12e 6,50e = 18,50e/pv = 564e/kk
9-12kk - 12e 9e = 21e/pv = 640e/kk

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanrikki kirjoitti:

Armeijassa ei kannata tuhlata aikaansa jos sivarissa pääsee helpommalla.
Sotilas saa päivärähan
Sivari saa päivärahana JA ruokarahan noin 12€ päivässä elis sivari on myös taloudellisesti kannattavampi vaihtari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu