HÄVETKÄÄ HOITAJAT!!

"Sairaanhoitajat hyppäisivät kuntapuolella eliittiin, jos he saisvat vaatimansa 24 prosentin palkankorotukset.

Sairaanhoitajat ansaitsivat viime vuonna keskimäärin 2 416 euroa kuukaudessa. Siihen heidän vaatimansa 24 prosenttia lisää tekee suunnilleen 3 000 euroa kuukaudessa."

lainattu: http://www.taloussanomat.fi/oma-talous/2007/10/16/Moni duunari tienaa jo kuin akateeminen/200725502/322?rss=4

Jos tuollainen ehdotus menee läpi, pitää myös muille aloille saada se 24prosentin korotus! Itse olen asiakaspalvelutyössä, huoltoaseman kassalla, ja tienaan todella hikiset 1400-1600e/kk! Josta kulujen jälkeen jää (vuokra yms) käteen VAIN vaivaiset 400-600? Mutta tuo summa ei näy missään, koska 2viikon tili, n.700e.

Nyt saisivat hoitajat kyllä miettiä!

KAIKKI MUKAAN VAATIMAAN MUILLEKIN ALOILLE 24PROSENTIN PALKANKOROTUS!!!!!
151139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eli huoltoaseman kassaihminen tekee yhtä tärkeää työtä kuin henkiäpelastavat ihmiset, jotka tekevät sitä nälkäpalkalla?
Häpeä.

Äänestä
  • 3000 euroa kuukaudessa ei ole mikään nälkäpalkka. Meille kans 24% korotus peruspalkkaan, kuljetamme sentään teille henkemme uhalla kaikenmailman turhuuksia, joita te sitten saatte niillä hyvillä palkoillanne ostella!

    Äänestä

  • Eli huoltoaseman kassaihminen tekee yhtä tärkeää työtä kuin henkiäpelastavat ihmiset, jotka tekevät sitä nälkäpalkalla?
    Häpeä..................................
    ........................................
    pitäisikö noille sioille antaa vielä lisää liksaa?
    sekopäitä ne on en luota hoitajiin.en mene sairaalaan tappavat vielä minutkin.

    Äänestä

"Sairaanhoitajat ansaitsivat viime vuonna keskimäärin 2 416 euroa kuukaudessa"
Jaaha, tuo onkin realistista tietoa. bruttopalkka on kuussa 1800e/kk, netto 1400.
Ja putkiasentajat, tietokoneenkorjaajat sekä teurastajat saavat enemmän palkkaa kuin ne, jotka pitävät meitä kaikkia hengissä.

Äänestä

yksulotteinen olio.

Äänestä

Diapam..sairaanhoitajat osaavat kirjoittaa sen
oikein..:)

Äänestä

Eri ammattiryhmien palkkojen vertailu on vaikeaa.
Olen aikojen kuluessa ollut tilaisuudessa tutustua eri sairaaloihin ja niissä toimiviin hoitajiin. Arvostan korkealle heidän työnsä. Joukossa on myöskin vähemmän työstään kiinnostuneita mutta niitä on todella vähän. Mielestäni jokin 7-9 % olisi sopiva kuoppakorotus tällä kertaa. Perustelen asiaani sillä kun hoitajat kuitenkin kertovat töitä olevan liikaa niin ehkä sopivalla kompromissillä
voitaisiin henkilökuntaa palkata lisää jolloin kiire helpottaisi. 40 vuoden työkokemuksella voin sanoa ettei isokaan korotus lämmitä pitkään jos ei myöskin työolot samalla parane.

Äänestä
  • Kuinkas se työuupumus valtetään palkkoja korottamalla?
    Käsittääkseni suurempi palkka ei vähennä TYÖMÄÄRÄÄ. Päinvastoin todennäköisesti lisää sitä, sillä kuntien rahat menisivät palkankorotuksiin, jolloin työntekijöiden määrää joudutaan entisestäänkin vähentämään.
    Eipä tuo sairaanhoitajien palkka nykyiselläänkään liene niitä maan alhaisempia.

    Äänestä

  • Jaaha...

    Ja entäs sitten akateemisten palkat? Jos kymmenen vuotta opiskelet ja elät lainalla, niin luulis saavan palkan sen mukaan. Mutta ei, ansaitsen itse 2200 euroa bruttona, eli käteen jää 1600. Kaiken lisäksi on työaika 24 tuntia vuorokaudessa, eikä mitään ylityökorvauksia makseta.

    Toki on meidän alalla suurin osa työntekijöistä jo loppuunpalaneita ja elää sairaslomasta toiseen. Mutta kaikki ei vaadi yhtä järjettömiä kuin sairaanhoitajat, jotka sentään vaan koulupohjalta valmistuvat!

    Äänestä

sairaanhoitaJAT EIVÄT OLE MITÄÄN YLI-IHMISIÄ.vai niinkö joku heistä luulee. sotkevat kuntien talouden.

Äänestä
  • Suurin osa sairaanhoitajista ovat oikealla alalla ja tekevät varmaankin työtänsä puoliksi auttamisen halusta, tietenkin toisen puolen saadakseen palkkaa tullakseen toimeen.

    Mutta..mutta, valitettavasti joukkoon mahtuu niitäkin, jotka ovat siellä vain puhtaasti palkkansa vuoksi. Juuri he ovat niitä töykeitä ja eivät missään tapauksessa alalle sopivia. Jos "siviilielämässä" on ongelmia, niin ei niitä pidä potilaisiin purkaa, vaan apu huonoon päivään ON haettava muualta. (ovat sitten koulun käyneitä tai eivät)He eivät ainakaan tarvitse mitään huippupalkankorotuksia. Tekevät vaan haittaa työpaikallaan.

    Äänestä

  • potkut kirjoitti:

    Suurin osa sairaanhoitajista ovat oikealla alalla ja tekevät varmaankin työtänsä puoliksi auttamisen halusta, tietenkin toisen puolen saadakseen palkkaa tullakseen toimeen.

    Mutta..mutta, valitettavasti joukkoon mahtuu niitäkin, jotka ovat siellä vain puhtaasti palkkansa vuoksi. Juuri he ovat niitä töykeitä ja eivät missään tapauksessa alalle sopivia. Jos "siviilielämässä" on ongelmia, niin ei niitä pidä potilaisiin purkaa, vaan apu huonoon päivään ON haettava muualta. (ovat sitten koulun käyneitä tai eivät)He eivät ainakaan tarvitse mitään huippupalkankorotuksia. Tekevät vaan haittaa työpaikallaan.

    herätkää jo, kuka siellä on alle kahden tonnin peruspalkan takia töissä kun hoitajien työ on fyysisesti sekä henkisesti raskasta. Jos teet virheen niin pahimmassa tapauksessa vahingot voi olla vakavia. Työvuorot on syvältä ja töitä on paljon. Asiakkaat jos niin voi sanoa eivät kaikki ole mukavia vaan heistä löytyy näitä valittajia joita tuntuu löytyvän myös täältä netistä uskomattoman paljon. Tee siinä sitten työtäsi. Kun mikään ei ole hyvin.
    Sinulle joka puhuit koulutuksesta niin voin sanoa että kannattaa varmistaa se hoitajien koulutuspohja.
    Itse ainakin kannatan että hoitajien, palomiesten, poliisien ja opettajien palkat kuntoon, heillä on valtava vastuu verrattuna jonkin paperialan tai it-alan henkilöihin. Mutta kun siinä työssä ei ole MITÄÄN HOHTOA. Eihän kukaan halua noihin hommiin kun paremmankin palkan saa muista tehtävistä jotka ovat vielä mukavampia.

    Ja kuka meistä ei ole ollut pahalla tuulella ja purkanut sitä väärässä paikassa, käsi ylös.
    Se on inhimillistä.

    Tsemppiä hoitajille, olemme täydellä hengellä mukana.

    Äänestä

monien tuntemieni hoitajien palkka on vain n. 1600 euroa.

Äänestä

Oikea näytelmä alkaa olla koko palkkajuttu! Unohtuu aika monelta sekin, että tietyillä aloilla joutuu opiskelemaan monta vuotta ennekuin pääsee hankkimaan rahaa. Itse olen opettaja, opiskelut kielissä veivät siihen aikaa keskimäärin 7 vuotta. Kesäansioista sait vähän rahaa ja sitten oli pakko ottaa opintolainaa (opintoraha oli silloin, ennen 1990-luvun alkua vain murto-osa nykyisestä). Tai minun ainakin piti, sillä olen köyhästä perheestä.
Kuukausipalkkani on nyt, 13 vuotta työssäolleena 2390 euroa, tuon syksyn korotuksen jälkeen. Työt jatkuvat paperihommineen kesälle niin, että ex-mieheni (teollisuus)ja minun lomissani oli enää 5:n päivän ero. Lisäksi vähintään kolmen viikonloppuna kuusta on tehtävä töitä kotonakin, samoin useimmat arki-illat. Ja näistä hommista ei minulle ainakaan makseta yhtään mitään lisäkorvausta.
Kadunko uravalintaani? Kyllä, sillä koulumaailmasta on tullut yhä rankempi vuosien mittaan. Sairaanhoitajan palkka ei näinollen minusta ollenkaan hullumman tuntuinen,ja opiskeluaikakin on reilusti lyhyempi. Jollei sitten erikoistu vielä lisää,jonka jotkut tekevätkin.
Suon hoitajille korotuksia, mutta tuntuu ikävältä se, että ei olla valmiita maksamaan siitä, että viitsii kouluttautua. Rahassa olen laskenut sen ohdallni oleet palkkatuloissa 180-200 000 euroa.
Vielä 46-vuotiaana maksan opintovelkoja, puhumattakaan siitä, että vasta nyt olen isovelkaisen asunnon ja auon haltija. Ennen eläkettä en niitä saa maksettua, joten köyhäintaloon kait sitten vanhana. Jos sitten hoitajat jaksavat töitä tehdä, niin suon heille korotuksen. Rankkoja työoloja palkkaraha ei kuitenkaan paranna.
Kuten ei koulun isoja ryhmäkokoja eikä ongelmaoppilaiden huolehtimista. Nämä työt tehdään edelleen pääosin naisten sydämillä.
Onko ihmiset todella sitä mieltä, että koulutus esim. ei olepalkalla arvostettavissa.
Jos kaikki saavat korotuksen yhtäaikaa, verot nousevat roimasti. Eikö kukaan muista muutaman vuoden takaista aikaa, jolloin esim. itse maksoin 5-10 % enemmäm ja vielä pienemmästä palkasta?

Vistini on, että pitää ajatella kokonaisuutta ja itseäänkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Diabam- kirjoitti:

"Sairaanhoitajat hyppäisivät kuntapuolella eliittiin, jos he saisvat vaatimansa 24 prosentin palkankorotukset.

Sairaanhoitajat ansaitsivat viime vuonna keskimäärin 2 416 euroa kuukaudessa. Siihen heidän vaatimansa 24 prosenttia lisää tekee suunnilleen 3 000 euroa kuukaudessa."

lainattu: http://www.taloussanomat.fi/oma-talous/2007/10/16/Moni duunari tienaa jo kuin akateeminen/200725502/322?rss=4

Jos tuollainen ehdotus menee läpi, pitää myös muille aloille saada se 24prosentin korotus! Itse olen asiakaspalvelutyössä, huoltoaseman kassalla, ja tienaan todella hikiset 1400-1600e/kk! Josta kulujen jälkeen jää (vuokra yms) käteen VAIN vaivaiset 400-600? Mutta tuo summa ei näy missään, koska 2viikon tili, n.700e.

Nyt saisivat hoitajat kyllä miettiä!

KAIKKI MUKAAN VAATIMAAN MUILLEKIN ALOILLE 24PROSENTIN PALKANKOROTUS!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu