syylät!

Mulla on kiusallinen vaiva, molemmissa jalkapohjissa mittavasti syyliä. Toisessa jalassa on enemmän. Näistä väitetään, että katoavat parissa vuodessa, mutkun ovat vaivanneet jo kolme vuotta, ja niitä tulee vain LISÄÄ! Kesällä vaiva jokseenkin helpottaa, mutta talvella täytyy pitää niin paljon kenkiä jalassa, että pahenee.

Miten on jäädytyshoito onnistunut, karkottaako se syylät? Saako tuota hoitoa käyttää raskausaikana? Kokeiltu on kaikkea, mm. perinteinen ilmastointiteippitemppu, jonka kans vähän helpotti mutta eipä syylät kadonneet! Apteekin syylänpoisto on liian kallis kun näitä on niin paljon, toisaalta en usko siihen. Vinkkejä???
5420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mun kaveri meni joskus aikoinaan tohtorille niitä poistattamaan, muistaakseni niitä poltettiin ja jäädytettiin ja sen lisäksi syyliin tiputettiin niitä pehmittävää ainetta päivittäin. Ite oon kokeillut sitä tv:ssä mainostettua jäädytysjuttua niin se ei kyllä mulla toiminut. Omat syylät olen saanut pois kun olen ensin liottanut syylää suolavedessä jonka jälkeen olen pitänyt syylän päällä laastaria että se pehmenee ja sitten vain olen leikannut sitä saksilla pois, kolmisen viikkoa suunnilleen meni et syylä oli kokonaan poissa. En usko että toi mun keino on kovin turvallinen saati sallittu.

Äänestä
  • Sitähän sanotaan, ettei syyliä saisi leikellä saksilla. Itse olen kyllä surutta leikellyt näitä saksilla, koska muuten ne kasvavat niin suuriksi, ettei kävelystä tule mitään. Jalkakylpyjäkään ei suositella, jos on syyliä. Varmaan tuo jäädyttäminen/polttaminen olisi ihan hyvä hoitokeino?

    Pohdin tässä mahdollisuutta, et pääsisköhän vähävarainen opiskelija jalkahoitoon YTHS:n kautta.. Sen verran kovia kipuja nuo aiheuttaa!

    Äänestä

eroon niistä apteekista ostamilla lääkkeillä parissa viikossa. lapsena oli kämmenet täynnä syyliä, yhteensä yli 20 kpl. tosi kiusallista oli joskus kätellä muita.. pistettiin joka ilta sellaista ainetta joka tukahduttaa syylän. 17- vuotiaana tuli taas syyliä ja sillon käytin tabletteja että voidetta ja lähti parissa viikossa

Äänestä
  • en ole kuullutkaan mistään tableteista. oliko siis ihan apteekkilääkkeitä? Jalanpohjiin ei vissiin suositella tuota ainetta jota voi käyttää esim käsiin, ja itsekkin kokeilin joskus tuloksetta Verruxinia..

    Äänestä

Hi!

Minä tappelin viisi vuotta jalkapohjan syylien kanssa. Toinen varvaspäässä päkiän kohdalla ja toinen kantapäässä - eri jaloissa. AINOA APU tuli vihdoin ilmastointiteipistä. Apt.jäädytysaineet 50 egeäkin meni hukkaan. Sormista hävisivät aikoinaan itsestään.

1) puhdista jalat ja tasoita kevyesti jalkaraspilla, pyyhi pöly pois

2) laita halutessasi syylän päälle ohut kerros verruksinia (geeli pikkutuubista)

3) leikkaa pyöreä, hieman syylän yli peittyvä pala ilm.teippiä ja paina kuivuneen geelin päälle

4) seurauksena voi olla epämiellyttävä "paine", mutta helpottaa ajan myötä

5) vaihda teippi joka ilta (kuori ja puhdista syylä joka kerta varovasti)

HUOM! Teipin oltava tiivis, jotta syylä ei saa happea. Tyrehdytä mahd. verenvuoto ennen geelinlaittoa.

Itselläni syylien häätö kesti n. 1kk, mutta HÄVISIVÄT JEE!!!! Kärsivällisyyttä vaaditaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_justine_ kirjoitti:

Mulla on kiusallinen vaiva, molemmissa jalkapohjissa mittavasti syyliä. Toisessa jalassa on enemmän. Näistä väitetään, että katoavat parissa vuodessa, mutkun ovat vaivanneet jo kolme vuotta, ja niitä tulee vain LISÄÄ! Kesällä vaiva jokseenkin helpottaa, mutta talvella täytyy pitää niin paljon kenkiä jalassa, että pahenee.

Miten on jäädytyshoito onnistunut, karkottaako se syylät? Saako tuota hoitoa käyttää raskausaikana? Kokeiltu on kaikkea, mm. perinteinen ilmastointiteippitemppu, jonka kans vähän helpotti mutta eipä syylät kadonneet! Apteekin syylänpoisto on liian kallis kun näitä on niin paljon, toisaalta en usko siihen. Vinkkejä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu