Tuusulassa Hyvinkääntiellä kolaroi 80-luvun alkupuolen mersu ja uudehko vw polo:mersu ajoi polon kylkeen 60-alueella,kuinkas kävi?Mersun keula ihan paskana(menee ilmeisesti lunastukseen)Polon kyljessä painauma tukipilareihin saakka.Eli on näistä turva jutuista näköjään jotain hyötyä, kun noin tasavertaisesti pienempikin uusi auto pärjää isolle vanhalle.Opettavaista.
uusi vs. vanha
kaappi
9468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kävelyvauhdin kolareissa ei yleensä tapahdu mitään vakavaa, mutta kun ollaan maantienopeudessa niin rusinaa tulee "mopoista". Fysiikan lakien mukaan nopeus vaikuttaa enemmän kuin massa, mutta kun törmää 200km/h seisovaan rekkaan, niin arvaa kumpi voittaa? Fysiikan lakien mukaan tämä 200 ajava mutta käytännössä kuitenkin tämä rekka pääsee vähemmällä koska "massahitaus voittaa". Nuo törmäystestit ovat p-seestä (kuten me kaikki, toim. huomautus), koska ajetaan kolari kävelyvauhtia ja katsotaan miten "barbeille" kävi. Sama kait on mersun keulalle, mutta miten kävi ihmisille, vai oliko "barbeja" kyydissä?
Etpä onneton veivikaula oikein tainnut ymmärtää jutun pointtia. Ja taitaa olla uusien autojen turvarakenteiden tuntemuksesi suorastaan perseestä. Jos kerran olet sitä mieltä ettei niillä ole mitään virkaa.
toteuttaisi kolaritestit käytännössä niin että ne vastaisivat tositilannetta joka suhteessa. Testejä pitäisi ensinnäkin olla lukemasttomia erilaisia joissa ajetaan eri nopeudella eri painoisia autoja päin sekä myös metsään. Jokainen testityyppi tulisi sitten toteuttaa niin, että se varmasti joka kerta toistuisi tismalleen samanlaisena. Olisiko yksinkertaisempaa luottaa kuitenkin nykyisiin kolaritesteihin. Ehkäpä ei kannata tuijottaa esim. yhden tähden eroja niin kauheasti vaan välttää niitä kaikkein huonoiten pärjänneitä autoja jos nyt kerta haluaa siihen passiiviseen turvallisuuteen vaikuttaa. Kun ottaa huomioon suomalaisen autokannan meistä valtaosa ajalee todella turvattomilla autoilla johtuen keskimääräisestä iästä.
Tuo on totuus, mitä kirjoitin, ei sitä voi muuttaa. Massalaki on ehdoton, mopo on mopo törmätessään isompaan, tietenkin nämä nykyiset törmäyssuojat auttaa mutta määrättyyn rajaan saakka. Itse väistän aina isompia ja pienempiä kulkijoita, minusta se on parempi konsti kuin testata tuota turvallisuutta. Olen vetänyt 120km/h ravin puolelle kun en viitsinyt kokeilla törmäyskestävyyttä nokkakolarissa, ehkä olisin "voittanut" mutta jälki olisi ollut rumaa. Eli parempi väistää kuin luottaa "tähtiin". Olen vain tyhmä inssi, sinä kait olet viisaampi? Minä en siihen perseeseen kajoa jos ei ole naisen perse.
tulee mopoista,noh,tässä tapauksessa tuli mersusta,minkähän näköinen mese olisi ollut satasena vauhdissa ajetussa kolarissa:ilmeisesti keula lytyssä takakonttin saakka.Sitäpaitsi pointini oli ,että näistä turvaraudoista ovissa on ilmeisestikkin hyötyä.
niin älä vielä itteäs tituleeraa, vaan käyt ensin peruskoulun kunnialla loppuun ja sitten lukioon. Jonka jälkeen ilmeisestikin siviilipalvelukseen tai kenties oletkin tyttö jolloin sinun ei ole pakko varusmiespalvelusta suorittaa. Hiukan työkokemusta niin pääset sitten inssiksi opiskelemaan. Tsemppiä!!!.
Vuodesta -81 olen kyllä ollut inssi ja jopa niissä töissä. Ehkä mun kommentit ei ole kovin viisaita pikkukaljoissa mutta löytyy täältä kyllä tyhmempiäkin. Isä on eläkkeellä, ei kuitenkaan ole koskaan ollut inssi. Mun aikana ei vielä ollut peruskoulua Suomessa, Ruotsissa kylläkin, vaimo on kyllä nuita ensimmäisiä peruskoulun käyneitä. Ennen oli kansakoulu ja sieltä mentiin oppikouluun (myös oli nimellä yhteiskoulu tai lyseo) tai kansalaiskouluun. Olin 4v kansakoulussa, menin oppikouluun jne.
Ne raudat ovissa toimii lähinnä sivutörmäyssuojina ja ovat hyvä keksintö. Minä vaan yritän jankuttaa että ei kannata luottaa "tähtiin", ainakaan paljon isompaan törmätessä kovalla vauhdilla, vaikka se mese menis kokonaan läjään niin kyllä sen iso massa aihettaa tuhon myös vastapuolelle varsinkin kovassa nopeudessa, eli parempi varoa ja väistää aina kun se on mahdollista. Jos kumpikin ajaa sataa niin se vastaa kahta sataa tiiliseinään.
t. Börje ja Gösta