Synnyin siis Lohjalla kävin kouluni siellä ja elin nuoruuteni siellä. Silloin se tuntui ihan mukavalta paikalta, mutta sitten poistuin armeijan leipiin vuonna 1963, ja päästyäni sieltä muutin Poriin jossa asuin vuoteen 1978 astui. Sitten muutin Hämeenkyröön missä asun vieläkin, siis kysyisin minkälainen asuin paikka Lohja on nykyjään? Onko kaikki hyvin siellä ja miten ihmiset tulevat toimeen keskenään. Olisi kiva tietää missä mennään? Terveiset teille kaikille.
Synnyin Lohjalla 1944.
molo44
6498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lohja taitaa olla kuollut Kaupunki tekstiä on kyllä luettu, muttei osata vastata tai ei haluta kysymykseen miten menee nykyjään.Sori kun tuli kysyttyä mutta terkut kuitenkin kaikille Lohjalaisille.
Poistuit siis Lohjalta vuonna 1963. Minä synnyin silloin, joten en oikein osaa verrata siihen mitä oli sitä ennen.
Mutta oikein mukavaa täällä on, yli 40 vuotta olen asunut ja aion asua vieläkin.
Paljon on kaupunki kasvanut, maalaiskunta on liitetty kaupunkiin täällä jo hyvissä ajoin ennen kuin alettiin kuntaliitoksista puhua. Parin vuoden päästä myös Sammatti liittyy Lohjaan, vapaaehtoisesti, siitä on päätös olemassa.
Vanhaa on Harjun koulu, Harjulan nuorisotalo ja tietysti kirkko, museo ja Pohjolan talo.
Tein jo toisen poikkeuksen boikottiin. Vastaan sulle vaikka en periaatteessa tälle palstalle kirjoita ennen kuin Vihdin ja Lohjan palstat saadaan erilleen.
Ihmiset tulevat hyvin toimeen täällä ja kaupunki on mukava asua. Kaupunki kasvaa pääkaupungin imussa mutta on säilyttänyt pikkukaupunkimaisuutensa hyvin. Palvelut ovat aivan toista luokkaa kuin isoissa kasvukeskuksissa tai Vihdissä. Lääkäriin pääsee yleensä samalla viikolla ja hammaslääkärin saa parin viikon varoitusajalla. Kiireajat tietysti saa samalle päivälle.
Päiväkodit ja koulut ovat hyviä, lukioon pääsee kaikki 7:n keskiarvolla. Suomen- ja ruotsinkielinen lukio on. On myös ammattikoulu, kaksi ammattikorkeakoulua (Laurea ja Humak), pelastusopisto ja Helsingin yliopiston täydennyskoulutuskeskus, lisäksi jotain kurssikeskuksia ja Hiiden opisto.
Helsinkiin pääsee autolla 40-50 minuutissa. Ei ole kuitenkaan mitään lähiön tuntua vaikka työmatkapendelöintiä Hesan suuntaan on koko ajan enemmän. Lohjan keskusta on vilkas ja kaupunkimainen, uusi Prisma avattiin keskustaan vastikään.
Junaradasta Helsingin suuntaan on puhuttu, ja rantaradan ydistämistä Siuntiosta Lohjalle on myös väläytelty, mutta ei taida olla junia tulossa vähään aikaan. Hanko-Hyvinkää radalla ei ole enää aikoihin ollut muuta kuin tavaraliikennettä.
niin kauan kun Lohjalla asuin puhuttiin junayhteydestä Helsinkiin...
Eipä taida olla tulossa.
Jos tollanen paikka on niin miks kaikki ei asu jo siellä? Ja tietysti vielä ilmastokin on hyvä ja maisemat kauniit ... ja hintataso sellanen että kaikilla on varaa, vähän kuin Ikea tms?
että Lohja on satunnaiselle kävijälle hyvin ankean näköinen pikkukaupunki, ja sen asukkaita haukutaan uudenmaan oudoimmiksi (sisäänpäin lämpiäviä?) Moni varakas ei myöskään halua muuttaa punaiseen lohjaan (sos. dem jyllää...) Matkakin Helsinkiin lähellä kipurajaa, jos ei Muijalassa asu.