"Jumalan kieltäminen tai väittäminen tarpeettomaksi on vahvimpia todisteita Jumalan olemassaolon puolesta."
Tämä kuulostaa hyvältä. Voin kuvitella jämerän pastorin iskevän riparilla nyrkin pöytään, ja lausuvan syvällä rintaäänellä tuon väitteen. Se saisi sinnikkäimmältäkin epäilijältä housut valahtamaan nilkkoihin silkasta Herran pelosta.
Toisaalta mieleen pukkaa vertailevia lauseita: Joulupukin kieltäminen on vahvimpia todisteita Santa Clausin olemassaolon puolesta. Nukkumatin kieltäminen on vahvimpia todisteita siitä, että joku sitä unihiekkaa heittää. Se, että kuun kielletään olevan juustoa, todistaa kuun olevan juustoa.
Milläs
2
62
Vastaukset
- vai mitä
“Jumalan olemassaolo on itseasiassa helppo todistaa, mutta asialla ei ole suurtakaan merkitystä, koska monia ne todisteet eivät vakuuta.” Nyt tekisi jo melkein mieli kääntyä uskoon. Tämähän on sensaatio! Voin jo nähdä iltapäivälehtien kirkuvat lööpit: Tieteellinen läpimurto: Jumalan olemassaolo helppo todistaa!
“Ehkä voimme tarkkaan ottaen tietää vain sen, että Jumala on, mutta kaikki sisältö tähän tietoon tulee uskon kautta.”
Me siis omaamme faktatiedon, mutta faktan koko sisältö perustuu “mutu” -ideologiaan. Miten tämä nyt taas näin kääntyi? “...käsittämätönkin asia on silti olemassa. Ja kun kyse on ihmistä isommasta asiasta, niin käsittämättömyyden myöntäminen on tiellä oloa.”
Tiellä olon vastakohta on eksyminen, ja eksyminen on lähinnä oikea sana, kun maailman kymmenet tuhannet lahkojohtajat viittoilevat meitä juuri omalle tielleen Että voisin kieltää jonkin X:n olemassaolon, minulla täytyy olla jonkinlainen käsitys tai mielikuva X:stä. Ellei minulla ole tällaista mielikuvaa, olkoon se sitten kuinka tahansa epämääräinen, minun on melko mahdotonta mielekkäästi esittää väitettä, X:ää ei ole olemassa.
Kun joku kieltää Jumalan olemassaolon, hän luultavasti tarkoittaa, että ne mielikuvat, omat tai toisten, joita sana Jumala tuo hänen itsensä taikka toisten ihmisten mieleen, ovat sellaisia, joille ei ole olemassa vastinetta todellisuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.141983Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831514Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1461327Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt971298Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381178- 84918
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu45847Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13807Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138803Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas126790