Yksi teiltä puuttuu

Kaikilta teiltä, jotka suu vaahdossa hoette: "Jeesus on Herra",
vaikka Saatanan tahdon mukaisesti olette hänen omakseen
johdattavasta ahtaasta portistakin tehneet hänen Henkeään pilkaten
suniportin.

Ja mikä teiltä puuttuu? Häpeän tunne, sillä jos teidän suuri isänne,
valheistaan häpeää tuntisi, ei hän olisi tämän maailman jumalaksi
koskaan noussut ja valhetta olisi tämäkin Jumalan ilmoitus:

"He kaikki, pienimmästä suurimpaan, hankkivat väärää voittoa.
Niin profeetat kuin papitkin pettävät kansaa. Huolettomasti he
parantelevat minun kansani vammoja. He sanovat: "Nyt on rauha,
kaikki hyvin!" vaikka rauhaa ei ole.

Heille käy onnettomasti, koska he ovat tehneet kauhistuttavia
mutta eivät suostu edes häpeämään - häpeän tunne heiltä
puuttuu tyystin. He kaatuvat kaatuneitten joukkoon, heistä
tulee loppu, kun minä rankaisen heitä, sanoo Herra."
451397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Ja sen myötä kaikki..
Sinulla ei ole Pyhäähenkeä, kun et voi Jeesusta Herraksi tunnustaa.. Monesti jopa kiroat..

1. kor. 12.
3 Sentähden minä teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus olkoon kirottu", ja ettei kukaan voi sanoa: "Jeesus olkoon Herra", paitsi Pyhässä Hengessä.

Äänestä

Sunilaisuus.

Jos jotain suu vaahdossa hoetaan, niin ahdastaporttia..

Äänestä

Sinä kompastut omiin sanoihisi, joissa ei ole päätä eikä häntää.
Häpeän tunnetta suosittelenkin lähinnä sinulle, joka vastoin
Jumalan sanaa esiinnyt tuomarina itse ottamillasi valtuuksilla.

Olet pelkkä maakuntasarjassa painiva uskonnollinen sirkuspelle,
touhukas pikku pelinappula eksytyksen ja turhuuden markkinoilla.

Tämän kauniimmin en voi kommentoida aloituksessa olevaa sanomaasi.
Lempeällä mielellä sinun parastasi ja hengellistä heräämistäsi toivoen,
Semper.Fidelis

Äänestä
  • Aloittaja

    "Törähtääkö merkkitorvi kaupungissa ihmisten säikähtämättä?
    Tapahtuuko kaupungissa onnettomuutta Herran sitä aiheuttamatta?

    Ei Herra Jumala tee mitään ilmoittamatta suunnitelmiaan
    palvelijoilleen profeetoille. Leijona ärjyy, kuka ei pelkäisi?
    Herra Jumala puhuu, kuka ei julistaisi?"

    Vaikka sinä totuutta täältä luet pelko ja masennus sydämessäsi,
    niin Jumalan paaduttamana et pysty enää totuuden tielle lähtemään,
    ja siksi sinun on Saatanalta saamasi tehtävän mukaisesti viimeiseen
    hengenvetoosi asti pilkata kaikkea sitä, mikä on lähtöisin
    Jeesuksen Kristuksen Totuuden Hengestä.

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    "Törähtääkö merkkitorvi kaupungissa ihmisten säikähtämättä?
    Tapahtuuko kaupungissa onnettomuutta Herran sitä aiheuttamatta?

    Ei Herra Jumala tee mitään ilmoittamatta suunnitelmiaan
    palvelijoilleen profeetoille. Leijona ärjyy, kuka ei pelkäisi?
    Herra Jumala puhuu, kuka ei julistaisi?"

    Vaikka sinä totuutta täältä luet pelko ja masennus sydämessäsi,
    niin Jumalan paaduttamana et pysty enää totuuden tielle lähtemään,
    ja siksi sinun on Saatanalta saamasi tehtävän mukaisesti viimeiseen
    hengenvetoosi asti pilkata kaikkea sitä, mikä on lähtöisin
    Jeesuksen Kristuksen Totuuden Hengestä.

    Aivan niin kuin seppä Högman sanoi kauan sitten Paavo Ruotsalaiselle:
    "Yksi sinulta puuttuu ja sen mukana kaikki; Kristuksen sisällinen tunto."

    Paavo Ruotsalainen oli lähtenyt synnin tunnossaan ja sielunsa hädässä
    etsimään hengellistä apua kävellen parin sadan kilometrin päähän Jyväskylään.

    Sinulta Teuvo Suni näyttää kokonaan puuttuvan synnin tunto,
    Paavolla oli sentään totuuden ja pelastuksen kaipaus sydämessään.

    Olet täynnä sielunvihollisen antamaa valhehenkeä, joka ei taivu
    kuuliaisuuteen Jumalan edessä. Sinua ajaa eteenpäin itse perkele,
    siitä on todisteena sinun osoittamasi täydellinen rakkaudettomuus.

    Jumala on rakkaus.
    Täydellinen rakkaus karkottaa pelon.

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_40810 kirjoitti:

    Aivan niin kuin seppä Högman sanoi kauan sitten Paavo Ruotsalaiselle:
    "Yksi sinulta puuttuu ja sen mukana kaikki; Kristuksen sisällinen tunto."

    Paavo Ruotsalainen oli lähtenyt synnin tunnossaan ja sielunsa hädässä
    etsimään hengellistä apua kävellen parin sadan kilometrin päähän Jyväskylään.

    Sinulta Teuvo Suni näyttää kokonaan puuttuvan synnin tunto,
    Paavolla oli sentään totuuden ja pelastuksen kaipaus sydämessään.

    Olet täynnä sielunvihollisen antamaa valhehenkeä, joka ei taivu
    kuuliaisuuteen Jumalan edessä. Sinua ajaa eteenpäin itse perkele,
    siitä on todisteena sinun osoittamasi täydellinen rakkaudettomuus.

    Jumala on rakkaus.
    Täydellinen rakkaus karkottaa pelon.

    Vai etko Saatanan välinpitämttömyyden hengen vallassa
    edes halua tietää, että juuri synnintunto minut 19 vuotta,
    8 kuukautta ja 21 päivää sitten johdattikin ahtaan portin
    kautta Kristuksen puhdistettavaksi ja Pyhän Hengen omistajaksi:

    Näin elämä jatkui. Tammikuussa 1987 sain yllättäen kutsun seurakunnan kirkkoneuvoston jäseneksi. Yllättäen siksi, etten ollut mikään aktiivinen kirkossakävijä, ja siksi, etten ollut minkään poliittisen puolueen jäsen. Sen verran hallinnosta tiesin, että kaikki luottamustoimet jaetaan poliittisin ansioin. Puolueiden voimasuhteiden oli sielläkin oltava kohdallaan. Tuli tammikuu 1988, sen viimeinen viikonloppu. Sinäkin päivänä luin Raamattua. Silloin oli edessä Luukkaan evankeliumi, josta luin:

    "Ja hän puhui heille tämän vertauksen: "Eräällä miehellä oli viikunapuu istutettuna viinitarhassaan ja hän tuli etsimään hedelmää, mutta ei löytänyt.
    Niin hän sanoi viinitarhurille: 'Katso, kolmena vuotena minä olen käynyt etsimässä hedelmää tästä viikunapuusta, mutta en ole löytänyt. Hakkaa se pois, mitä varten se vielä maata laihduttaa?'
    Mutta tämä vastasi ja sanoi hänelle: 'Herra, anna sen olla vielä tämä vuosi: sillä aikaa minä kuokin ja lannoitan maan sen ympäriltä. Ehkä se ensi vuonna tekee hedelmää: mutta jos ei, niin hakkaa se pois.'

    Niin kuin Valitusvirsi kolme keskeytti Raamatun lukemisen lähes kaksi vuotta aikaisemmin, niin saman tekivät nyt nämä jakeet. Silloin ymmärsin heti lukemani, mutta nyt en lainkaan käsittänyt, mitä nämä jakeet tarkoittavat ja miten ne minuun liittyvät. Koko päiväksi jäi Raamattu auki tuosta kohdasta ja töitten lomassa aina kävin lukemassa ja ihmettelemässä.

    Ritva oli iltapäivällä lähtenyt töihin, ja kun häntä puolenyön jälkeen odotin kotiin, vielä vuoteessakin näitä jakeita ajattelin. Sitten, aivan yllättäen, makuuhuone tuli täysin pimeäksi, eikä pihavaloakaan näy ikkunasta. Sähköt eivät katkenneet, mutta silti olin täydellisen pimeyden keskellä. Hetken kuluttua, tämän pimeyden keskeltä jostakin, kuulen tutun äänen lähes kolmen vuoden takaa:

    "Siellä kirkossa sinut vapautettiin niistä taakoista, jotka eivät olleet sinun itsesi aiheuttamia, mutta sinunkin sydämelläsi on vielä jotakin."

    Olihan siellä kaikenlaista pahuutta. Kenelläpä ei olisi, kun Jumala sinne katsoo. Nyt hän kuitenkin kaivoi sieltä esille vain yhden, kaikkein inhottavimman asian, jolla en itse enää vuosiin ollut päätäni vaivannut. Olin sillä Ritvaa usein uhkaillutkin, sillä koin, että minullakin oli oikeus mennä vuoteeseen jonkun toisen kanssa. Niinhän hänkin oli tehnyt. Tutkamiesten vuotuisen tapaamisen yhteydessä siihen kerran tilaisuus tuli. Tein aviorikoksen, ja sen jälkeen tunsin olevani tasavertainen Ritvan kanssa. Siihen yhteen ainoaan kertaan se asia jäi - ja nyt jo tuo rakkaaksi tullut Jumala lausuukin minulle kuolemantuomion:"Hakkaa se pois!" Nyt ymmärsin tuon Raamatun sanoman täydellisesti. Minä olin tuo viikunapuu. Lähes kolme vuotta sitten sille annettiin kasvun mahdollisuus, ja nyt tuon kasvun antanut Jumala lausuukin kuolemantuomion.

    Alkoi vaihtokauppa. Olisin tunnustanut kaikki ne pahat teot, mitkä vain muistin tehneeni, mutta en tätä. Oliko tämä nyt niin tärkeää kaivaa esille? Näethän, että olen muuten ollut ihan hy6vä isä. Köyhänä läksin maailmalle ja nyt olen saanut rakennettua perheelleni oman kodinkin?
    "Minä olen ntämän sinulle antanut, ja koska tahansa voin ottaa sen sinulta pois!", kuului vastaus.

    Minut valittiin kirkkoneuvostoonkin.
    "Minä sinut sinne johdatin, jotta näkisit, ettei Jumalan seurakuntaa näin johdeta."

    En nole polttanut tupakkaa, enkä juonut viinaa. Eikö näilläkään ole mitään merkitystä?
    "Minä olen sinut niistä varjellut."

    Ajatuksiini johdatettiin vielä pieni jäsenkortti. Lienen ollut 12- tai 13-vuotias, kun äitini tilasi Joka Poika-lehden. Siihen oli perustettu Joka Pojan Raittiusliitto, johon liityin, ja sen jäsennumero on 640. Tämä lyhyt lupaus oli varjellut elämääni niin, ettei sen lukemattomien vaikeuksien keskelle päässyt viina tuhojaan tekemään:

    "Tahdon koettaa Jumalaan turvautuen pysyä ehdottomasti raittiina koko elämäni ajan ja niinmuodoin kieltäytyä kaikista väkijuomista sekä tupakasta. Saadakseni tälle pyrkimykselleni tukea olen liittynyt jäseneksi Joka Pojan Raittiusliittoon."

    Nyt olin kuin nurkkaan ajettuna, vailla pakomahdollisuutta. Näin toki edessä kaksi tietä, mutta kummankin päässä odotti kuolema, kun tähän tilanteeseen tuli puhumaan toinenkin ääni: "Hullu olet, jos tuon vaimollesi tunnustat. Avioliitosi ja perheesi hajoaa ja koko loppuelämäsi on pilalla!"

    Jos en tunnusta, niin Jumala viimeistään vuodenn kuluttua hakkaa minut pois. Purskahdin itkuun, ties monennenko kerran elämäni aikana. Koko sisus oli kuin helvetin liekeissä. Jostakin tämän tuskan keskeltä tulivat ajatuksiini sanat, jotka suorana hätähuutona kaikuivat pimeään yöhön: "Herra Jeesus, armahda!"

    Ne olivatkin lopulta ne ainoat sanat, jotka sinä yönä toivat avun ja pelastuksen. Niiden huutamisen jälkeen sain rauhan sydänmeeni, kun tiesin tehneeni sen, mitä Jumala minulta odotti:

    "Mutta jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu. Siionin vuori ja Jerusalem on turvapaikka, niin on Herra luvannut.
    Ne, jotka Herra kutsuu, ne pelastuvat."

    "Se, joka tekee pahaa, kaihtaa valoa: hän ei tule valoon, etteivät hänen tekonsa paljastuisi. Mutta se, joka noudattaa totuutta, tulee valoon, jotta kävisi ilmi, että hänen tekonsa ovat lähtöisin Jumalasta."

    Tuon aviorikoksenkin oli Jumala sallinut tapahtua, että hänellä olisi mistä miehen kiinni ottaa, kun kiinnioton päivä koittaa. Ja nyt se koitti.
    Ritvan tullessa töistä sanoin hänelle: "Voitko polvistua kanssani tähän vuoteen viereen, minulla on sinulle kerrottavaa?" Polvistuimme ja kerroin hänelle mitä vuosia sitten olin tehnyt, ja kysyin: "Voitko antaa tämän minulle anteeksi?" Hetken hiljaisuuden jälkeen hän vastasi: "Voin."

    Sillä hetkellä tunsin itseni tiimalasiksi, joka oli täynnä mustaa mönjää. Se lähti valumaan päästä alaspäin ja valumisrajan tunsin jokaisessa kehon kohdassa. Kun se oli valunut jalkojen kautta lattialle, tuli tilalle jotakin puhtaan valkoista. Samalla hetkellä minut valtasi sama ihana tunne kuin kerran lapsena ja siellä kirkon näyssä. Välähdyksenomaisesti sain vielä tuossa hetkessä nähdä tämän katoavan maailman yllä taivaan kirkkauden, sen todellisen maailman, joka ei koskaan katoa.

    Olin päässyt läpi ahtaasta portista. Saanut kohdata Kristuksen jo toisen kerran, ja syntyä taivaan kansalaiseksi. Tätä uudestisyntymistä kutsutaan Raamatussa myös sydämen ympärileikkaukseksi, ja vaatteiden valkaisemiseksi Karitsan veressä. Siinä ihmisen syntinen luonto revitään pois ja kivisydämen tilalle asennetaan uusi sydän, johon itse Kristus tuli Totuuden Henkensä kautta ikuisesti asumaan. Olin päässyt näiden harvojen joukkoon:

    "Menkää sisään ahtasta portista. Monet menevät avarasta portista ja laveaa tietä, mutta se vie kadotukseen.
    Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen."

    "Häneen teidät on liittänyt ympärileikkaus, jota ei ole ihmiskäsin tehty. Kristuksen ympärileikkaus, jossa syntinen luonto riisutaan pois."

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    Vai etko Saatanan välinpitämttömyyden hengen vallassa
    edes halua tietää, että juuri synnintunto minut 19 vuotta,
    8 kuukautta ja 21 päivää sitten johdattikin ahtaan portin
    kautta Kristuksen puhdistettavaksi ja Pyhän Hengen omistajaksi:

    Näin elämä jatkui. Tammikuussa 1987 sain yllättäen kutsun seurakunnan kirkkoneuvoston jäseneksi. Yllättäen siksi, etten ollut mikään aktiivinen kirkossakävijä, ja siksi, etten ollut minkään poliittisen puolueen jäsen. Sen verran hallinnosta tiesin, että kaikki luottamustoimet jaetaan poliittisin ansioin. Puolueiden voimasuhteiden oli sielläkin oltava kohdallaan. Tuli tammikuu 1988, sen viimeinen viikonloppu. Sinäkin päivänä luin Raamattua. Silloin oli edessä Luukkaan evankeliumi, josta luin:

    "Ja hän puhui heille tämän vertauksen: "Eräällä miehellä oli viikunapuu istutettuna viinitarhassaan ja hän tuli etsimään hedelmää, mutta ei löytänyt.
    Niin hän sanoi viinitarhurille: 'Katso, kolmena vuotena minä olen käynyt etsimässä hedelmää tästä viikunapuusta, mutta en ole löytänyt. Hakkaa se pois, mitä varten se vielä maata laihduttaa?'
    Mutta tämä vastasi ja sanoi hänelle: 'Herra, anna sen olla vielä tämä vuosi: sillä aikaa minä kuokin ja lannoitan maan sen ympäriltä. Ehkä se ensi vuonna tekee hedelmää: mutta jos ei, niin hakkaa se pois.'

    Niin kuin Valitusvirsi kolme keskeytti Raamatun lukemisen lähes kaksi vuotta aikaisemmin, niin saman tekivät nyt nämä jakeet. Silloin ymmärsin heti lukemani, mutta nyt en lainkaan käsittänyt, mitä nämä jakeet tarkoittavat ja miten ne minuun liittyvät. Koko päiväksi jäi Raamattu auki tuosta kohdasta ja töitten lomassa aina kävin lukemassa ja ihmettelemässä.

    Ritva oli iltapäivällä lähtenyt töihin, ja kun häntä puolenyön jälkeen odotin kotiin, vielä vuoteessakin näitä jakeita ajattelin. Sitten, aivan yllättäen, makuuhuone tuli täysin pimeäksi, eikä pihavaloakaan näy ikkunasta. Sähköt eivät katkenneet, mutta silti olin täydellisen pimeyden keskellä. Hetken kuluttua, tämän pimeyden keskeltä jostakin, kuulen tutun äänen lähes kolmen vuoden takaa:

    "Siellä kirkossa sinut vapautettiin niistä taakoista, jotka eivät olleet sinun itsesi aiheuttamia, mutta sinunkin sydämelläsi on vielä jotakin."

    Olihan siellä kaikenlaista pahuutta. Kenelläpä ei olisi, kun Jumala sinne katsoo. Nyt hän kuitenkin kaivoi sieltä esille vain yhden, kaikkein inhottavimman asian, jolla en itse enää vuosiin ollut päätäni vaivannut. Olin sillä Ritvaa usein uhkaillutkin, sillä koin, että minullakin oli oikeus mennä vuoteeseen jonkun toisen kanssa. Niinhän hänkin oli tehnyt. Tutkamiesten vuotuisen tapaamisen yhteydessä siihen kerran tilaisuus tuli. Tein aviorikoksen, ja sen jälkeen tunsin olevani tasavertainen Ritvan kanssa. Siihen yhteen ainoaan kertaan se asia jäi - ja nyt jo tuo rakkaaksi tullut Jumala lausuukin minulle kuolemantuomion:"Hakkaa se pois!" Nyt ymmärsin tuon Raamatun sanoman täydellisesti. Minä olin tuo viikunapuu. Lähes kolme vuotta sitten sille annettiin kasvun mahdollisuus, ja nyt tuon kasvun antanut Jumala lausuukin kuolemantuomion.

    Alkoi vaihtokauppa. Olisin tunnustanut kaikki ne pahat teot, mitkä vain muistin tehneeni, mutta en tätä. Oliko tämä nyt niin tärkeää kaivaa esille? Näethän, että olen muuten ollut ihan hy6vä isä. Köyhänä läksin maailmalle ja nyt olen saanut rakennettua perheelleni oman kodinkin?
    "Minä olen ntämän sinulle antanut, ja koska tahansa voin ottaa sen sinulta pois!", kuului vastaus.

    Minut valittiin kirkkoneuvostoonkin.
    "Minä sinut sinne johdatin, jotta näkisit, ettei Jumalan seurakuntaa näin johdeta."

    En nole polttanut tupakkaa, enkä juonut viinaa. Eikö näilläkään ole mitään merkitystä?
    "Minä olen sinut niistä varjellut."

    Ajatuksiini johdatettiin vielä pieni jäsenkortti. Lienen ollut 12- tai 13-vuotias, kun äitini tilasi Joka Poika-lehden. Siihen oli perustettu Joka Pojan Raittiusliitto, johon liityin, ja sen jäsennumero on 640. Tämä lyhyt lupaus oli varjellut elämääni niin, ettei sen lukemattomien vaikeuksien keskelle päässyt viina tuhojaan tekemään:

    "Tahdon koettaa Jumalaan turvautuen pysyä ehdottomasti raittiina koko elämäni ajan ja niinmuodoin kieltäytyä kaikista väkijuomista sekä tupakasta. Saadakseni tälle pyrkimykselleni tukea olen liittynyt jäseneksi Joka Pojan Raittiusliittoon."

    Nyt olin kuin nurkkaan ajettuna, vailla pakomahdollisuutta. Näin toki edessä kaksi tietä, mutta kummankin päässä odotti kuolema, kun tähän tilanteeseen tuli puhumaan toinenkin ääni: "Hullu olet, jos tuon vaimollesi tunnustat. Avioliitosi ja perheesi hajoaa ja koko loppuelämäsi on pilalla!"

    Jos en tunnusta, niin Jumala viimeistään vuodenn kuluttua hakkaa minut pois. Purskahdin itkuun, ties monennenko kerran elämäni aikana. Koko sisus oli kuin helvetin liekeissä. Jostakin tämän tuskan keskeltä tulivat ajatuksiini sanat, jotka suorana hätähuutona kaikuivat pimeään yöhön: "Herra Jeesus, armahda!"

    Ne olivatkin lopulta ne ainoat sanat, jotka sinä yönä toivat avun ja pelastuksen. Niiden huutamisen jälkeen sain rauhan sydänmeeni, kun tiesin tehneeni sen, mitä Jumala minulta odotti:

    "Mutta jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu. Siionin vuori ja Jerusalem on turvapaikka, niin on Herra luvannut.
    Ne, jotka Herra kutsuu, ne pelastuvat."

    "Se, joka tekee pahaa, kaihtaa valoa: hän ei tule valoon, etteivät hänen tekonsa paljastuisi. Mutta se, joka noudattaa totuutta, tulee valoon, jotta kävisi ilmi, että hänen tekonsa ovat lähtöisin Jumalasta."

    Tuon aviorikoksenkin oli Jumala sallinut tapahtua, että hänellä olisi mistä miehen kiinni ottaa, kun kiinnioton päivä koittaa. Ja nyt se koitti.
    Ritvan tullessa töistä sanoin hänelle: "Voitko polvistua kanssani tähän vuoteen viereen, minulla on sinulle kerrottavaa?" Polvistuimme ja kerroin hänelle mitä vuosia sitten olin tehnyt, ja kysyin: "Voitko antaa tämän minulle anteeksi?" Hetken hiljaisuuden jälkeen hän vastasi: "Voin."

    Sillä hetkellä tunsin itseni tiimalasiksi, joka oli täynnä mustaa mönjää. Se lähti valumaan päästä alaspäin ja valumisrajan tunsin jokaisessa kehon kohdassa. Kun se oli valunut jalkojen kautta lattialle, tuli tilalle jotakin puhtaan valkoista. Samalla hetkellä minut valtasi sama ihana tunne kuin kerran lapsena ja siellä kirkon näyssä. Välähdyksenomaisesti sain vielä tuossa hetkessä nähdä tämän katoavan maailman yllä taivaan kirkkauden, sen todellisen maailman, joka ei koskaan katoa.

    Olin päässyt läpi ahtaasta portista. Saanut kohdata Kristuksen jo toisen kerran, ja syntyä taivaan kansalaiseksi. Tätä uudestisyntymistä kutsutaan Raamatussa myös sydämen ympärileikkaukseksi, ja vaatteiden valkaisemiseksi Karitsan veressä. Siinä ihmisen syntinen luonto revitään pois ja kivisydämen tilalle asennetaan uusi sydän, johon itse Kristus tuli Totuuden Henkensä kautta ikuisesti asumaan. Olin päässyt näiden harvojen joukkoon:

    "Menkää sisään ahtasta portista. Monet menevät avarasta portista ja laveaa tietä, mutta se vie kadotukseen.
    Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen."

    "Häneen teidät on liittänyt ympärileikkaus, jota ei ole ihmiskäsin tehty. Kristuksen ympärileikkaus, jossa syntinen luonto riisutaan pois."

    Tiedän oikein hyvin, että ilman Jumalan armoa emme päivääkään kestäisi
    taistelussamme syntiä ja perkeleen valtoja vastaan.

    Sinä et päivittäistä armoa ole halunnut ottaa vastaan
    ja siksi olet perkeleen valtaan jo kauan sitten joutunut.

    Minä en ole lainkaan välinpitämätön sinun tilanteesi suhteen.
    Jumala meitä kilvoittelijoita auttakoon, että voisimme päivittäin
    seurata kaidalla tiellä Hyvää Paimentamme, Jeesusta Kristusta.

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_40810 kirjoitti:

    Tiedän oikein hyvin, että ilman Jumalan armoa emme päivääkään kestäisi
    taistelussamme syntiä ja perkeleen valtoja vastaan.

    Sinä et päivittäistä armoa ole halunnut ottaa vastaan
    ja siksi olet perkeleen valtaan jo kauan sitten joutunut.

    Minä en ole lainkaan välinpitämätön sinun tilanteesi suhteen.
    Jumala meitä kilvoittelijoita auttakoon, että voisimme päivittäin
    seurata kaidalla tiellä Hyvää Paimentamme, Jeesusta Kristusta.

    vaikka jälleen sinulle sanon, että viimeisellä tuomiolla
    tulet näkemään minkälainen olikaan se jeesus, jota Saatana
    sinulle jeesuksena tarjosi, ja jolle saastaisen sydämesi
    pesäpaikaksi annoit, ja miksi et kääntynyt kun olen sen
    sinullekin sanonut:

    "Ellet käänny - olet tuhon oma."

    Viisaasti tekisit, jos sinäkin Saatanalta pyytäisit vaikka
    jonkun sillinkalastajan apurin paikan, jotta voisit
    kunniallisesti tämän keskustelun jättää, kuten jätti
    majuri Piiterinenkin vaikka hänkin tuli tänne sama uho
    rinnassa kuin sinullakin: ajamaan Totuuden Hengen pois raamattukeskustelusta.

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Tiedän oikein hyvin, että ilman Jumalan armoa emme päivääkään kestäisi
    taistelussamme syntiä ja perkeleen valtoja vastaan.

    Sinä et päivittäistä armoa ole halunnut ottaa vastaan
    ja siksi olet perkeleen valtaan jo kauan sitten joutunut.

    Minä en ole lainkaan välinpitämätön sinun tilanteesi suhteen.
    Jumala meitä kilvoittelijoita auttakoon, että voisimme päivittäin
    seurata kaidalla tiellä Hyvää Paimentamme, Jeesusta Kristusta.

    Teuvo tyrkyttä sulle mustaa mantraansa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    mustaa mantraa. kirjoitti:

    Teuvo tyrkyttä sulle mustaa mantraansa.

    omassa mutakasteessa puhtaaksi pestylle SemperFideliskolle,
    kun hänelle totuutta julistettiin? Näin hän sanoi:

    "Teuvo tyrkyttää sulle mustaa mantraansa."

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    omassa mutakasteessa puhtaaksi pestylle SemperFideliskolle,
    kun hänelle totuutta julistettiin? Näin hän sanoi:

    "Teuvo tyrkyttää sulle mustaa mantraansa."

    koroittaa! Herää, Teuvo! Ketä sinä palvelet ja koroitat, sen oma olet.

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    omassa mutakasteessa puhtaaksi pestylle SemperFideliskolle,
    kun hänelle totuutta julistettiin? Näin hän sanoi:

    "Teuvo tyrkyttää sulle mustaa mantraansa."

    voimakkaammin ja lujemmin noita uskovaisia vastaan.
    Kyllä niistä pitää saada pois se elävä usko Jee-
    sukseen, muuten helvetissä on liian tyhjää.
    Saatana, syyttäjä on luvannut olla kanssasi.
    Tsemppiä!

    Äänestä

  • Aloittaja

    muistettiin kirjoitti:

    koroittaa! Herää, Teuvo! Ketä sinä palvelet ja koroitat, sen oma olet.

    jolle Pyhä Henki on kaikki sen valheet paljastanut,
    kun se ei itse niitä koskaan tule omilleen paljastamaan
    - ei sinullekaan.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Iske vielä kirjoitti:

    voimakkaammin ja lujemmin noita uskovaisia vastaan.
    Kyllä niistä pitää saada pois se elävä usko Jee-
    sukseen, muuten helvetissä on liian tyhjää.
    Saatana, syyttäjä on luvannut olla kanssasi.
    Tsemppiä!

    Ei siellä tyhjää tule olemaan. Silläkin hetkellä kun Saatana
    porttoseurakuntineen tuhotaan sillä on joukkoja kuin
    "meren rannalla hiekkaa."

    Ei elävä usko ole sellaista, joksi sinäkin kuvittelet,
    että omitaan itselle Raamatusta vain sellaisia jakeita,
    jotka jokaista porton omaa miellyttävät.

    Elävä usko elää jokaisesta sanasta, joka Jumalan suusta
    on lähtenyt ja edelleen lähtee, sillä hänen omansa
    saavat tänäkin päivänä kuulla hänen äänensä.

    "Joka on Jumalasta, kuulee mitä Jumala puhuu.
    Mutta te ette kuule, koska ette ole Jumalasta."

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    Ei siellä tyhjää tule olemaan. Silläkin hetkellä kun Saatana
    porttoseurakuntineen tuhotaan sillä on joukkoja kuin
    "meren rannalla hiekkaa."

    Ei elävä usko ole sellaista, joksi sinäkin kuvittelet,
    että omitaan itselle Raamatusta vain sellaisia jakeita,
    jotka jokaista porton omaa miellyttävät.

    Elävä usko elää jokaisesta sanasta, joka Jumalan suusta
    on lähtenyt ja edelleen lähtee, sillä hänen omansa
    saavat tänäkin päivänä kuulla hänen äänensä.

    "Joka on Jumalasta, kuulee mitä Jumala puhuu.
    Mutta te ette kuule, koska ette ole Jumalasta."

    ettei helvetti olisi tyhjä.
    Mutta toistaiseksi on menestyksesi ollut aika
    huonoa. Vain pari on erehtynyt sinun kelkkaasi.
    Pitäisiköhän sinun mennä sellaisille foorumeille,
    jossa uskovaiset viihtyvät. Sieltä voisit saada joi-
    takin luopumaan uskostaan!

    Äänestä

  • Aloittaja

    yrität parhaasi, kirjoitti:

    ettei helvetti olisi tyhjä.
    Mutta toistaiseksi on menestyksesi ollut aika
    huonoa. Vain pari on erehtynyt sinun kelkkaasi.
    Pitäisiköhän sinun mennä sellaisille foorumeille,
    jossa uskovaiset viihtyvät. Sieltä voisit saada joi-
    takin luopumaan uskostaan!

    tästä lopun ajan rajusta eksytyksestä, jonka
    Saatana on sinunkin sydämessäsi saanut aikaan:

    Kaikki muut menevät taivaaseen, vain ne muutamat harvat helvettiin.

    "Jumalan valtakuntaan on todella vaikea päästä",
    on Saatana sinulle tulkinnut:

    "Helvettiin on todella vaikea päästä."

    Äänestä

"Jeesus olet Herrani, Sinua minä rakastan"

kirjoita lause vastausviestiisi.

Äänestä
  • Löydy tältä osaltolta, jonne moni on itsensä antanut liittää siinä hurmaavassa helluntain hengessä?

    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Äänestä

  • Aloittaja

    "Älä käytä väärin Herran, sinun Jumalasi nimeä, sillä Herra ei
    jätä rankaisematta sitä, joka käyttää väärin hänen nimeään."

    "Älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat
    tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja."

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    "Älä käytä väärin Herran, sinun Jumalasi nimeä, sillä Herra ei
    jätä rankaisematta sitä, joka käyttää väärin hänen nimeään."

    "Älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat
    tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja."

    tunnustaa rakkautesi Herraa Jeesusta Kristusta kohtaan?

    Äänestä

  • Matteus kirjoitti:

    Löydy tältä osaltolta, jonne moni on itsensä antanut liittää siinä hurmaavassa helluntain hengessä?

    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    riivaajia ulos ajettua ja hurmoksiakin on ollut vissiin kerran. kerran kyllä pysäytin raivopään käskysanalla Jeesuksen nimessä ja mies pysähtyi ja oli lauhkea kuin lammas sen jälkeen.

    mitenpä sinulla usko toimii, muuta kuin kirjaimena?

    Äänestä

  • kirjoita kirjoitti:

    tunnustaa rakkautesi Herraa Jeesusta Kristusta kohtaan?

    Tästäpä juuri tunnistat riivaajahengen Sunissa.

    Äänestä

  • Mahdottomuus kirjoitti:

    Tästäpä juuri tunnistat riivaajahengen Sunissa.

    saadakseni tietää onko Suni riivattu vai ei.

    Äänestä

  • kirjoita kirjoitti:

    riivaajia ulos ajettua ja hurmoksiakin on ollut vissiin kerran. kerran kyllä pysäytin raivopään käskysanalla Jeesuksen nimessä ja mies pysähtyi ja oli lauhkea kuin lammas sen jälkeen.

    mitenpä sinulla usko toimii, muuta kuin kirjaimena?

    Sen riivaajan nimeä? ja oliko tulossa vai menossa?

    Ja heti kun se alkaa sisälläsi outoja kieliä puhella, niin kysy ainakin sen hengen nimeä?

    Äänestä

  • Matteus kirjoitti:

    Sen riivaajan nimeä? ja oliko tulossa vai menossa?

    Ja heti kun se alkaa sisälläsi outoja kieliä puhella, niin kysy ainakin sen hengen nimeä?

    riivaaja mikä on sinun nimesi?

    vastaa heti

    Äänestä

  • Matteus kirjoitti:

    Sen riivaajan nimeä? ja oliko tulossa vai menossa?

    Ja heti kun se alkaa sisälläsi outoja kieliä puhella, niin kysy ainakin sen hengen nimeä?

    mikä on sinussa olevan riivaajan nimi?

    Äänestä

  • kirjoita kirjoitti:

    riivaaja mikä on sinun nimesi?

    vastaa heti

    Ruukissa asun

    Äänestä

  • kirjoita kirjoitti:

    mikä on sinussa olevan riivaajan nimi?

    Jeesuksellekin sanoivat ja syyttivät, että Belsepuulin, riivaajien päämiehen voimalla toimii, kun totuuden heistä lausui.

    Äänestä

  • On nimeni kirjoitti:

    Ruukissa asun

    nimimerkki "Matteus"

    Äänestä

  • kirjoita kirjoitti:

    saadakseni tietää onko Suni riivattu vai ei.

    Pitkään palstaa lukeneena uskovaisena voin sanoa, että Teuvo Suni on Jeesuksen Kristuksen oma ja lunastama ja lähettämä julistamaan totuuden sanaa kaikille teille todistukseksi ja sitten tulee loppu. finito.

    Äänestä

  • todistan. kirjoitti:

    Pitkään palstaa lukeneena uskovaisena voin sanoa, että Teuvo Suni on Jeesuksen Kristuksen oma ja lunastama ja lähettämä julistamaan totuuden sanaa kaikille teille todistukseksi ja sitten tulee loppu. finito.

    Etpä olisi pahemmin pieleen voinut lausua.
    Hirtehishuumoria vai saatananpalvontaa, kumpaa harrastat?

    Äänestä

  • Aloittaja

    todistan. kirjoitti:

    Pitkään palstaa lukeneena uskovaisena voin sanoa, että Teuvo Suni on Jeesuksen Kristuksen oma ja lunastama ja lähettämä julistamaan totuuden sanaa kaikille teille todistukseksi ja sitten tulee loppu. finito.

    "Autuas olet sinä - kuka lienetkään - sillä tätä ei sinulle
    ole ilmoittanut liha eikä veri, vaan minun Isäni, joka on taivaissa."

    Sillä hän on todella minunkin, aviottomana syntyneen, ainoa Isä,
    kuten Jeesus sanoi:

    "Älkää myöskään kutsuko isäksi ketään, joka on maan päällä,
    sillä vain yksi teille on Isä, hän, joka on taivaissa."

    Äänestä

  • todistan. kirjoitti:

    Pitkään palstaa lukeneena uskovaisena voin sanoa, että Teuvo Suni on Jeesuksen Kristuksen oma ja lunastama ja lähettämä julistamaan totuuden sanaa kaikille teille todistukseksi ja sitten tulee loppu. finito.

    Henki, joka ei tunnusta Jeesusta Herraksi on riivaajahenki..

    Etkö tiedä, että Raamattu sanoo: Älkää jokaista henkeä uskoko..

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_40810 kirjoitti:

    Etpä olisi pahemmin pieleen voinut lausua.
    Hirtehishuumoria vai saatananpalvontaa, kumpaa harrastat?

    niin Saatana näyttää nostattavan myös omiensa lämpötilaa.

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Etpä olisi pahemmin pieleen voinut lausua.
    Hirtehishuumoria vai saatananpalvontaa, kumpaa harrastat?

    Kauan aikaa sitten menin sisään (Jumala salli sen tapahtua) yhteen teikäläisten temppeliin, jossa puhujakorokkeen taustalla oli suuri punainen vaate, jossa luki isoilla kirjaimilla sanat "Jeesus";
    niin kohta sisälläni oleva Pyhä Henki sanoi: "Ei siellä ole mitään Jeesusta, vaan Saatana siellä on!"

    Äänestä

  • todistan kirjoitti:

    Kauan aikaa sitten menin sisään (Jumala salli sen tapahtua) yhteen teikäläisten temppeliin, jossa puhujakorokkeen taustalla oli suuri punainen vaate, jossa luki isoilla kirjaimilla sanat "Jeesus";
    niin kohta sisälläni oleva Pyhä Henki sanoi: "Ei siellä ole mitään Jeesusta, vaan Saatana siellä on!"

    Henki, joka sanoo Jeesusta saatanaksi on riivaaja henki.

    Äänestä

  • Koettelitko hengen? kirjoitti:

    Henki, joka sanoo Jeesusta saatanaksi on riivaaja henki.

    En muuten ole Teuvo,joten sinun henkesi,joka niin sanoo on valheen henki.

    Pyhä Henki sanoo Saatanaa sen oikealla nimellä Saatanaksi. Ei valhettele nimissä.

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    "Autuas olet sinä - kuka lienetkään - sillä tätä ei sinulle
    ole ilmoittanut liha eikä veri, vaan minun Isäni, joka on taivaissa."

    Sillä hän on todella minunkin, aviottomana syntyneen, ainoa Isä,
    kuten Jeesus sanoi:

    "Älkää myöskään kutsuko isäksi ketään, joka on maan päällä,
    sillä vain yksi teille on Isä, hän, joka on taivaissa."

    tunnustaa Jeesusta Kristusta Herraksi, jos ei ole saanut kokea koskaan uudestisyntymän ihmettä. Tämän maailman ruhtinas synnyttää vain vihaa ja katkeruutta palvelijoissaan.

    Äänestä

  • Aloittaja

    hese kirjoitti:

    tunnustaa Jeesusta Kristusta Herraksi, jos ei ole saanut kokea koskaan uudestisyntymän ihmettä. Tämän maailman ruhtinas synnyttää vain vihaa ja katkeruutta palvelijoissaan.

    Yritä uudestaan.

    Sinäkään et varmasti yhdenkään porttopapin perässä kulkisi,
    jos he julistaisivat sitä totuutta, mitä muutamat Totuuden Hengen
    saaneet täällä julistavat.

    Etkä varmasti maksaisi senttiäkään kirkollisveroja tai
    jonkun porttoseurakunnan jäsenmaksuja, jos niiden porttopappien
    valheet eivät sinua miellyttäisi.

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    "Älä käytä väärin Herran, sinun Jumalasi nimeä, sillä Herra ei
    jätä rankaisematta sitä, joka käyttää väärin hänen nimeään."

    "Älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat
    tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja."

    jotka kuvittelevat
    tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja."

    Hillalujaa! Aamen.

    Äänestä

  • Devout kirjoitti:

    Henki, joka ei tunnusta Jeesusta Herraksi on riivaajahenki..

    Etkö tiedä, että Raamattu sanoo: Älkää jokaista henkeä uskoko..

    Uskon kannalta ? sekö että osaa Raamatun ulkoa ja selityksen kaikelle mitä Raamatussa sanotaan , kulkee niin sanotusti Raamattu kainalossa ja elää Raamatun opetusten mukaan kirjaimellisesti,vai sekö ,että sydämessä asuu Rakkaus Jumalaan ja toisiin ihmisiin . Onko se Jumalan rakkautta ihmisessä kun haluaisi auttaa kaikkia ihmisiä vaikka ei siihen pysty kuin aivan lähellä olevia lähimmäisiä. Onko se Jumalan rakkautta kun tuntee surua kärsivien ihmisten puolesta ,eikä kuitenkaan voi tehdä juuri mitään ,muuta kuin rukoilla heille jaksamista?

    Äänestä

Kyllä olet Teuvo maistanut oikein pitkän siivun perkeleen antimia.
Jutuistasi henkii ihan oikeasti karmean hajuista helvetin löyhkää.

En vieläkään tuomitse sinua, vaikka kuinka siltä voisi kuulostaa.
Mutta hedelmänsä jokainen puu näyttää.
Sinun hedelmäsi ovat murhan ja armottomuuden ja kuoleman puusta.

Etkö itse huomaa sitä?
Jeesus rakastaa jokaista syntistä, joka Hänen puoleensa kääntyy.
Minuakin Hän on rakastaa, Hän on sovittanut kaikki meidän syntimme.

Äänestä
  • Aloittaja

    niin todella synkkääkin synkempi on se pimeys, jossa sinä
    sokeana uskot olevasi taivaaseen matkalla, ja vielä yrität
    Saatanan hengelläsi saada valittujakin mukaasi samaan pimeyteen.

    Sanoin sinulle jo aikaisemmin, että hanki majuri Piiterisen tavoin
    itsellesi vaikka sillinpyytäjän apurin paikka, jotta voit hyvän
    sään aikana kunniallisesti poistua tästä keskustelusta
    Pyhää Henkeä pilkkaamasta.

    Mantraa nuo Saatanalta perityt mantrasi Jeesukselle
    Kristukselle itselleen, kun hänet viimeisellä tuomiolla tapaat.

    Äänestä

Leegio TSuni.
Sinulla on sama henki kuin on "ennustajilla,spiritismissä ym.meedioilla"

Siis totuuden henki ja se on huono asia Jumalan edessä.(tässä tapauksessa)

Se totuuden henki laukoo totuuksia sinuakaan säästämättä.

Lue omat kirjoituksesi ne on tarkoitettu myös sinulle itsellesi.

Samoin kaikille joilla on totuuden henki menkää ja lukekaa omat kirjoituksenne,
ne on tarkoitettu myös teille itselle.

>>>Yksi teiltä puuttuu

Äänestä
  • Aloittaja

    että sinun jumalasi valtakunnassa kaikki muu on hyvää ja sallittua,
    mutta ei Totuuden Hengen sanoman levittäminen, koska, kuten
    porttopiispat ja -papit sanovat: "Totuuksia on monia, ja jos
    joku sanoo tietävänsä vain yhden totuuden on hänestä
    jo silloin tullut toisten tuomitsija."

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tms37 kirjoitti:

Kaikilta teiltä, jotka suu vaahdossa hoette: "Jeesus on Herra",
vaikka Saatanan tahdon mukaisesti olette hänen omakseen
johdattavasta ahtaasta portistakin tehneet hänen Henkeään pilkaten
suniportin.

Ja mikä teiltä puuttuu? Häpeän tunne, sillä jos teidän suuri isänne,
valheistaan häpeää tuntisi, ei hän olisi tämän maailman jumalaksi
koskaan noussut ja valhetta olisi tämäkin Jumalan ilmoitus:

"He kaikki, pienimmästä suurimpaan, hankkivat väärää voittoa.
Niin profeetat kuin papitkin pettävät kansaa. Huolettomasti he
parantelevat minun kansani vammoja. He sanovat: "Nyt on rauha,
kaikki hyvin!" vaikka rauhaa ei ole.

Heille käy onnettomasti, koska he ovat tehneet kauhistuttavia
mutta eivät suostu edes häpeämään - häpeän tunne heiltä
puuttuu tyystin. He kaatuvat kaatuneitten joukkoon, heistä
tulee loppu, kun minä rankaisen heitä, sanoo Herra."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu