Järjetön kipu jaloissa öisin, pari kertaa on mennyt taju kankaalle kivusta. Onko muilla pitkään diabetestä sairastaneilla hyviä neuvoja kuinka kipua voisi lievittää? Tramadolista oli apua pari kuukautta, nyt säryt palasivat taas takaisin.
hermosärky
diabeteksen sivuoireena
5640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
alfalipoiinihaposta ja benfotiamiinista. Kysy luontaistuotekaupasta.
Lyricaa, se on kuulemma hyvä hermosärkyihin, pitää käyttää säännöllisesti ja annosta pitää nostaa vähitellen parin päivän välein ettei tule sivuvaikutuksia, kuten huimausta. En tosin itse ole käyttänyt. Siihen tarvii reseptin. Muitakin saman tyyppisiä lääkkeitä vissiin on, mutten tiedä niiden nimiä.
lyricassa on aikalailla sivuvaikutuksia,ja älyttömän kallis lääke,halvempiakin löytyy,kantsis varmaan käydä juttelemassa oman lääkärin kanssa.
Lyricasta sivuvaikutuksena kamalan turvotuksen, housut eivät mahtuneet jalkoihin. Se ei myöskaan auttanut särkyyn, koska elimistöön kertynyt neste pahensi kipua. Neurontin (löytyy eri kauppanimillä ja ehkä halvempana) on ollut parempi, joskin sekin on aika kallis.
Minulla on myös hermosärkyä jalassa kun selkäleikattiin. Kivut olivat tuskallisia, menin lääkäriin kirjoitti minulle noritrenia se on depressio eli masennuslääke, toimii myös hermosärkylääkkeenä. Minulta lähti kivut pois kun niitä söin, nyt olen pikku hiljalleen "kuuria" laskemassa. Unenlaatuun se rupesi vaikuttamaan 2 vkon päästä kun söin niitä.