Laki on yksi kokonaisuus. Mistä olet saanut tietoosi, mitkä ovat lain sisällä olevat numeroidut kymmenen käskyä? Ei jeesus sellaisista käskyistä mitään maininnut. Miten on mahdollista, että vain 10 käskyä olisi jäänyt voimaan, kun raamatussa ei sellaista kerrota?
Jeesus mainitsi esim. tällaiset käskyt
'Älä tapa', ja: 'Joka tappaa, se on ansainnut oikeuden tuomion.'
'Älä tee huorin.'
'Joka hylkää vaimonsa, antakoon hänelle erokirjan.'
'Älä vanno väärin', ja: 'Täytä Herralle valasi.'
'Silmä silmästä ja hammas hampaasta.'
'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihollistasi.'
'Älä kiusaa Herraa, sinun Jumalaasi.'"
Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta',
Jeesus mainitsi esim. tällaiset käskyt
'Älä tapa', ja: 'Joka tappaa, se on ansainnut oikeuden tuomion.'
'Älä tee huorin.'
'Joka hylkää vaimonsa, antakoon hänelle erokirjan.'
'Älä vanno väärin', ja: 'Täytä Herralle valasi.'
'Silmä silmästä ja hammas hampaasta.'
'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihollistasi.'
'Älä kiusaa Herraa, sinun Jumalaasi.'"
Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta',
Vastaukset 8
Vanhimmat
mennä kaivamaan ne lain taulut Siinain vuoresta, ettei tarvitse aina jauhaa samaa.
Muista siinä kaivamisen välillä opetella hebreaa.
Jumalan laki on voimassa. Jeesus sanoi: että "niin kauan kuin taivas ja maakin".
""" Matteuksen evankeliumi:
5:18 Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei LAISTA katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. """ --------- Eihän tässä mainita mitään lutterin kymmenestä käskystä :)
Utkothan sinäkin raamattuun ilman mitään alkuperäisiä todisteita. Raamatussa 2.Moos 34 kerrotaan liiton ehdot, ne kymmenen sanaa (käskyä), jotka kirjoitettiin laintauluihin. Missään ei kerrota, että lutterin 10 käskyä olisi kirjoitettu laintauluihin, nehän on kirjoitettu ja numeroitu katekismukseen. Liiton arkussa on tietenkin "Herran liitto" eli liiton ehdot, eikä lutterin käskyt.
"jootta", jne. Mitäs sinä kuvittelet siihen lakiin sisältyneen josta ei tuo pieninkään kirjain katoa? Ettekös te adventistit voisi vähän avartua tekin, näkemään suurempia kokonaisuuksia kuin mitä joissakin ellenin unissa olette nähneet.
Niinpä - mitkä kumamt 10 käskyä?
Kivitauluun ne piirrettiin siksikin, että käsitettäisiin olevan kokonaisuudesta kyse;
sillä yhden kohdan rikkominen tarkoitti koko taulun SÄRKEMISTÄ.
Ja mitä se auttaa tuijotella Moosekseen, kun Jeesus laittoi paremmaksi - opetti, ettei saa edes unissaan katsoa naista himoiten ja että tappamista on jo pahan sanan sanominenkin.
Vihollisen rakastaminenkin oli aivan uusi käskysana.
Jeesus kaikenkaikkiaankin kuulustelee - kuin lukukinkereillä - vain 5-6 käskyn pitämisen suhteen.
Mutta kun rakastamme, niin tietämättämme olemme jo pitäneet koko lain! Raamattu niin opettaa ja siksi myös minä.
Hännän heilutuken kanssa. Oliko sinulla niistä kirjoittaessasi pahat mielessä? Peräti 17 Hännän heilutusta?
### Olet saanut viisautta ylhäältä! ###
Itsekin ihmettelen, miksi jumala on antanut ateistillekin ajattelukyvyn.
1. Mooseksen kirja 26
4 Minä annan sinulle jälkeläisiä niin paljon, että he ovat kuin taivaan tähdet, ja annan heille koko tämän maan. Sinun jälkeläistesi saama siunaus tulee siunaukseksi kaikille maailman kansoille,
5 koska Abraham oli minun äänelleni kuuliainen ja noudatti sitä, mihin minä hänet velvoitin. Hän PITI MINUN KÄSKYNI, MÄÄRÄYKSENI ja LAKINI."
Tiedät varmaan, missä ja milloin jumala antoi sapattikäskyn ja kenelle?