Sääksjärvi

75-78

Mitä kuuluu nykyään Sääksjärven kylälle? On mahtanut tienoot muuttua siitä kun itse asuin 70-luvulla kyseissä kylässä. Vieläkö lienee kyläkoulun entinen huippumukava opettaja P.Lallukka olla elävien kirjoissa vai joko on pilven päällä pianoa ja nokkahuilua soittelemassa? Asuneeko kylällä vielä Peltomaa, Ruponen, Metsä, Leino, Alen, Rosti, Häkkinen, Kolu, Takala ynm. nimisiä ihmisiä?

4

1781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reilustikin

      Kyllähän siellä niitä asuu ja uusiakin on. Mikset mene katsomaan, jos tuttujasi on siellä.

    • siittola1

      Onhan siellä Hanenin autokorjaamo ja sukulaisiakin asuu siellä lähellä. Peltoa riittää vaikka toisille jaettavaksi.

    • hurjasteleva

      Siellä on levotonta nykyää

    • Anonyymi

      Kyllä näistä nimistä vielä muutama täällä on...Alue on jonkin verran muuttunut vuosien varrella..uusia okt-taloja tullut ja vanhoihin taloihin on asukkaita vaihtunut...todella mukava kylä asustella..
      muutama k***pää asukasta täällä on jotka ei halua tienhoitoon osallistua ja kehuskelevat "maasturillaan"...

      Ja toki pitää tottuu siihen että on haja-asutusalue kyseessä ja villi luontokin on lähellä, täällä on myös petoeläimiä..ahmaa, ilvestä, mäyriä, supikoiraa, karhuja ja susia...useamman vuoden liikuskelleet alueella...muutaman kerran löytynyt hirvieläimen raatoja kun käynyt kävelemässä metsissä ja pelloilla. Järven pohjoispuolella olevissa metsissä on ollut. Jäljistä päätellen sudet ollut asialla. Alueelta on muutamalla asukkaalla varma näköhavaintokin. Tätä ei vaan huudella kun eivät ole häiriöksi olleet ja väistää ihmistä..
      Alueella on myös harmaahaikaroita havaittu ja maakotka.
      Jos tykkää valokuvailla luontoa niin tämä on kaunis alue siihen harrastukseen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3763
    2. 46
      3167
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2949
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      40
      2826
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2416
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      61
      1911
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1888
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      124
      1767
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      86
      1186
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1170
    Aihe