Onko kokemusta "hankalan" viisurin poistosta nukutuksessa? Toimenpiteen tulee suorittamaan hammaskirurgi, joka tietysti maksaa enemmän. Onko kokemuksia ja arvioita mitä kustantaa?? Kiitos.....
nukutushommia
saara
5481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ota yleisanestesian sijaan mielummin "kevytnukutus" eli sedaatio. Tulee (varmaan) halvemmaksi ja on kaikin puolin helpompaa sinulle.
Lokakuun alussa lähti 4 viisaudenhammasta nukutuksessa. Yksi irtosi vetämällä ja kolme leikattiin. (Kaksi oli ns. vaativaa leikkauspoistoa.) Sen lisäksi tekivät yhden juurihoidon ja pari paikkaa. Homma kesti kolmisen tuntia ja kustansi kaikkineen pari tonnia.
Kokemus oli erittäin miellyttävä, eikä pahoja jälkikipuja ollut. Hieman vain leikkaushaavoja kutitti. Terveelle ihmiselle tuo nukutus on aika helppo juttu.
Suosittelen, että käyt hammaslääkärissä ja pyydät poistosta hinta-arvion sekä nukutuksessa että tuossa IV-sedaatiossa.
saanko udella, miksi haluat nukutuksen?
Itselläni leikattiin viikko sitten keskussairaalassa viisuri. Oma hammaslääkäri yritti ensin itse leikata, muttei onnistunut saamaan kuin työllä ja tuskalla kruunun pois. Laittoi sitten lähetteen keskussairaalaan suupolille. minulle laitettiin tippa jota kautta rauhoittavaa ja särkylääkettä(itse hieman yllätyin, koska en todellakaan odottanut mitään rauhoitustippaa!). Puuduteainetta laitettiin 4 ampullia. Toimenpide kesti tunnin, muttei todellakaan sattunut yhtään, vaikka ne veivas ja poras juurta. Kotiin pääsi n. puoli tuntia leikkauksen jälkeen.
ymmärrän toki, jos ihmiset potee hammaslääkäripelkoa ja sen vuoksi haluavat nukutuksen. Mutta koska nukutus ei koskaan ole riskitön ja maksaakin huomattavasti enemmän, suosittelen rohkeasti menemään puudutuksella ja riittävällä muulla lääkityksellä. Niin ja koko toimenpide maksoi 80 euroa.
rauhoittavia lyödään jotta lääkäri pärjäisi potilaan kanssa. Kallonpohjassa tuntuva poraus ja rutina ei rauhoitettuna tunnu missään.
Ite sain rauhoittavia kun mälläsin etuhampaat lätkäkaukalossa ja kirurgi väsäsi leukaluustoa useamman tunnin, sen jälkeen pari vuotta myöhemmin kieltäydyin rauhottavista viisaudenhammasleikkauksen yhteydessä, tiedä sitten olisiko kannattanut. Lopputulos oli kuitenkin se että kävelin viisuripoistosta kuin mistä tahansa hammaslääkärikäynnistä..
Aika lieviä rauhoittavia kylläkin käytetään. Lähinnä sillä on tarkoitus rentouttaa ja kompensoida puuduteaineen adrenaliinin vaikutuksia. Itsekin kävelin operaation jälkeen leikkaussalista, joten ei siellä mitään suuria määriä pameja potilaalle pumpata:)