Mihin ateisti menee kuoltuaan?
Onko ateisti kiinnostunut ikuisesta elämästä?
Onko ateisti kiinnostunut ikuisesta elämästä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
kuoltuaan aivan samoin kuin sinunkin.
En olisi itse paremmin lohkaissut.
Mites minun käy??
Turkuun raijataan. Ole huoletta. Mutta varmuuden vuoksi voisit tehdä hautaustestamentin, ettei tarvitse pelätä, että tomumajasi jostain tamperelaisille tyypillisestä omituisesta huumorista johtuen joutuisi vaikkapa Turun Kärsämäen tunnustuksettoman hautausmaan ryteikön keskelle.
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/pohjois-savo/tietoa/oikeustietoa/hautaustestamentti.html
Joko haudassa tai sitten tuhkauurnassa. On niitäkin, jotka ovat palanneet kokonaan luonnon kiertokulkuun.
takaisin luonnon kiertokulkuun.
Voitko tarkentaa missä muodossa se tapahtuu?
oikeasti näin tyhmä? :D
Olen oikeasti näin tyhmä, siksi kysyn uudestaan missä muodossa se tapahtuu?
Wikipediassa on kerrottu hieman maatumisesta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Decomposition#Animal_decomposition
Tosin voisit hiukan selventää kysymystäsi. Nyt ymmärsin vain että halusit tietää kuinka ihmisen kiertokulku jatkuu kuolemisen jälkeen.
miten kuolet.
Jos vaikka kuolet jossain tulipalossa, niin jos palo on tarpeeksi voimakas, ei tarvita enää krematoriota.
Jos kuolet pommi-iskussa, niin kaiketi ruumiin osiasi kaavittaisiin ties mistä ja ehkä löytyneet osasesi koottaisin joko tuhkausta, tai hautausta varten.
Jos taas putoat kännipäissäsi Ruotsinlaivalta, eikä kukaan huomaa, niin luulisin, että kalat syövät sinut.
Jos taas putoat kiipeilyreissulla rotkoon Himalajalla tai jossain muussa kylmässä paikassa, niin luultavasti olet siellä jäätyneenä ikuisuuden, tai ainakin niin kauan, että jäät sulavat, kunhan krisselit saavat tämän ilmastonmuutoksen suoritetuksi loppuun ja valut sulamisvesien mukana alas laaksoon. Hmmh.
Muuta ei nyt tule mieleen. Voit sinä tietysti antaa kroppasi lääketieteellekin ja käyttökelpoiset elimesi päätyvät jonkun elävän ihmisen hyödyksi.
Mä ainakin menen sun sängyn alle. Ei mua ikuinen elämä kiinnosta kuoleman jälkeen. Ennen sitä vois kyl elääkki.
Hautaan mennää kuten jokainen uskiskin.
Ja mitä sitä ikuisella elämällä tekisikään?
Käy sairaalassa katsomassa yli 100-vuotiaita ja heidän kuntoaan ja mieti haluaisitko toisen 100 vuoden kulutuksen siihen päälle?
Ai niin, mutta uskiksen "ikuisessa elämässähän" meistä kaikista tulee 17-vuotiaita...
suomen ateista laiteta arkussa maahan tai tuhkata.
en todellakaan ole kiinnostunut elämään ikuisesti. kyllä 90v. mummelit ja ukkelit on jo siinä kunnossa että en haluais enää kitua esim 9012 vuotiaana.
Tässä asiassa totuus kerrotaan jopa kristinuskon riiteissä.
"Maasta sinä olet tullut ja maaksi sinä olet jälleen tuleman" - ja se on sitten siinä.
Turha kai tähän on lisätä sitä, että uskon merkillä tai uskonnottomuudella ei ole mitään vaikutusta asiaan.
Uskis alkaa tietenkin tarjoamaan tarinaa sielun vaelluksesta. Tämä mainio tarina on kyllä paras porkkana mitä ikinä on keksitty uskiksen kusettamiseen. Jokaisesta uskonnostahan löytyy oma versionsa tästä aiheesta ja aina se uppoaa herkkäuskoisten kaaliin takuu varmasti.
Eiköhän löydy sellaisiakin ateisteja, joita kiinnostaisi mahdollisuus iankaikkisen elämään. Ateisti ei vain ole niin helvetin typerä, että uskoisi sen olevan oikeasti mahdollista.
Ateisti menee hautaan tai tuhkattavaksi siinä missä krisselikin.
Voisin minä jonain kyborgina yrittää elää ikuisesti tai viettää kryotankissa pari sataa vuotta syövän runtelemana, jos se olisi halpaa.
Mihin krisseli menee kuoltuaa? Entä eläimet?
minnekään kuoltuaan. Ruumis joko kipataan hautuumaalle, tai tuhkauksen ollessa kysymykssä joko haudataan uurnassa jonnekin, tai sirotellaan vaikka mereen. Ikuinen elämä on kiintoisa ajatus ja sellaiseksi se jääkin.
Mistäs tuollainen TIETO mahtaa löytyä?
Ihan samanlailla arkkuun ja hautaan niinkuin uskovatkin.
Onhan sitä ikuista elämää mm. egyptin faaraot yrittäneet, mutta taitaapa olla niin että kaikki muumiot on rahdattu museoihin, joissa ne säilyvät huomattavasti huonommin kuin hiekka-aavikolla. Nojaa, olisihan se aika hienoa kuitenkin jos saisi olla muumiona edes muutama tuhat vuotta.
Kuollut ateisti on täsmälleen siellä samassa paikassa missä kaikki muutkin kuolleet (ihmiset ja eläimet) ovat. Eihän siinä ole mitään eroa, eikä kuolleita lajitella erikseen maatuviin ja ikuisesti eläviin...
"Onko ateisti kiinnostunut ikuisesta elämästä? "
Aika selkeä vastaus löytyy jo täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000030110360