Seinäjoella menee todella lujaa, Ilkkakin on viime aikoina muuttunut Seinäjoki-keskeisemmäksi. Taas oli uusista valtavista kauppalaajennuksista juttua. Jääkö Novaparkille enää saumaa? Rahaa on nyt, mutta miten kauan sitä piisaa. Kävin pitkästä aikaa helluntaiseurakunnan kirpputorilla, joka on Lapuan ylivoimaisesti paras tavaratalo. Myyjä kertoi hyvää tavaraa tuotavan ennätysvauhtia, ei ollut vuosi sitten tälläistä.
Eilen StoraEnso pudotti isot pommit muutamalle paikkakunnalle, hallituksella on sylissään kohtalonkysymyksiä, 141 ja sairaanhoitajat. Siihen kun lisätään puutullit, rakennuskustannusten nousu, energian hinta, Amerikan ja Kiinan roskalainat, niin saattaa olla että Titanicin kannella nyt tanssimme.
Eilen StoraEnso pudotti isot pommit muutamalle paikkakunnalle, hallituksella on sylissään kohtalonkysymyksiä, 141 ja sairaanhoitajat. Siihen kun lisätään puutullit, rakennuskustannusten nousu, energian hinta, Amerikan ja Kiinan roskalainat, niin saattaa olla että Titanicin kannella nyt tanssimme.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lapuan pelastus on ettei täällä ole tullut "suurta ruumista". Lapuan Patruunatehdasta/ Nammoa ajettiin alas hyvin pehmeästi.
Lapuan Metallista alkanut konepaja on vaihtanut nimeä, omistajaa mutta kunnossa oleva firma on helppo myydä. Metalli on meidän laulumme.
Simpsiö-projektit rahat olivat kertamaksuja, on suuri harhakäsitys niiden suuruudesta. Pitihän se kairaus tehdä kun metallien hinnat nousevat.
Toisilla on hätä, täällä suurin pulma on kaava, tai saako jonkun rakennuksen purkaa.
noin kirjoitat. Lisää tällaisia ihmisiä palstalle.
Simpsiöön hassatuista rahoista varmaan on mustaa valkoisella. Annat ymmärtää, että kairaus olisi ollut ainoa menoerä. Sehän ei ole likikään koko totuus. Ehkä joku paremin tietävä vastaa.
Puhuinkin tulevaisuudesta, en menneisyydestä. Lapua elää maailmassa eikä mainitut uhkat toteutuessaan pysähdy pitäjänrajalle, vaikkei ns. suuria ruumiita olisi tulevaisuudessakaan odotettavissa. Se perhosen siiven isku ja sitä rataa...
ei liittyny muihin kuntiin. Ei tartte tulevaisuudes murehtia esim. minne asti lääkäriin, sairaalaan niin kuin suurkauhavalla. Ja onko asiat Seinäjoellakaa hyvin? Paljo oli eilen ihmisiä jonos ku hell.srk jakoi leipää.
olisi liikaa vaadittu jos lapualaiselta alkaisi vaatimaaan tietoa mihinkä hän menisi lääkäriiin. Onneksi suurkauhavalla voidaan keskittää palveluja, kun täällä ei olla niin avuttomia. Täällä ei olla heti peukalo perseessä ja toinen suussa jos tapahtuu pieniä muutoksia elämässä. Pitäiskö Lapuan kaupungin anoa Suomen hallitukselta jokaiselle Lapualaiselle omahoitaja joka huolehtisi lapualaisten tarpeista, ettei heillä vaan jää eloveenat syömättä. Sillä vaan ajattelin, kun teillä on niitä kauppoja lopeteltu ja jos sellainen suuri muutos saakin pienen ihmisen niin sekaisin, ettei enää tiedä mistä ne kaurahiutaleensa voi hankkia, ihminen kun ei kauaa syömättä elä:D
mikä vaivaa ihmisenlasta, kun pitää kerta toisensa jälkeen typerästi piipittää. Kyllä keskusteluihin saa osallistua, mutta surkean ininän saa jättää sinne perseen tienoille mistä lienee tullutkin.
Lopeta nyt parkuminen. Älä kirjota tänne, jos et osaa käyttäytyä!