STEFANOS VANGITAAN
Apt. 6:8-15
---
6:8 Ja Stefanus, täynnä armoa ja voimaa, teki suuria ihmeitä ja tunnustekoja kansassa.
6:9 Niin nousi muutamia niin kutsutusta libertiinien ja kyreniläisten ja aleksandrialaisten synagoogasta sekä niiden joukosta, jotka olivat Kilikiasta ja Aasiasta, väittelemään Stefanuksen kanssa,
6:10 mutta he eivät kyenneet pitämään puoliaan sitä viisautta ja henkeä vastaan, jolla hän puhui.
6:11 Silloin he salaa hankkivat miehiä sanomaan: "Me olemme kuulleet hänen puhuvan pilkkasanoja Moosesta ja Jumalaa vastaan".
6:12 Ja he yllyttivät kansan ja vanhimmat ja kirjanoppineet ja astuivat esiin, raastoivat hänet mukaansa ja veivät neuvoston eteen.
6:13 Ja he toivat esiin vääriä todistajia, jotka sanoivat: "Tämä mies ei lakkaa puhumasta tätä pyhää paikkaa vastaan ja lakia vastaan;
6:14 sillä me olemme kuulleet hänen sanovan, että Jeesus, tuo Nasaretilainen, on hajottava maahan tämän paikan ja muuttava ne säädökset, jotka Mooses on meille antanut".
6:15 Ja kaikki, jotka neuvostossa istuivat, loivat katseensa häneen, ja hänen kasvonsa olivat heistä niinkuin enkelin kasvot.
--
Edellisen jakson lopussa kerrottiin, että lukuisa joukko pappejakin tuli uskolle kuuliaisiksi (7).
Usko levisi kansan, jopa temppelin pappien keskuuteen, vaikka korkea-arvoinen temppelipapisto vastusti kaikin voimin uutta uskoa.
Voidaankohan tätä soveltaa nykyaikaan?
Jerusalemissa oli lukuisia synagoogeja, jotka palvelivat eri puolilta Rooman valtakuntaa tulleita juutalaisia. Niiden joukosta nousi henkilöitä väittelemään Stefanuksen kanssa (9). Mutta he jäivät alakynteen Stefanuksen ”viisautta ja henkeä vastaan” (10).
Niinpä vastustajien oli turvauduttava tekosyihin vaientaakseen hänet.
Nämä tekosyyt olivat samat, mitä esitettiin Jeesusta vastaan (Matt. 24:1,2, Lk. 19:41-44): hänen väitettiin puhuneen temppeliä ja lakia vastaan (13).
Nämä sanat kuulostivat juutalaisista loukkaavilta ja rienaavilta, koska he pitivät itseään Jumalan valittuna kansana.
Syntyi myrskyisä välien selvittely. Mutta Stefanuksen ”kasvot olivat heistä niin kuin enkelin kasvot” (15). Hän sai olla Jumalan sanansaattajana.
Pitkässä puolustuspuheenvuorossaan hän kertoo, kuinka Jumalan todistajat on aina ymmärretty väärin (Apt. 7:1-53)
--
1. Rohkenethan, minkä maksoi,
ristin tielle lähteä,
rohkenethan, vaikka saisit,
pilkkaa siitä kärsiä.
Jos on Jeesus Kristus tullut
sydämesi Herraksi,
kasva hänen armossansa,
tunnusta myös uskosi.
(Virsi 411:1)
Stefanus vangitaan, Apt. 6:8-15
0
99
Luetuimmat keskustelut
- 142804
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2761226Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671148- 84980
- 87863
- 63828
- 72775
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24765Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?143733Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69731Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142701- 47680
- 57656
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri38646Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47644Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32618- 40574
- 55558