Äänislinnasta kajahtaa!

Äänislinnan kaupungista nousee erinomainen karjalainen rockbändi. "Konsa vaino Suomeamme kovin kourin koittelee/ silloin kurja Karjalamme Suomen surut soittelee":
http://fi.wikipedia.org/wiki/Santtu_Karhu_&_Talvisovat
Kuuntele ääni(s)näytteitä:
http://heninen.net/talvisovat/suomeksi.htm
3227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarkoitatko ??

Äänestä

Nimitys on suomalaisten keksimä isänmaallisessa hurmoksessaan.
Missään muussa kielessä ei ole sellaista paikkaa. Ei edes käännettynä.
Edes Äänis-järveä ei ole olemassa muissa kielissä.

Äänestä
  • 1592 painetussa Abraham Orteliuksen kartassa mainitaan Onegaborg-niminen asutuskeskus suurin piirtein nykyisen Petroskoin paikalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Basker kirjoitti:

Äänislinnan kaupungista nousee erinomainen karjalainen rockbändi. "Konsa vaino Suomeamme kovin kourin koittelee/ silloin kurja Karjalamme Suomen surut soittelee":
http://fi.wikipedia.org/wiki/Santtu_Karhu_&_Talvisovat
Kuuntele ääni(s)näytteitä:
http://heninen.net/talvisovat/suomeksi.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu