Mistä ammennatte ylenkatseenne, halveksuntanne, ivaamisenne, kaiken sen inhoenergian, jota säteilette universumiin jumalia, jumaluskoja kohtaan?
Saatteko henkilökohtaista tyydytystä? Palkkion joltakin lähettäjältänne? Vai miksi?
Totuushan on se, että samoin kuin fundamentaalisiin harhaoppisiin höyrypäihin, luottaa ja uskoo vain oma poppoo, samoin on teidän kanssanne. On vain nasse, agneisti, darkninjahiiri, puusilima, milian ja pari muuta. Siinä koko Jumalia pilkkaavien erikoisosasto, toinen toisiaan varten. Otan osaa.
Saatteko henkilökohtaista tyydytystä? Palkkion joltakin lähettäjältänne? Vai miksi?
Totuushan on se, että samoin kuin fundamentaalisiin harhaoppisiin höyrypäihin, luottaa ja uskoo vain oma poppoo, samoin on teidän kanssanne. On vain nasse, agneisti, darkninjahiiri, puusilima, milian ja pari muuta. Siinä koko Jumalia pilkkaavien erikoisosasto, toinen toisiaan varten. Otan osaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
heikko pää teillä uskiksilla on, ei sitten millään malteta olla poissa ateismipalstalta:-)
mihinkä sorkkaan kalikka kalahtaa. Otan osaa.
uppoaa uskovaiseen, kuin veitsi voihin.
moderaattori poistakoon.
hehheee:-)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vainoharhaisuus
http://fi.wikipedia.org/wiki/Psykoosi
Olikos nyt tarpeeksi tieteellinen, kjäh kjäh, hehhee:-)
Pieni oppitunti alikehittyneelle apinanjälkeläiselle, ilman linkitystä.
Vainoharhaisuus:
Esiintyy usein apinanjälkeläisillä, alikehittyneillä yksilöillä, joilta puuttuu kokonaan henkinen kapasiteetti, syvällisen tuntemuksen ulottuvuus, joilla on vain kaksi väriä, musta ja valkoinen. Kun visionsa muita kohtaan on musta, on pakonomainen tarve todistaa oma egonsa valkeaksi, hinnalla millä hyvänsä. Näin alkaa sairaalloinen elämänkierre, pakko itse olla oikeassa, toisten väärässä, jopa vainoharhaisuuteen asti.
Psykoosi:
Aikansa elettyään apinanjälkeläinen alikehittynyt yksilö ei saa palautetta henkilökohtaiselle egollensa siitä, että hän oli oikeassa luokiteltuaan ihmiset mustiin ja valkoisiin. Tämä sietämätön tilanne, joka ei tuonut ratkaisua hänen vainoharhaisuuteensa, laukaisee hänessä psykoosin. Kaikki on menetetty, kokonaisuus petti. Ainut pelastus on toinen todellisuus, psykoosi, jossa entiset uskomukset, entiset kuvitelmat vielä toimivat, entistä vahvemmin, entistä varmemmin. Väliäkös sillä, ettei minua kukaan ymmärrä, ei minusta otetta saa, pääasia, että voin olla iloisen tyytyväinen piilopirteissäni, nauttia elämästä niin, että olisi joutunut mitään myöntämään, mistään perääntymään.
tiedemies pesee jo wikipediankin. Aika paha psykoosi, sanoisin.
Ei hätää, jos sauna, viina ja terva ei auta niin tauti on kuolemaksi.
Kovin on omakohtaisen oloista tekstiä äijällä, ja onhan sillä todistettavasti ollut vainoharhaisia jaksoja. Sillä pukkaa joskus "Jumalaista ilmoitustakin", joka taitaa sittenkin olla psykoottista ajatusvyöryä.
Se nimittely ja kohtelias puhe kanssaihmisistä kuitenkin paljastaa, että hän on pohjimmiltaan hienostunut ja sulavakäytöksinen herrasmies.
"Se muuten kertoi omista kokemuksistaan"
Omat kokemukset on eri asia kuin omakohtaisesti kokeminen.
"ja onhan sillä todistettavasti ollut vainoharhaisia jaksoja."
Todisteet kehään.
"kohtelias puhe kanssaihmisistä kuitenkin paljastaa, että hän on pohjimmiltaan hienostunut ja sulavakäytöksinen herrasmies."
Sinussa saattaa olla ainesta vaikka kuinka intuitionaaliseen ulottuvuuteen.
nuo erikoiosastot tosiaan ovat hassuja :)
pääse teidän listoillenne? Kirjoitanko kenties liian asiallisesti, vai mistä oikein on kysymys?
Ei, en halveksi uskovaisia, mutta haluaisin vastauksia kysymyksiini, niitä kuitenkaan koskaan saamatta. Kun kysyn miltä Jeesus näyttää, tai minkälaisia jumalia on mielestänne olemassa ja kun pyydän vastausta ihmeparantumisen kokeneista, niin en saa ainuttakaan vastausta.
Jos joku (ihan taannoin oli kirjoitus palstalla) paranee jumalan avulla syövästä vessareissun yhteydessä ja minä kysyn kuka hän on ja ketkä lääkärit olivat todistamassa, niin vastausta ei vain tule.
Ihan turha itkeä ateistien vihamielistä käytöstä jos ei itse viitsi vastata ihan yksinkertaisiin kysymyksiin. Siis: millainen se jumala tai jumalat ovat, miltä jeesus näyttää, miksi uskovaiset väittävät maapallon iäksi 6000 vuotta, vaikka todisteita on paljon pidemmältä ajalta jne.
Vastauksia pliis!
"Mistä ammennatte ylenkatseenne, halveksuntanne, ivaamisenne, kaiken sen inhoenergian, jota säteilette universumiin jumalia, jumaluskoja kohtaan? "
Yksikertaisesti: teistä.
Maailma olisi parempi paikka ilman raamattua ja koraania.
Vastaanpa vastauksilla jotka sinua miellyttävät:
"Mistä ammennatte ylenkatseenne, halveksuntanne, ivaamisenne, kaiken sen inhoenergian, jota säteilette universumiin jumalia, jumaluskoja kohtaan?"
-Saatanalta
"Saatteko henkilökohtaista tyydytystä? "
-Joo. Saatana antaa.
"Palkkion joltakin lähettäjältänne? Vai miksi? "
-Joo. Saatana palkitsee.
"Totuushan on se, että samoin kuin fundamentaalisiin harhaoppisiin höyrypäihin, luottaa ja uskoo vain oma poppoo, samoin on teidän kanssanne. On vain nasse, agneisti, darkninjahiiri, puusilima, milian ja pari muuta."
-Saatanahan meitä hallitsee.
"Siinä koko Jumalia pilkkaavien erikoisosasto, toinen toisiaan varten."
-Esitän vain yhden kysymyksen: paljonkos niitä Jumalia (vielä isolla kirjoitettuna) sinun mielestäsi olikaan?
"Saatanalta"
Sinä näin totesit, en minä.
"Esitän vain yhden kysymyksen: paljonkos niitä Jumalia (vielä isolla kirjoitettuna) sinun mielestäsi olikaan?"
Yksi kysymys, kaksi vastausta.
Isolla kirjoitettuna yksi.
Pienellä kirjoitettuna pilvinpimein.