Lestadiolaisella 13 lasta,entäs sitten?Eivätkö he elä'tä itse lapsensa vai oletko osallistunut kustannuksiin?
Minua ihmetyttää tää ainainen lapsiluvun laskeminen.
Miehet nyt ainakin yrittävät tehdä lapsia joka välissä olivatpa uskovaisia tai ei.
Hoitakaa vain itse omat lapsenne ja niidenkään huoltaminen(jokuset eivät pysty huoltamaan edes yhtä lasta)vaikka eivät usko mihinkään.
Eron tultua otetaan heti uusi vaimo elätettäväksi ja aletaan väsäämään uutta perillistä vaikkei pystytä maksamaan entistenkää hoitomaksuja.
Lestat edes yrittävät pitää perheensä kasassa ja huolehtivat heistä
Minua ihmetyttää tää ainainen lapsiluvun laskeminen.
Miehet nyt ainakin yrittävät tehdä lapsia joka välissä olivatpa uskovaisia tai ei.
Hoitakaa vain itse omat lapsenne ja niidenkään huoltaminen(jokuset eivät pysty huoltamaan edes yhtä lasta)vaikka eivät usko mihinkään.
Eron tultua otetaan heti uusi vaimo elätettäväksi ja aletaan väsäämään uutta perillistä vaikkei pystytä maksamaan entistenkää hoitomaksuja.
Lestat edes yrittävät pitää perheensä kasassa ja huolehtivat heistä
Vastaukset 20
Vanhimmat
Esimerkiksi Harry Harrisonin Tilaa! Tilaa!, ja tule sitten sanomaan, että "täyttäkää maa". Onhan kirja toki vanha, mutta aiheesta se on tehty. Tiedätkö kuinka paljon kehitysmaissa kärsitään väestöräjähdyksestä? Se ei ole paljon mitään verrattuna siihen, kuinka paljon voisi asiat mennä päin HELVETTIÄ, jos kaikki alkaisivat sikiämään kuin lestadiolaiset. Tarkoitushan alunperin oli kyllä täyttää maa, mutta hieman pienempi tahti riittää, kiitos, niin jää muitakin kuin lestadiolaisia henkiin seuraavan katastrofielokuvan jälkeen.
Ei ole liikaa väkeä ja sitäpaitsi en ole "sanonut täyttäkää maa" se on sinun vastineessasi.Ei minun.
Siis puhutko nyt elämästä vai katastrofielokuvasta.
Olisikohan paras jättää muutama elokuva väliin ja keskittyä johonkin järkevään ?(kun se elokuva selvästi vaikuttaa noin pahasti)
Sovinisti vain muistaa pitää sen "pippelinsä" piilossa ettei maa täyty liikaa.
Vai onko se nii että "tarkoitus pyhittää keinot"
Empä usko että kourallinen vl-Lestadiolaisia pystyy aikaansaamaan minkään valtakunnan väestöräjähdystä vaikka kuinka sikiäisivät.
Olet avuntarpeessa,mitähän jos kävisit vaikkapa terapeutilla.
"Suomessa ei ole liikaa väkeä"
Niin, onneksi Suomi ei kuulu maailmaan.
"Empä usko että kourallinen vl-Lestadiolaisia pystyy aikaansaamaan minkään valtakunnan väestöräjähdystä vaikka kuinka sikiäisivät."
Olikohan Gogol vai muu venäläinen kijailija, jonka novellissa ihmiset kävivät irroittamassa rautatiekiskojen kiinnityspultteja ongen painoiksi. Kun asia tuli ilmi, puolustelivat että emme me kaikkia otakaan.
Onko mielestäsi oikein että pieni ryhmä katsoo omaavansa oikeuden toimia tavalla, joka ei millään sovellu kaikkien yhteiseksi malliksi?
Oliko venäläinen en tunne kyseistä herraa.
Mottoni on elä ja anna muidenkin elää.
Minä tunnen monta perhettä joissä lähes kymmenen lasta eikä takuulla ole vl:läisiä
Mistä piiristä puhut???
Selvästi Esko tarkoittaa piirillä alussa mainitsemiasi kukasta kukkaan lentelijöitä. He yhden puolison toisensa jälkeen lapsineen jättävät ja samalla jättävät elatusvelvollisuudetkin toisten niskoille. Tällaista mallia ei yhteiskunta kestäisi, jos kaikki näin eläisivät.
eli miksi ei sovellu malliksi?
Eskon pitäs kyllä tietää et suomesta loppuu porukka sit kesken..jos Esko haluaa et "suomalaiset" säilyy maailman kartalla ni jotain ois tehtävä..vaikka sit lapsia....Suomalaisten syntyvyys on muiden teollisuusmaiden tapaan jo pitempään ollut alhainen.Tilastokeskuksen ennusteet nimittäin kertovat että pian vuoden 2015 jälkeen kuolevuus ylittää syntyvyyden....jos suomen väestön halutaan uusiutuvan niin pitäisi syntyvien lasten
määrän kohota vuoden 2001 56 000 lapsesta 75 000
lapseen...eli Esko jos värkkis toimii (epäilen)niin hommiin siitä
Juuri kukasta kukkaan lentäjiä hän tarkoitti varmaan;)
"eli miksi ei sovellu malliksi?"
Tarkoitatko että maailman asioille olisi eduksi se että joka ainutta perhettä kannustettaisiin hankkimaan tuommoiset 10..15 jälkeläistä.
"Eskon pitäs kyllä tietää et suomesta loppuu porukka sit kesken"
Tämä minua kyllä surettaa, onhan Suomi maailman keskipiste.
"Esko jos värkkis toimii (epäilen)niin hommiin siitä"
Asia hoidettu tuloksella 3.
...vastaus kysymykseen:
Onko mielestäsi oikein että pieni ryhmä katsoo omaavansa oikeuden toimia tavalla, joka ei millään sovellu kaikkien yhteiseksi malliksi?
Eikö se vastaus vielä ollut selvästi luettavissa? Eihän se ihan oikein ole, että pieni liippariporukka ei kanna omaa vastuutaan jälkeläisten huollossa, vaan kulkee ns. kukasta kukkaan jättäen muiden huollon varaan omat lapsensa.
He ovat just niitä itsekkäitä rautatienaulojen omaan käyttöönsä kiskojia yhteisestä rautatiestä!
"He ovat just niitä itsekkäitä rautatienaulojen omaan käyttöönsä kiskojia yhteisestä rautatiestä!"
Ajatus ilmeisesti selvä ja samaa mieltä olen myös liippariporukasta. Mutta miksi rajata se koskemaan pelkästään liippareita kuten annat ymmärtää?
Kysymyshän oli pelkästään jälkeläisten määrästä eikä siitä millaisissa olosuhteissa jälkeläiset on tuotettu, siis siitä että jotkut katsovat oikeudekseen tehdä 10..15 jälkeläistä vaikka millään ei voi suositella samaa kaikille maailman ihmisille.
”Lasten tekeminen” lienee vielä tänäänkin kaikkien vastuunsa kantavien pariskuntien oikeus lukumäärää myöten, se ei todellakaan ole minkään ryhmän erivapaus. Korkea syntyvyys on myöskin kansakunnan etu, ettei ikäjakauma lisää vain vääristyisi vanhuspainotteiseksi.
Vaikka maapallo on joillakin alueilla yliahdas, ei sekään ilmiö näytä mitenkään auttavan niiden alueiden ongelmaa, joilla kohtapuoleen on veronmaksaja- ja vanhojenhuoltajavajaus.
useimilla tuntemillani vl perheillä on kyllä
vähemmän kuin kymmenen lasta...Uskon kyllä että jokainen syntynyt (sinulla vain tehty)lapsi on Jumalan hoivassa...meidäm elinpäivät ja niiden kulku on suunniteltu valmiiksi...
en tiedä koulutus taustaasi mutta luulen että ymmärrät mistä kirjoitan...
Suomen väestörakenteen kannalta olisi hyvä, jos tänne muuttaisi väkeä ulkomailta, mutta tapahtuuko näin?Ainakaan ensimmäiset jäsen vuodet EU:ssa eivät ole merkinneet lisäystä muuttovirrassa huolimatta työvoiman liikkumisvapaudesta...kyllähän "työntekijöitä" sais lähi-idästä mut ei ne tänne töihin tuu..en haluais olla rasisti mut näin se vaan on...siis valtion vikahan se on...kyllä sitä pyytää saa,tyhmähän se on kuka maksaa...
Eihän kaikki muutkaan suomalaiset käyttäydy koko maailman eduksi!! (lukuunottamatta hippejä, jotka luulevat/esittävät maailman pelastajia).
Kierrätätäkö sinä kaiken? Syötkä kasvista? Ostat suoraan maatilalta? Et käytä ulkomaalaisia tekstiilejä lapsityövoiman pelossa?
Enpä usko. Puolisosi synnyttää ne kaksi lasta siksi, että teillä elämä olisi helpompaa ja mukavampaa, ei siksi, että maailma säästyisi!
(ainakin näin yleensä)
"Eihän kaikki muutkaan suomalaiset käyttäydy koko maailman eduksi!!"
Eipä ei, kaikki ovat jollakin tavoin vahingoksi (yleisesti ottaen on kyllä tavallisen huono perustelu tuo klassinen "kun muutkin"). Se, mitkä asiat ovat maailmalle haitallisia, riippuu ihmisten määrästä. Jos ihmisiä olisi esimerkiksi sadasosa siitä mitä on, voisi aika monet kierrätys ym. jutut unohtaa tarpeettomina koska maailma ehtisi toipua ihmisten sille aiheuttamista järkytyksistä. Ihmisten lukumäärä on se primäärinen haittatekijä.
"Enpä usko. Puolisosi synnyttää ne kaksi lasta siksi, että teillä elämä olisi helpompaa ja mukavampaa, ei siksi, että maailma säästyisi!"
Mikäs sen parempi, elämä mukavampaa ja vielä hyvä omatunto sen päälle kun ei ole ainakaan omalta osaltaan ollut pahentamassa liikakansoitusta.
"Se, mitkä asiat ovat maailmalle haitallisia, riippuu ihmisten määrästä."
Riippuvat haitat monista muistakin suurista määristä, ainakin välillisesti. Onko mitään yhteismitallisuutta esim. autojen saastutusvaikutuksista maiden ja kansojen välillä.
Kävisikö kaikille, että saman paljoussääntelyperiaatteen nojalla myydään Suomessa kaikki perheiden kakkosautot ja moottoriveneet pois, kielletään moottorivetoisten välineiden kilpailut jne, että saadaan suuren maailman miljoonakaupunkien saasteongelmat asiallisiin raameihin? Tämä toteutettaisiin ryhmittymään katsomatta!
-väitätkö että "lestat" joiden perheeseen
kuuluu lähes kaksikymmentä lasta myös
itse elättävät lapsensa?
-kirjoitat myös "hoitakaa vain omat lapsenne",
meillä ei anakaan kaksivuotiaat eikä vanhem-
matkaan lapset puhuneet "v,tusta kuin leivästä",
eivät näyteleet kekisormiaan vanhoile ihmisille,
evät pyllistelleet paljaita takamuksiiaan
naapureille, eikä aamusta iltaan oleet ilki-
valtaa tekemässä ,niinkuin tekevät naapurissa
asuvan "lesta" perheen lapset.
-jos perheesen kuuluu liki kaksikymmentä lasta
onko vuokra ok-talo kaupungissa jossa on käy-
tettävissä n.200 neliötä vapaata tontimaata
heidän oikea kasvuympäristönsä?
Siis montako 12 vaiko kolmetoista.
Se että lapset eivät käyttäydy ei ole lestadiolaisen uskon vika vaan vanhempien.Olivatpa uskossa tai ei.
Naapurissani asuu 3 henkinen ei uskovainen perhe jossa lapset kayttäöytyvät ihan kuvaamallasi tavalla.Toisessa naapurissa taas asuu viisihenkinen perhe jossa lapset käyttaytyvät mallikelpoisesti.En tosin ole kysynyt heidän uskonnollista vakaumustaan.
No tässä Suomenmaassa ei nykyään kovinkaan moni täysin elätä edes itseään saati perhettään että siinä asiassa olen voinut erehtyäkin koska ajattelin monilapsista lestaperhettä jonka tunnen ja jotka elättävät itse perheensä ja kaiken lisäksi heidän lapsensa osaa käyttäytyä.
Kasvuympäristöksi voi olosuhteiden pakosta joutua hyväksymään melko pieniäkin tontteja mikä taas ei oikeuta laiminlyömään lasten kasvatusta.
on tässä tapauksessa lähempänä kahtakymmentä
kun viittätoista.
jos hankitaan perheeseen kaksikymmetä lasta
eikö sillon myös pitäisi hankkia edellytyk-
set "kasvattaa" lapset?
eikä hankita isälle moottoripyöriä ,autoja ym.?