Uskonnot pitäisi unohtaa kokonaan. Ne on vain herrakansan tapa kyykyttää ihmistä, opetetaan jos jonkinlaisia uskomuksia. Ihmisten pitäisi nyt keskittyä vaan tavalliseen normaaliin elämään ja siinä pärjäämiseen, siis hengissä. Kuolemaahan vaan uskonnot kauppaavat, ihmisen sielussa elää halu elää.
Uskonnot pitäisi
unohtaa
10332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tulee olemaan alikoulutettuja metsäläis- tai alkuasukaskansoja, joten uskontojakin sitten.
Suomen luulisi olevan sivitysvaltio, mutta ei. Sosialistinen uskovaisten metsäläiskansanvaltio tämä on.
Uskontojen (kristinusko) haitat ovat nykyään niin vähäisiä, ettei niihin kannata takertua.
Kristinuskossa on enemmän hyviä kuin huonoja puolia.
senverran olet kuullut, että ihmisellä on kuolematon sielu, mutta jokainen päättää, mihin elämänsä aikana kuuluu. Suosittelen Jeesus-ystävää!
Olen itse itselleni (koska hihhulit eivät minua omaksi surukseen kuuntele) , että oikeasti Jeesus oli lasten raiskaaja, murhaaja, runkkari, ja väärin opettava mulkku, joka ihan oilein koki kohtalonsa ristillä. Jos olet uskovainen, ja alat minua pilkkaamaan, suosittelen katsomaan peiliin, ja ajattelemaan: olenko oikeasti aivopesty uskomaan yliluonnollisiin olentoihin mitättömän kadotuksen ja pedopappien painostuksella? Saatat ajatella: olen varma että Jumala on totta, joten tämän tyypin (minut) rankaisee kuoleman jälkeen itse Hän. Jos ajattelit suurinpiirtein noin, voin sanoa vain tämän: oletko koskaan ajatellut ajattelemaan sitä, että ateismi olisi oikeassa? Vastaat, ei ikinä! En ikinä voisi ajatella noin. Sitten tulet ajatelleesi sitä mahdollisuutta, että ateistit ovatkin oikeassa. Jeesus on jeesusteleva ihmisperse joka pitäisi polttaa raamatun mukana. Tätä sanotaan ateismiksi, jota teistit niin kovin välttelee. Jumalasta ei ole ollenkaan vedenpitäviä todisteita. Evoluutiosta ja alkuräjähdyksestä on paljon enemmän todisteita kuin taivaan valtakunnasta. Jos olet nähnyt näyn, jossa esiintyy Jeesus Homoretilainen, mieti, olitko samana päivänä vetänyt huumeita tai alkoholia? Jos et kyseessä saattaa olla väärinmuistettu hetki tai uni tai hallusinaatio. Nyt sitten ota järki käteen ja polta raamatun kaunokirjallisuus kertomukset, ja sitten osta esim. Lajien synty, Jumalharha jne. :3
Tähän ketjun keskusteluun.
Ne löytyy tuolta ja Ritva Palmenin on minusta varsin aiheeseen sopiva. Se luento on kerrassaan herkullinen ainakin minusta.
Kyllä nuo kaksi alimmaistakin kertovat karua totuutta elämästä. Herkullisia lukuhetkiä kaikille.
V Suomalaisten historiapäivien 2004 luentoaineistoa
http://www.lahdenmuseot.fi/historialuennot_2004.html
Ritva Palmen, tutkija, TM (Keskiaika, 14.2.2004)
Melenfilosofia ja mielikuvitus keskiajalla (pdf-tiedosto)
Sini Kangas, FM (Keskiaika, 13.2.2004)
Miles Christi. Herran soturi sydänkeskiaikaisena sankarihahmona. (pdf-tiedosto)
Jussi Hanska, dosentti, FT (Keskiaika, 14.2.2004)
Saarna - keskiajan massamedia (pdf-tiedosto)
ja raamattu sekä muut samankaltaiset oopukset pitäisi kieltää lailla, sillä mikä muu kirja on saanut ihmisiä sekoamaan yhtä suuressa määrin. Varsinkin jos on herkkä mieli, niin hulluksihan semmoiset tulee. Tarkoitan näitä Mrs. Whiten kaltaisia tyyppejä, jos olette nähneet elokuvan Carrie.
...on kyllä aivan ehdottomasti sieltä ihan ääripäästä! Tiedät kyllä itsekin sen, mikäli olet yhtään perillä nykyajan kristityistä. Joten äläs nyt ylireagoi, se "Carrie" on kuitenkin vain elokuva, ja siellä on kyllä koko ajan kameramiehet paikalla. Eli ole huoleti, voit kyllä nukkua yösi rauhassa!
Raamattua, Koraania, Tooraa tms. tuskin koskaan tullaan lailla kieltämään (ei ainakaan sinun elinaikanasi), joten voit haudata sen unelman.
olen tämmöisiä nähnyt. Ehkei nyt mitään puukon heiluttajia, mutta selvästi vintistä pimenneitä. Joka väliin tehdään ristin merkkejä ja jos pitää vääränlaista t-paitaa päällä, niin pydetään jo jumalalta apua pahan poistamiseksi. Mitään keskustelua ei voi käydä ilman raamatun ja jumalan mukaan vetämistä. Kaikkialla liikutaan raamattu mukana ja vastaantulijoille rukoillaan pelastusta. Elämässä ei kerta kaikkiaan ole muuta kuin se jumalan sana.
Muistan kun joskus kouluaikana tuli joku kaheli vanha eukko viulun kanssa koulun aulaan julistamaan jumalan sanaa ja se viulukin oli pelkkää rekvisiittaa. Opettajan piti taluttaa se ulos.
Näitä tämmöisiä ihmisiä, jotka ovat tuon tarinan takia vinttinsä pimentäneet, on olemassa ja onhan se paskamaista, että tuo kirja saa ihmisen alttiiksi sekoamiselle.
...onhan se paskamaista ja surullistakin niiden ihmisten kohdalla joilla vintti niin pahasti pimenee. Se voi pimetä hyvinkin moenlaisista syistä, uskonto on vain yksi syy muiden joukossa. Itse henkilökohtaisesti en ole koskaan kuullut vastaavanlaisista vintinpimennöksistä, mutta uskon että on joitakin sellaisia ihmisiä. Jos minkä tahansa asian ottaa liian vakavasti ja sulkee pois kaikki muut asiat elämästä, kyllä siitä on järki kaukana! Minä uskon Jumalaan, mutta elämässäni on myös paljon paljon muuta, joten minun uskontoni ei ole vaaraksi muille tai omalle mielenterveydelleni :)
Onhan. Sairaus on o iskenyt. Jumala on pahasta viattomille aivopestyille ihmisille joille sairastuneet hihhulit jotka sekoittavat asiat faktan ja fiktion välillä ovat tyrkyttäneet. Jumalasta ei ole minkäänlaisia pitäviä todisteita. Säälin oikeasti uskovaisia, jotka ajattelevat pelastuvansa kaikista maailman pahoista tilanteista vain pyytämällä apua mielikuvitus olennolta. Säälin sinua.