Riittäkö sähkö talvella?

Suomea uhkaa sähköpula talvella, jos Venäjä pihtaa sähkön myyntiä eikä sitä riitä myöskään Ruotsista. Atomimiilu ei valmistu vielä moneen vuoteen. Kynttilät esiin ja Suomi24 kiinni.

http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id73434.html
9309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

optioita taas järjestettävä? Kansa maksaa, pelaa herrat miten tahtovat.

Äänestä

se jauhaisi sähköä jo nyt täyttäpäätä.

Äänestä
  • ei kannata tilata mitään. Ydinvoimalatkin rakennetaan samalla kaavalla kuin mosset aikoinaan.

    Äänestä

  • UPDATE_5195186 kirjoitti:

    ei kannata tilata mitään. Ydinvoimalatkin rakennetaan samalla kaavalla kuin mosset aikoinaan.

    puuta ja öljyä voisi ottaa. Nykyiset Venäjän ydinvoimalat ovat aika hyviä verrattuna länsimaiseen tyyliin jossa hirveä hintakilpailu puree laatua niin kun on nähty. Tämä koskee siis tämän päivän voimaloita, ei mitään Tschernobylin grafiittisauva häsläköitä. Tuntuvat nuo Iraninkin ydinvoimalat pelaavan niin hyvin että amerikkalaisetkin ovat huolestuneita.

    Äänestä

  • UPDATE_5195186 kirjoitti:

    ei kannata tilata mitään. Ydinvoimalatkin rakennetaan samalla kaavalla kuin mosset aikoinaan.

    Sinäkin vielä juoksuhaudoissa vaikkei ikäkään riitä!

    Ydinvoimaloita on Tsernobylin rikollisen sammutuskokeilun jälkeen otettu kayttöön
    Ukrainassa ja Venäjällä noin/yli 10 kpl, 1000Mw:n
    laitoksia ja monia on rakenteilla ja suunnitteilla.
    Toimivat varmasti.
    Atomienergiakomission sivuilta voi käydä katsomassa jokaisen kaupallisen laitoksen tiedot maailmassa!

    Olis aika monen herätä ja miettiä mitä toinen isoveli on rakentanut Venäjän ympärille jo kohta
    30 vuotta?!

    Äänestä

Rakas kiltti veli venäläinen, älä sulje energiavirtaa! Me rukoilemme polvillamme ja teemme mitä vain! Haluatteko vuokrata Porkkalan? Sopii. Ai että vielä siivu Karjalaa? Sopii.

Äänestä

valmistellaan sähkön hinnan nostoa!

Äänestä

kaapelia Venäjältä niin lapsellisesti uhotaan sähkön riittämättömyydestä. Vahingossakaan ei mainita että sitä saa lisää Ruotsista. Outoa touhua. Nytkin sähkön nettokate poistojenkin jälkeen on melkein 60% joten puheet ovat ihan käsittämättömiä. Sähkön hintaa voisi helposti laskea 30% ja vielä jäisi normaalifirman katteet. Pitäisi saattaa julkisuudessa vastuuseen toimistaan nuo hemmot, Fortumin iso omistaja on valtio. Ketäs siellä hoitikaan sähköjuttuja? Ja mitä on sanonut julkisuudessa?

Äänestä
  • loppu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomaava mies kirjoitti:

Suomea uhkaa sähköpula talvella, jos Venäjä pihtaa sähkön myyntiä eikä sitä riitä myöskään Ruotsista. Atomimiilu ei valmistu vielä moneen vuoteen. Kynttilät esiin ja Suomi24 kiinni.

http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id73434.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu