Miten köpsiä nuo evoluution kannattajat ovatkaan! Voitin heistä erään työpaikallani luonnonlakeihin liittyvällä vedonlyönnillä kolme kertaa peräkkäin.
Voitin vedossa evoluution kannattajan kolme kertaa peräkkäin
Kreationisti
241178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hassuinta oli, että voitin vielä neljännen kerran kerrottuani noista kolmesta voitosta. Evolutionisteja voi mennen tullen viedä kuin pässiä narussa .
Minäpä kysyin salilliselta uskovaisia kreationismin perusteista. Eipä löytynyt vastaajia.
Taisi tulla pari kriittistä raamatun lukijaa lisää...
"evolutionistit" olemme niin ystävällistä porukkaa, että annamme kauniisti sanottuna ajatteluhaasteisten henkilöiden ymmärtää että meitä viedään. Ettei teille tule paha mieli.
Jos hän tunsi ystävällisyyttä hävittyään ekan vedon, niin hän pystyi ystävällisyytensä kiitettävän hyvin peittämään!
Hävisin viime kerralla ihan sikana, mutta parastahan olikin se, että sai nauraa koko rahan edestä, ja kuinkas muuten voittajana olleen evoluution kannattajan kustannuksella!
Lukemattomien vedonlyötivoittojeni joukkoon mahtuu toki tappion karvaan liemenkin maistelua. Eräs vaikeimmista nieltävistä tuli lyödessäni kauan sitten tanssiravintolassa vedon siitä, että pystyn juomaan tuplaviskin koskematta käsin lasiin, mikäli joku sellaisen saisi jostain hankittua. Koska en halunnut vedon tulevan kalliiksi, sovimme, että yksi tupakka on lynnin pottina. Arvaatte varmasti, miksi suostuin häviämään! Ympärilläni olevissa pöydissä virisi myös hillitön vedonlyötipei sattumoisin tasan sekä minun onnistumiseni puolesta että myös epäilijöitä riitti asettamaan panoksiaan inttämään varman epäonnistumiseni nimiin. Vedonlyntihän on siitä hyvä kansanhuvi, erttä se on keskimäärin ilmaista, joten mahdollisesti ilmoille kiirivä nauru on pelkkää plussa vai olenko tulkinnut jonkun asian väärin?
"Evolutionisteja voi mennen tullen viedä kuin pässiä narussa ."
Siinäpä tosiaan olet oikeassa. On se kumma, että evolutionisteja ylipäätänsä enää on. Olisi se parempi kreationismioppi syrjäyttänyt ne käsitykset aikoja sitten, koska se kerran on parempi.
Näinhän se olisi pitänyt käydä. Kaikki merkit siitä kertovat.
Mutta miksi ei käynyt?
Niinkuin kaikessa kisaamisessa, tärkeintähän ei ole voiton saaminen, niin ei ollut nyt tässäkään. En keksinyt yhtään ainoaa keinoa miten olisin voinut juoda tarjollaolevan tuplawiskin käsin koskematta. Tämä tietysti hämmästytti minuun luottaneita vedonlyöjiä suunnattomasti, sillä jokainen oli tottunut minun ratkaisevan visaisetkin pulmat aina voitokseni. Mutta jotta ei tärvääntyisi miettimiseen liiaksi aikaa, päätin ottaa lasin käteeni ja tyhjentää sen vaikka tappio häämöttikin jo heti ainoana vaihtoehtona. Niimpä join liemet pois ja tarjosin vastapuolelleni reilusti sovitun voittopotin eli yhden tupakan. Tappion lievittäjä kun lämmitti rinnanalustani kuitenkin niin, että häviökin tuntui voitolle.
Nyt voit varmaan kertoa mistä löitte vetoa. Vai onko se mahdotonta?
Olimme vuosia (20) sitten työpaikan ruokatunnilla jokapäiväiseen nuorten miesten tapaamme hypänneet vauhditonta pituushyppyä jossa olin haka, vaikka olinkin muita n.10v vanhempi. Tulin sitten vähätelleeksi hyppyjäni ja sanoneeksi, että tietäisittepä miten hyvä seiväshyppääjä minä olen. Kaverit tulivat uteliaaksi ja halusivat näytteen. Leuhkaisin huolimattomasti, että hyppäisin korkeammalle kuin tuon viereisen rakennuksen katto sillä edellytyksellä, että joku tekee telineet näyttöä varten ja hypystä lyötäisiin vetoa. Seuraavaksi päiväksi oli joku tehnytkin telineen ja minun piti antaa näyte. Voitte arvata, että voitin vedon!
Nyt alkaa sytyttää. Jatka.
Tiedäthän mitä tapahtuu kun tulee vettä päivätolkulla. Lopulta sitä tuolloinkin kerääntyi työpaikan viereen iso lätäkkö ja kun olimme taas ruokatunnin loppua pitämässä pihalla, tuli mieleeni koettaa hyötyä moisesta rapakosta ja mietin kuinka sen tekisin. Silmiini sattui kuin tilauksesta seinänvierustalta rautakanki joka antoi seuraavan vedonlyöntivoiton. Osoitin etusormellani lätkköä ja sanoin näyttäväni pojille erään merkillisen ilmiön, jossa rautakanki pysyy veen päällä ja ihan kuivana. Arvaatkin varmaan taas, että voitin vedon, sillä niinhän olin jo aloitusviestissä tullut kehaisseeksi.
ja mitenkähän nämä nyt liittyvät mitenkään evoluutioon/kreationismiin? :P
Mitkähän näistä muista täälläolevista sitten liittyy? Voisitko listata muutaman?
minä jo arvaan, mutta en paljasta. Odotetaan.
Löin tästä asiasta vetoa.
Kolmas vedonlyntivoitto tuli pian.Työpaikkani oli betoniasema jossa olin työnjohtajan .Sattui niin, että kun olimme sopivasti poislähtöä odottavan kuorman vieressä ehdotin samaiselle evolutionistille vedonlyöntiä väittäen, että kykenen nostamaan kokonaista betonikuormaa käsilläni niin, että tämä kaverini voi nyt huoleti varmistaa oikein mitattavalla tavalla,etten taas tee hänelle vilunkia ja olin etsivinäni taskustani rullamittaa jota löydettyäni näytin hänelle. No kun oikein mittaamaankin pääsi, hän löi vetoa. Arvannet ,että voitin taas, nyt jo kolmannen kerran peräkkäin! Oltiinhan betoniasemalla töissä, jossa lähtevän tavaran määrä ennen lähtöä aina mitataan. Myöhemmin n. vuoden tämän jälkeen voitin näillä kolmella vedonlynnillä vielä neljännen kerran, mutta nyt oli uusi vedonlyöjä, evolutionisti hänkin, maksajan osassa.
Neljäs veto oli sitten kun täällä hourulassa oli kisa, että kuka trollaa taitavimmin netissä. Evolutionisti sanoi, että se saa varmasti ainakin 30 vastausta viestiinsä, kun kysyy kreationisteilta geneettisen informaation määritelmää. Minä taas sanoin, että jos kerron näistä aiemmista hourulan, eikun siis betonifirman, vedoista, niin saan enemmän vastauksia kuin hän.
No, eihän sille evopellelle kukkaan vastannu. hehe. Mulle taas tuli tähän säikeseen aika monta hieno vastausta. Että siitäkin se voitto sitten tuli.
Betonifirmasta vaan terkkuja. Meillä täällä on hauskaa ja kreationismi jyrää!
Kuten jälleen kerran, olin nokkelampi ja varmistin nikkini aitouden jotta ystäväni tuntisivat OIKEAN aloittajan viestit. Tuo edellinen oli jonkun muun. Terveisin se alkuperäinen; Kreationisti ®
Ja nyt on aika myöntää, että minähän se olin. Tuo edellinen kielto tuli kirjoitettua sen jälkeen, kun kiva setä antoi sen kivan pillerin, jonka jälkeen asiat ovat paljon selvempiä ja yksinkertaisempia.
Vaan näin se iltaan mennessä lakkasi vaikuttamasta. Että sitten lukijat tiedätte; joskus on pilleri poskessa, joskus ei, ja jutut sen myötäiset.
Voitin muuten taas vedon. Pillerini olivat punaisempia kuin pahan evolutionistin. Se kun ei saa pilleriä ollenkaan.
Terveisin se alkuperäinen; Kreationisti ®
hassu äijä :P
Ajattelitko että aletaan käyttää jokainen ristiin toistemme nikkejä? Mitähän muut tykkäisivät jos täällä heiluisi yksikin, joka käyttää milloin kenenkin Evoluutioteorian kannattajan nikkiä? Mitä arvelet?
Tiätkö, että ne nickit voi rekisteröidä? Senhän toki uskaltaa jokainen tehdä, joka haluaa seisoa sanojensa takana.
Kummassa leirissä halu seisoa sanojensa takana on yleisempää? No, onhan teillä se SUPpi. Hehe.
Voitinpa itsekin vedon. Hehe.
kärsii, koska et kerro faktoja. Mistä löitte vetoa, mitä kumpikin osapuoli esitti, kuka ratkaisi vedon.
Tosiseikat, naapuri hyvä, ovat tieteen ehto, eivät väitteet.
Evolutionisti ei osaa nähdä muuta kuin luonnonlait, ja uskoo itseensä niiden hallitsijana, mutta älyä käyttämällä voi saada viisaana itseään pitävänkin vipuun. Kuuntelemisentaito yhdessä luetun ymmärtämisen kanssa puuttuu usein näiltä teoreetikoilta. Evolutionistin ylimielisyyden näkee esi-isistämme keksitystä saduista, joita meille tarjoillaan. Ne vaikuttavat tosikkomaisille päättelyille joihin ei ole minkäänlaisia todisteita. Erityisen kummallisia päättelyt ovat silloin, kun paleontologit löytävät uskonnollisiakin viitteitä löydöissään, he kun eivät ymmärrä nykyihmistenkään uskoista yhtään mitään.