Erotettu

kysyy?

2 Tim 3: 3 UM käännös sanoo:

Että ihmiset tulevat olemaan vailla luonnollista kiintymystä. Miten tuo ilmenee nykyään? Jos esim. perheenjäsen erotetaan, niin onko kaikkien siteiden katkaisenminen parasta mitä voi tehdä ja rakkaudellista, kun sanotaan ettäse olisi viimeinen auutamiskeino?

Mielestäni parempi keino palauttaa väärintekijä kohdalleen on kohdella ystävällisesti väärintekijää ja "koota tulisia hiiliä päänpäälle"

Huono omatunto tulee siitä, kun itse tekee väärin ehkä tieten ja toinen on silti hymyilevä kannustava ja helposti lähestyttävä.

Miksi pitää enää nöyristellä ja tuntea itsensä todella huonoksi vielä jopa monta vuotta vääriteon jälkeen?

7

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanneksen_poika

      >>Jos esim. perheenjäsen erotetaan, niin onko kaikkien siteiden katkaisenminen parasta mitä voi tehdä ja rakkaudellista, kun sanotaan ettäse olisi viimeinen auutamiskeino?

      Haluaisitko kuunnella, mikä on kierrosvalvoja Reima Laineen ohje erotetun auttamiseksi?

      http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/reimanveli.mp3

      • erotettu

        Veli on ns "vailla luonnollista kiintymystä"


      • Johanneksen_poika
        erotettu kirjoitti:

        Veli on ns "vailla luonnollista kiintymystä"

        luonnollista kiintymystä ei luonnollisestikaan JT-seurakunnissa ole, kun se on virallisesti tukahdutettu.


    • Moikka!

      haluan antaa sinulle nyt käytännön ohjeen. Koska mietit tuota asiaa tuolla tavalla luultavasti itsekkin tiedät asiaan vastauksen. Toisten ihmisten HYLKÄÄMINEN (sitähän se on) on ehdottomasti väärin!!! Oli syy mikä tahansa. eikä siinä ole missään nimessä kyse rakkaudesta. tai sitten puhumme ihan eri rakkaudesta. Minulle on opetettu että Jumala on rakkaus ja tuollainen käytös on kaukana rakkaudesta. Tee niin kuin OMA sydämesi sanoo äläkä anna harhaan johdettujen ihmisten mielipiteiden vaikuttaa asiaan.

    • Ari-JT

      , osoitamme raamatun paikoilla missä on mennyt pieleen ja ja yritämme auttaa vaikeuksiin joutunutta ystäväämme. Useimmiten apu menee perille ja voimme nauttia ystävyydestä jatkaessamme elämän tiellä Jehovan palvelijoina ja Jeesuksen seuraajina.

      Kuitenkin joskus jotkut valitsevat toisin ja niissä tapauksissa lähes poikkeuksetta väärintekijät ymmärtävät asian itse, ovat tehneet tietoisen valinnan jonka raamattu heille sallii, Jumalaa kun ei ole pakko totella. Ero tilanteissa ei ole riitaa eikä epäsopua minun tuntemissani tapauksissa ollut..

      Vain katumattomat väärintekijät erotetaan.
      Ja he voivat sen jälkeen elää vapaasti valitsemaansa elämän tyyliä.

      Ketään ei heitetä pois, sovussa erotaan.
      Erotettuja ei koskaan kohdella huonosti,sillä tunnemme aina surua, kun joku veli tai sisar valitsee väärän suunnan, joka johtaa erotukseen tai erottamiseen.
      On kuitenkin todellinen loukkaus väittää esim. entisiä J.T. hoitoa tarvitseviksi mielisairaiksi.
      Sillä he eivät todellisuudessa kansoita mielisairaaloita, en tiedä yhtään tapausta jossa niin olisi käynyt. Ja epäilempä, että jos joku on joutunut erotuksen jälkeen siihen tilanteeseen, niin se ei johdu erotuksesta, vaan muista syistä.

      • jt-likkavaa

        yhdyn edelliseen puhujaan :)


      • Kallenarkki
        jt-likkavaa kirjoitti:

        yhdyn edelliseen puhujaan :)

        Esimerkiksi minulle ei erottamista ennen tai sen jälkeen ole pidetty mitään komiteatapaamisia Raamatun lukemisineen. Halusivat päästä vain mahdollisimman nopeasti eroon. Hyväksyisin sen, että olisivat unohtaneet minut seurakunnassa, mutta ei: naamatusten voidaan käydä haukkumassa mitä sairaimmista asioista esim. kaupassa tai hengelliset sisaret lähettelevät haukkumiskirjeitä. Tämäkö on seurakunnan rakkaudellista toimintaa? Sitähän minäkin ;)

        Varmasti moni tarvitsee apua mielenterveytensä hoitamiseen seurakunnasta erottamisen jälkeen, koska seurakunnassa aikaansaadut haavat ovat hitaita paranemaan. Toisaalta tapasin mielenterveystoimiston odotusaulassa myös paljon jt:ia seurakunnastamme, joten ehkä sekin kertoo jotakin.

        Olisi siis syytä avata silmät ja joskus oikeasti kuunnella esim. erotettuja, miten heitä on kohdeltu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1672
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      921
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      821
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      748
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      710
    Aihe