Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, adventistit ovat ravitelemassa roskatkin kopastaan. Eiks se vähä niinki ole?
Kuhilaan oppilainen loppuveryttely.
yykaakoo,nosto, yykaakoo, k...
5102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jesaja:
66:17 Jotka pyhittäytyvät ja puhdistautuvat puutarha-menoja varten, SEURATEN MIESTÄ, joka on heidän keskellänsä, jotka syövät sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra.
sika, rotat, hiiret, mäyrät, ketut, sudet, karhut tai joutsenet ym sellaiset eläimet tai siivekkäät. Luultavasti hän katsoo hieman mitä suuhunsa laittaa. Tuskin hän toisia sentään ruokien suhteen opastaa. Hän on ollut Helsingin yliopiston teologian laitoksella opettamassa tulevia pappeja ja uskonnon opettajia. Hän on ollut yleensä sillä linjalla, että ruokiin liittyvät asiat kuuluvat ravitsemusalalle asiallisen koulutuksen saaneille henkilöille.
Siitäkö se sitten johtuikin, että luterilaiset papit oli tulleet niin kelvottomiksi, että päätin erota kirkosta? Ja erosin myös! Tuli opillinen ristiriita kuhilaan opettamien pappien kanssa.
suurin osa työskentelee luterilaisen kirkon palveluksessa joko pappeina tai uskonnon opettajina. Osa siirtyy palvelemaan muissa kirkkokunnissa kuten esim. adventtikirkossa. Kuten huomaat, niin yliopisto ja kirkko ovat erillisiä laitoksia. kuhilas opetti kaikkia, jotka hänen kursseilleen osallistuivat riippumatta siitä, minkä kirkkokunnan tai laitoksen palvelukseen he valmistuttuaan siirtyivät.
No mites se asiaa miksikään muutti? Yhtäkaikki kuhilaan opettamia. Eihän oppilas ole ainakaan opettajaansa pahempi, ja silti riittävän pahoja samaan kirkkoon, josta erosin.