Miksi meiltä viedään itsenäisyys?

Miksi globaalin eliitin sanoma ns. yhdestä maailmanvaltiosta on niin vahva, että jopa täällä kotoisessa Suomessa halutaan ampua presidentti ja perustuslain perinteet alas? Onko hallituksemme nykyisin vain yksi iso käsinukke jota ohjataan EU:sta käsin? Avatkaa mielenne ja tajutkaa mihin olemme ajautumassa.
8206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itsenäisyys on vain pelkkää sananhelinää. Suomi on koko ikänsä ollut riippuvainen naapurivaltioilta tuoduista tavaroista, mm. niinkin jokapäiväinen asia, kuin sähkö, tuodaan ruotsista, norjasta, sekä venäjältä jonkin verran. Puhumattakaan esim. kahvista, sehän tuodaan toiselta puolelta maapalloa.

Kaikki uusi on vanhaa joskus. Silloin -40 luvulla jos itsenäisyys oli uuttan, nyt se on luonnollisen kehittymisen myötä menneen talven lumia. Tuolloin kun vielä taisteltiin itsenäisyydestä, piti kahvin sijasta juoda puun kaarnasta tehtyä kahvinkorviketta.

Tänä päivänä olemme riippuvaisia halvasta japsielektroniikasta - lisäksi ilman näitä multikansallisia korporaatioita ei olisi mm. tietokoneitakaan, jolla voimme tätä paskaa suoltaa kskustelupalstoille.

Itse olen isänmaallinen, ja kannatan itsenäisyyttä, mutta realismia pitää olla ajattelussa. Älä anna uskomusten sokaista itseäsi.

Äänestä
  • kolmesta tekijästä: maanviljelys, oma valuutta ja oma lippu.
    eipä paljoo oo jäljellä :(

    Äänestä

  • Itsenäisyys ei ole estänyt vapaakauppaa ennekään, vapaakauppa sen sijaan liikaa valtaa saadessaan on ollut ongelma.

    Vapaakauppaa on ollut ennenkin 1800-luvun lopussa, joka johti ensimmäiseen maailmasotaan sekä välittömästi tämän jälkeen alkoi toinen vapaakaupan kausi, joka johti suureen pörssiromahdukseen 1929, josta alkoi kehitys, joka johti toiseen maailmansotaan. Siis molemmat suuret vapaakaupan kaudet ovat johtaneet maailmasotiin. Toisen maailmasodan jälkeen ymmärrettiin, että sääntelyä tarvitaan, etteivät tapahtumat enää uusiutuisi. Bretton Woods-sopimus syntyi tältä pohjalta. Nyt on meneillään kolmas vapaakaupan kehitysaalto. Mitään ei ole opittu. Kun tulee uusi sukupolvi, niin se toistaa historiassa tehdyt virheet oppimatta niistä mitään.

    Äänestä

Sen jälkeen liityttiin EU-valtioliittoon joka on keplotellut jäsenmaitten omat perustuslait romukoppaan ja muodostuakseen liittovaltioksi.

On irvokasta juhlia Suomen itsenäisyyspäivän 90-vuotisjuhlia. Olemme EU-liittotasavalta, ja vieläpä alistettu sellainen.

Äänestä

Omasta mielestäni itsenäisyys on enemmänkin tunnetila ja kansalaisidentiteettiin verrattava asia. Suomalainen kansa elää Suomessa, jossa puhutaan Suomea, tavat ovat suomalaisia ja suomalaista elämäntyyliä arvostetaan.

Kahvin ja muiden tuotteiden ostaminen maan rajojen ulkopuolelta on ehkä enemmänkin sitä, että Suomi ei ole omavarainen. Omavaraisuus on eri asia. Kauppasuhteissa olemme riippuvaisia muista tavaroita tuottavista maista, niinkauan kuin haluamme niitä tavaroita muista maista ostaa. Hyviä suhteitä muihin maihin pidetään, että saamme ostettua tarvitsemiamme tuotteita ulkomailta, firmat tekevät bisnestä.

Se kyllä on outoa, että Suomessa ei enää tuoteta edes sellaisia tuotteita, joita täällä pystyttäisiin tuottamaan. Maanviljelystä ajetaan koko ajan alaspäin lisää ja lisää. Sokerijuurikkaan viljely loppuu. Tällä tavoin maailma muuttuu ja sen seurauksena Suomesta tulee entistä riippuvaisempi muista maista. Kauppaa käydessä tarvitaan vielä rahaa. Ja tuotteilla on hinta. Ruokaa on pakko saada ja jos kaikki ruoka joudutaan ostamaan maan rajojen ulkopuolelta, ruuan hinnannousu voi vaikuttaa koko Suomen talouteen. Kyllä nyt jotain ruokaa sentään pitäisi täällä Suomessakin tuottaa. Ruuan laatukin pysyy parempana, suomalainen ruoka on puhdasta.

Äänestä
  • Harva viitsii ostaa suomalaista, kun ulkomaista saa paljon edullisemmin.

    Äänestä

  • Fsdgfg kirjoitti:

    Harva viitsii ostaa suomalaista, kun ulkomaista saa paljon edullisemmin.

    Vain ja ainoastaan äänestämällä voidaan kumota HE 60/2010 lakiesitys joka tarkoittaa EU jäsennyyden lisäämistä perustulakiimme, EU ei tätä vaadi mutta nykyinen hallituksemme kok, keskusta,demarit, vihreät jne. ovat valmiit tähän käsittämättömään perustuslakiuudistukseen, 2/3 äänimäärällä laki hyväksytään seuraavassa eduskunnassa, 1/3 osa ei äänia kumoaa lain eli 67 ei ääntä, asiasta ja äänijakaumasta esim. tuolta:

    http://mika-66.blogspot.com/2011/02/suomen-eu-jasennyys-perustuslakiimme_21.html

    Äänestä

Moni ei edes tajua, että ruokahuolto ja maanpuolustus pitää pitää omissa käsissä!
Jos se ei mene lajitteluun, on ehjä edessä!

Jaa, että mitä höpisen. Ostakaa Euroopan kartta ja ottakaa huomioon maantieteellinen sijaintimme EU-periferiassa. Kuka tänne tulee meitä auttamaan, jos hätä on Keski-Euroopassa, ei niin kukaan.

Niin ehkä Venäjä tulee....auttamaan!

Huom. katastrofi ei ole välttämättä sota.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Herätys suomalaiset! kirjoitti:

Miksi globaalin eliitin sanoma ns. yhdestä maailmanvaltiosta on niin vahva, että jopa täällä kotoisessa Suomessa halutaan ampua presidentti ja perustuslain perinteet alas? Onko hallituksemme nykyisin vain yksi iso käsinukke jota ohjataan EU:sta käsin? Avatkaa mielenne ja tajutkaa mihin olemme ajautumassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu