Hyvä lääke jäätyneeseen olkaan

Mikä olisi hyvä ja tehokas lääke jäätyneeseen olkapäähän, joka on TODELLA kipeä etenkin öisin. En edes uskalla haaveilla siitä, että kipu olisi poissa päiväsaikaan, mutta nukuttua pitäisi saada.

Olen tähän asti (noin 6kk) syönyt 2kpl Ardinexia iltaisin ja aamulla ja päivällä Burana 600mg. Ei riitä. Olen kuullut Tramalista, mutta siitä tulee kuulemma huono olo sekä Temgesicistä. Onko kellään kokemuksia tai voitteko suositella jotain muuta valmistetta.

Vakilääkäri ei jostain syystä suostu vaihtamaan Ardinexia pois.

Kiitollinen kipupotilas.
6467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joka tehoaa useimmille:
mene veikkonen kansanparantajalle jonka erikoisalana ovat esim jäätynty olkapää ei sitä tarvitse kärsiä koska se on täysin manuaalisesti parannettavissa. kerro missä asut kerron mistä saa´t avun.

Äänestä
  • Asun siis Helsingissä. Onko siinä kyse periaatteessa samasta toimenpiteestä kuin narkoosimanipulaatiossa? Rusauttavatko siis käden väkisin ympäri ja sen myötä oire häviää? Olen siinä pisteessä, että avoin kaikille mahdollisuuksille.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Asun siis Helsingissä. Onko siinä kyse periaatteessa samasta toimenpiteestä kuin narkoosimanipulaatiossa? Rusauttavatko siis käden väkisin ympäri ja sen myötä oire häviää? Olen siinä pisteessä, että avoin kaikille mahdollisuuksille.

    siinähän olkapäätä manuaalisesti leivotaan auki. olen nähnyt 1 tapauksen kun jäätynyt olkapää oireyhtymä hoidetaan ja sen jälkeen rouva pystyi kivutta nostamaan kätensä ylös sivuille ja taakse.
    hesassa esim googleta kansanparantaja niin voisit löytää H.H:n

    Äänestä

En ota kantaa tuohon kansanparantajaneuvoon. Minulla on ollut vastaava vaiva jo vuosia ja käyn ortopedilla, joka laittaa olkapäähän kortisonipistoksen (2-3 kertaa vuodessa). Se on aina auttanut pitkäksi aikaa.

Äänestä
  • kävisit siellä kansanparantajalla vaikka sen 2-3 kertaa vuodessa ja sitten ottaisit kantaa oikein omakohtaisin kokemuksin- huomaisit varmaan että miten ihminen on johdateltavissä ihan mihin tahansa kunhan puhujalla on valkoinen takki päällä. vertaa vaikka kats insinööri joka pitää sinistä takkia, sen puhetta uskotaan kanssa.

    Äänestä

Kyllä tuntuu hirveältä, jos parantaja alkaa manipuloida tosi kipeää, arkaa ja tulehtunutta olkapäätä. Sen täytyy sattua aivan hirveästi. Itse pääsen reilun viikon päästä narkoosimanipulaatioon, jossa tuo tehdään siis nukutuksessa. Mutta takana on pitkät särkyjen viikot. Sitten yhtäkkiä särky loppui ja olka on enää jäykkä, eikä taivu taaksepäin. Tämä on helppoa verrattuna tuohon särkyaikaan. Itselläni särky loppui, kun harrastin kovasti lenkkeilyä ja sitä seuraavalla viikolla yhtäkkiä huomasin tämän ihanuuden, kun ei enää olekaan särkyä. Toisaalta sanotaanhan, että tämä vaiva paranee itsestään, mutta kestäähän se liian kauan, 2-24 kuukautta, sanotaan, riippuen tapauksesta.
Voi kun pian sinullakin helpottaisi! Minulla ei kortisoni auttanut kuin yhden kerran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Mikä olisi hyvä ja tehokas lääke jäätyneeseen olkapäähän, joka on TODELLA kipeä etenkin öisin. En edes uskalla haaveilla siitä, että kipu olisi poissa päiväsaikaan, mutta nukuttua pitäisi saada.

Olen tähän asti (noin 6kk) syönyt 2kpl Ardinexia iltaisin ja aamulla ja päivällä Burana 600mg. Ei riitä. Olen kuullut Tramalista, mutta siitä tulee kuulemma huono olo sekä Temgesicistä. Onko kellään kokemuksia tai voitteko suositella jotain muuta valmistetta.

Vakilääkäri ei jostain syystä suostu vaihtamaan Ardinexia pois.

Kiitollinen kipupotilas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu