Onko muitakin jotka on lipsutellu kesägummeilla tähän asti. Huomiseksi luvattu eteläänkin lunta joten pakko viimein vaihtaa. Kertokaas vinkkejä Mattimyöhäsille missä kannattaa vaihdattaa renkaat pk-seudulla ja pääsee ilman ajanvarausta.
Talvirenkaat alle viimein
vinkkejä
7568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
renkaan vaihto onnistuu huoltiksellakin,minä vaihdan aina itse ja aikaa menee 20min,no kukin taaplaa tyylillään
Ilman ajanvarausta saat vaihtaa renkaat ihan itse.
Rengasliikkeissä on nyt ruuhka-aika, eikä pelkkä renkaiden vaihto onnistu noin vain. Se onnistuu paremmin, jos ostat samalla uudet renkaat.
Huomenna tulee lunta, paitsi että rannikon läheisyydessä sulaa pois saman tien. En siis vielä kiirehdi vaihtamaan kesäkumeja. Ja itse asiassa, kesäkumit toimivat lumella ihan kohtalaisesti, jää on isompi ongelma.
Itse aion vaihtaa, sitten kun vaihdan, pihalla. Tunkki käteen ota... :)
No joo, parinkympin takia en tuota itse tee, vaan siksi, että niitä renkaita on ikävä kuskailla edestakaisin. Ovat tällä hetkellä 50 kilsan päässä varastossa. :)
Mutta hätää ei vielä ole. Vaihdan ehkä loppukuusta, katsotaan nyt miten ilmat kehittyvät. :)
Lauantain sade näkyy pyyhkäisevän eteläpuolelta ohi ja ensi viikonkin lumentulo on ennusteen mukaan aika vähäistä. Kuivilla teillä pakkanen ei liukkautta tee.
Lokakuussa oli yksi lumisadepäivä, mutta muuten ei ole vielä mitään kiirettä renkaanvaihtoon täällä sisämaassakaan, puhumattakaan pääkaupungista. Ja sitten kun on vaihdon aika, se tapahtuu kotipihassa ihan omin neuvoin. Rauhalliseen tahtiin siinä menee kaikkiaan noin tunti.
Parilla kympillä onnistu vaihto ja ilman ajanvarausta. Ruuhkaa tosin oli melkosesti vaikka 4 mahtu samaan aikaan tunkille. Ei voi ku ihmetellä millanen rahastus tuossakin pyörii.
ole, voisivat varmaan pyytää enempikin niin kyllä laiskoja asiakkaita riittää.
Sama maksu menee nykyään jo diskon tai yökerhon sisäänpääsymaksuun. Itse vaihdan itse en luota noiden rengasliikkeiden tyyppien työnlaatuun, UUsia renkaita ostaessani ne on lähes aina vetäneet mutterit liian kireälle. Myöskin itse tulee puhdistettua renkaan napa ja voideltua kierteet. Lisäksi keväällä jarruneste on helppo vaihtaa siinä samalla ja irroittaa jarrupalat putsata liukupinnat ja laittaa palat takaisin samalla voi vaihtaa sisemmän palan ulommas ja päinvastoin, koska se sisempi kuluu paljon nopeammin.
mikään pakko.
On rännät jo sulaneetkin melkein kaikki pois.
Päiväkirjastani katsoin, ja melkein aina olen
vaihtanut joulukuun ekalla viikolla.
Tuossa pihalla vaan, ihan itse varaan itselleni ajan.
Sixpackin toki vaatii.