lyhyesti ilmaistuna on tässä:
Jollet usko Jeesukseen, niin sinun käy huonosti.
Jollet usko Jeesukseen, niin sinun käy huonosti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkoitatko, että usko Jeesukseen historiallisena henkilönä tai yleisenä tietona on pelastavaa uskoa? Mielestäni se vasta on pelastavaa uskoa,kun uskossa omistetaan Jeesus sekä tekevässä, että kärsivässä kuuliaisuudessa edestämme. Mielestäni uskon kohde, sisältö ja muoto ovat merkityksellisiä siinä, kun puhutaan pelastavasta uskosta.
Ei siihen pidä sekottaa mitään kuuliaisuutta.
Usko siihen, Jumala antaa minulle anteeksi minun rikkomukseni ja laiminlyöntini, koska Jeesus Kristus tuli maailmaan ja kärsi rangaistuksen puolestani.
Tämän Jumalan on luvannut sanassaan ja sen hän tekee rakkaudesta ihmistä kohtaan.
TÄMÄ ON PELASTAVA USKO.
Viestissäni on kyse Jeesuksen kuuliaisuudesta ja sitten on erikseen kyse siitä, mistä Paavali mainitsee: "jonka kautta me olemme saaneet armon ja apostolinviran, että syntyisi uskon kuuliaisuus hänen nimeänsä kohtaan kaikissa pakanakansoissa" Room.1:5. En siis voi muuttaa sanomaani muuksi, vaan syventää sen sisältöä.
Jeesus on yksin uskollinen ja saanut siitä todistuksen. Muut ovat kyykäärmeen sikiöitä, kuten Johannes Kastaja todistaa Luuk.3:7.
On hyvä ymmärtää mitä on satisfactio vicaria. On siis kyse Jeesuksen virasta edestämme.
En kerta kaikkiaan ymmärrä lausettasi: "Ei siihen pidä sekottaa mitään kuuliaisuutta.", joka opponoi minun lausettani vastaan: "Mielestäni se vasta on pelastavaa uskoa,kun uskossa omistetaan Jeesus sekä tekevässä, että kärsivässä kuuliaisuudessa edestämme." Omassa lauseenssani en puhu mitään omista ansiollisista töistäni, vaan Jeesuksen edestäni suorittamasta lain täyttämisestä ja ristin kuolemasta.
Voisitko siis tarkistaa sanomistasi.
Paavali oli Jeesuksen seuraajien murhaamisissa tukemassa kristinuskoa joka on kyllä herrakseen saatanan osoittanut. Kristinuskossa älä tapa käskyn rikkojat opettavat käytännössä miten saatanaa palvotaan.
Jeesus ei ollut krisitty, Jeesus ei alkanut palveleen saatanaa jumalanaan.