Afrikka nousuun

Ajatusleikkinä sinulle on annettu lähes kaikki inhimillinen valta Maapallolla ja erityisesti Afrikassa. Siis yhtä paljon tai enemmän valtaa kuin Bushilla, Hulla, Putinilla, Bill Gatesislla, YK:lla ja Suomen Pankilla on yhteensä.

Tavoite: saada Afrikka omavaraiseksi ja tasavertaiseksi muihin asuttuihin mantereisiin verrattuna mm. kaupan osalta.

Rajauksia: muu maailma saa mennä stagnaatioon, muttei retuperälle, Afrikassa väkimäärä ei saa laskea jyrkästi eikä koko väestöä saa vaihtaa. Aikaa suunnitelman toteutukseen 3 sukupolvea (100v).

Mitä tekisit Afrikan ja koko maailman "diktaattorina"?
5662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Homma on nyt kovassa nousussa.

Äänestä
Aloittaja

Siinäpä ne parhaat ideat onkin tullut esitettyä, millä Afrikka saadaan kasvu-uralle.

Äänestä
  • ei millään.

    Äänestä

Tässä joitakin ideoita (jotka eivät toki varmaan riitä, mutta joita voisi toteuttaa..)

- Koulutukseen panostettava runsaasti. Rakennettava kouluja ja yliopistoja

- Infrastruktuuri kuntoon. Teitä, vesijohtoverkostoja.. jne..

- Sähkönjakelu. Panostettava erityisesti ympäristöystävälliseen energiaan, kuten aurinko- ja tuuli sekä vesivoimaan siellä, missä sitä on saatavilla.

- Perustettava Afrikan unioni. Ei kansallisvaltioita, vaan yksi afrikan manner ja luotava tälle uudelle "kansalle" identiteetti.

S,e että mien tuo kaikki käytännössä totetutetaan, sitä en todellakaan tietäisi. Ja olisiko se edes mahdollista..

Äänestä
  • Aloittaja

    Ainakin tuo aikajänteeseen suhtautumisesi viittaa realismiin.
    1) Koulutus
    Keksintönähän tämä on jo n. 3000 vuotta vanha. Mikse i se sitten ole tuottanut Afrikassa samanalaista satoa kuin Euroopassa? Ehdottomasti sitä kannattaa tukea, varskinkin tyttöjen koulutusta. Sivistynyt äiti sivistää lapsensakin.

    2) Infastruktuuri
    Jo ainakin antiikin roomalaiset huolehtivat tästä asiasta. Olisiko ilmasto-olosuhteillakin merkitystä, ettei Afrikassa ole verkostot kunnossa? Vaikka varmaan helpompi siellä on tietäkin rakentaa kuin routaisessa Suomessa?

    3) Sähkö
    Olisko Lenin oivaltanut sähköverkon edut, kun muistuu mieleen sellainen sanonta: sosialismi tarkoittaa sähköistämistä? Afrikassa on melko runsaasti tarjolla energilähteitä (uraani, öljy, kivihiili, vesivoima, aurinko), joten sähköäkin saa tehtyä, jos haluaa.

    4) Afrikan Unioni
    Tämä ehdotus vaikutti jotenkin uudenlaiselta. Menisikö Pohjois-Arfikan keskinkertaisesti kehittyneet valtiot samaan liittoon?
    Itse olen arvellut, että heimoyhteiskunnista pitäisi aloittaa eikä yrittää väkisten kansallista demokratiaa. Keniassakin puolueet on sitten heimopuolueita, ja tulee tappelua kuitenkin. Heimojen edustajien heimoneuvosto tms. voisi olla kansallisen tason toimija? Rajathan on eurooppalaista perua pääosin, vaan saisiko niitäkään poistettua rauhanomaisesti?

    Varmasti toteuttamiskelpoisia ehdotuksia nuo sinun ajatuksesi. Söisikö korruptio sitten esim. sähköjohdot? Vaikea sanoa, mutta on se ainakin korroosiota suurempi uhka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Ajatusleikkinä sinulle on annettu lähes kaikki inhimillinen valta Maapallolla ja erityisesti Afrikassa. Siis yhtä paljon tai enemmän valtaa kuin Bushilla, Hulla, Putinilla, Bill Gatesislla, YK:lla ja Suomen Pankilla on yhteensä.

Tavoite: saada Afrikka omavaraiseksi ja tasavertaiseksi muihin asuttuihin mantereisiin verrattuna mm. kaupan osalta.

Rajauksia: muu maailma saa mennä stagnaatioon, muttei retuperälle, Afrikassa väkimäärä ei saa laskea jyrkästi eikä koko väestöä saa vaihtaa. Aikaa suunnitelman toteutukseen 3 sukupolvea (100v).

Mitä tekisit Afrikan ja koko maailman "diktaattorina"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu