työnteko ja kouluttautuminen. Suomessa on valtavan helppoa opiskella jos vahnoilla paukuilla ei löydy töitä. Ainakin täällä Helsingissä saa työtä jos vain tahtoo. Itsekin aikoinaan pesin ikkunoita ja pystyin rahoittamaan opiskeluni ja muun elämän melko kivuttomasti. Ikkunanpesu hommissa tienaa kohtalaisen kivasti jos jaksaa painaa. Tiedän nuo Kemijärvet ja Haminat kyllä, joten ne ovat varmaan oma lukunsa, mutta tiedän myös pääkaupunkiseudulla asuvia ruikuttajia, joille työ vaan ei kertakaikkiaan maistu, tai sitten ollaan niin kranttuja, ettei voida tehdä työtä jos se ei vastaa täydellisesti koulutusta. Murheensa kullakin.
Paras lääke köyhyyteen on
Sepi
392202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
mulla on kokemusta vaikka mistä töistä..
Vaikeetapa on löytää mitää ees avustavaa työtä.
Ja olen aktiivinen.Työn teko eteläsuomessa ei oo ees kannatavaa 1000-1600e ei riitä elämiseen..
Pitäs saada massia ainakin 2000-3500e nin sit pärjäsi ees kohtuudella.Älkää hyvät ihmiset jättäkö kotejanne ja tulko tänne pask..täältä haluu pois moni muuttaa maalle jne.
Tiedät Kemijärven, tiedät Haminan. Mutta niistähän vouhotetaankin ja vaaditaan hyysäämään kun on niin kauheeta, kun ihan tavallista ihmistä, jolla hyvä työpaikka, uusi talo ja perhe niin kaltoin kohdellaan. Kovemmat kohtalot löytyvät kuitenkin sellaisista tapauksista joista ei julkisuudessa vouhoteta vaan vaijetaan. Ei anneta kerran saneeratulle toista mahdollisuutta, ei siedetä jos tulee tällainen muiden metsästysmaille hortoilemaan. Kaikki varat kyllä pyritään kiristämään pois näiden tavallisten kunnon ihmisten hyysäämiseen, muuten ei muuta kuin syyllistetään ja piste.
mä voisin viel tehä? sattuneesta syystä löytyy allergiat mm: valo, hajuste, nikkeli, kumi, kromi, formalehydi, textiilivärit, säilöntäaineet, lanoliini, ym ym listaa vois jatkaa viel vaikka kuin..
töihin menisin jos vaan joku huolis mut johonkin ja maksais ees sen verran et pääsis pois soskun luukulta...
se on niin helv* helppo teidän "terveiden" sanoo et menee vaan töihin..
"menin ostaa ässän ja voitin päävoiton" heh, mulla se ei onnistu niin. "sijoitin ja nyt elän tuotoilla" huh, mulla ei ole varaa siihenkään. "ostin sen ja sen luontaistuotteen ja paranin" haa, ei se sairaita auta. "pesin ikkunoita ja opiskelin" juu, kaikki ei voi pestä ikkunoita. Jotakinhan kaikki varmaan yrittää mutta osa turhaan, osa ei kelpaa työnantajille, osa ei kykene edes hakemaan töitä, osa ruikuttaa ja osa ei edes halua töihin. Meistä on todella niin monta tarinaa kuin on ihmistäkin.
ei ikinä moiselle paskapaikalle kuin pääkaupunkiseutu, elämää pitää olla muuallakin.
lapset,sukulaiset,sekä ystävät niin eipä täältä
lähdetä.
Monasti juuri pääkaupunki seudulla asuvat
jäävät tästä kiinni - puheissaan ?
Niin, moni opiskeli it-alallekin, kun viedään käsistä..opintolainat niskassa takaisin työkkäriin.
Työnteko on joskus välttämätöntä rypistelyä.
Parasta puutteen torjuntaa on pitkäjännitteinen sijoitustoiminta.
Nyt joku tietysti vittuilee väärästä palstasta.
Aloitin 70-luvulla muutamalla sadalla markalla.
Yhdessä vaiheessa täytyi kertymä realisoida talon rakentamisen vuoksi.
"Kultamunia" olen vältellyt.
IT-huuman, Soneran ja nyt viimeeksi Fortumin kurssinousut ovat jääneet hyödyntämättä.
Kuitenkin puolen miljoonan salkku joka kasvaa nopeammin kuin vaimon kanssa hulluttelematta kulutamme kolme asuntoa, antavat leppoisan olon huolimatta mitättömistä muista tuloista!
Avainasia on maltillinen pitkäjännitteisyys.
Hyvinkin pienellä panostuksella pystyy pitkällä tähtäyksellä pahimman puutteen torjumaan.
Työteolla ei vaurastu.
Ikävä kyllä, se on alkuvaiheessaan melkeinpä ainoa vaihtoehto, useimmille.
Kyllä tuohon kuitenkin tarvitaan myös jonkin verran onneakin mukaan ellei nyt sitten ole noita ns. sisäpiiriläisiä. Tuossa vuosituhannen vaihteessa kun selvittelin äitini osakkeita niin oli tilanne 70- luvulla ostettujen KOP:n osakkeiden kannalta surkea(lama pankkikriisi ja fuusiot syöneet arvon). Tosin jonkin verran kokonaistilanne niiden osalta oli parempi siksi, että niistä oli varmaan osinkojakin vähän maksettu niin kuin niitä silloin vielä 70/80 - luvulla paremmin maksettiin. Kyllä minulla on se käsitys, että jos pörssiosakkeilla nykyään tällainen ei sisäpiiriläinen haluaa tehdä rahaa niin on enemmänkin pelattava lyhyen tähtäimen kurssiheilahtelujen kanssa kuin satsattava harkittuihin pitkäaikaissijoituksiiin. Tuppaavat rysähtämään kaikkien osakkeiden kurssit alas bisnes syklin pohjalla joten hajasijoitusstrategiakaan ei välttämättä auta. Nuo osto ja myyntioperaatiotkin kun nykyään voi tehdä kätevästi kotoaan läppäristä eikä tarvitse enää yhtämittaa pankissa ravata kurssiheilahteluilla spekuloidessaan..... Asiasta kiinnostuneille köyhille voisi järjestää tällaiseen koulutustakin. Kurssin läpäisseille sossu voisi järjestää koneen ja pienen 3000-4000 € alkupääoman. Ja sitten seuranta päälle montako köyhää on saatu näin pois köyhyydestä ja mukaan infraan. Voisi hyvinkin olla kustannustehokasta verrattuna johonkin tyhjänpäiväiseen kalvosulkeiskoulutukseen, joka ei johda mihinkään. Tällainen toiminta sopisi myös sairaillekkin ja nimenomaan heille. Ennakkoluulottomia, tähän aikaan sopivia ja lupaavia kokeiluja tulisi köyhyysongelman poistamiseksi kuitenkin tehdä.
kenellekköhän niistä on hyötä,kun kurssien
pitäjille?Tämmöisille pilipali kursseille laittavat,vaikka tietävät ettei kukaan niiden avulla
työllisty.Entäs 8euroa/pvä työt paljonko motivoivat.Työantaja siitäkin saa 1000 euroa/per
työntekijä.Entäs mielenterveys kuntoutujat
kasaavat lamppuja ym.kuka heistäkin työllistyy?
SKOP:n kohdalla tuli, ahneudesta johtuen, turpiin.
Yksi bio on pakkasella.
Seuraan kursseja päivittäin ja yritän välttää minulle tyypillisiä, turhan nopeita päätöksiä.
Viimeisen vakituisen työn jälkeen, 1996 alkaen, olen aiempaa aktiivisemmin seurannut muutoksia.
Osaa rahastoista pyöritän selektan puitteissa.
Kallista perusteiltaan mutta muutokset eivät maksa mitään.
Liittyy myös perintöveroennakointiin.
Mitään kultamunia ei kohdalleni ole sattunut mutta muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta olen selkeästi plussalla.
Mielikuvituksettomuudestani kertoo sekin että UPM:n romaahdettua merkkasin sitä 14E:n pintaan.
Osuus salkusta noin 3%.
Jos nousee 17E:n tai yli niin realisoin.
Muussa tapauksessa luotan 5%:n osinkotasoon keväällä.
Jonkun mielestä näpertelyä!
Niinhän se onkin.
Kuntoilun ohella kuitenkin pitkäaikaistyöttömän harrastus.
Ajatuksesi kurssituksesta on mielenkiintoinen.
Tietyin reunaehdoin saattaisi olla jopa toteutuskelpoinen.
Eräänä ehtona esimerkiksi alkupääoman sidonnaisuus.
Muuten suurin osa jengistä realisoisi sen välittömästi kaljarahoiksi.
Joo kun olen jo niin unohtanut nuo osakejutut saatuani niistä tarpeekseni (äitini osakkeita vähän seurattuani) jo 80- luvun kasinotalouden aikaan, kun tuo Wahlroos rupesi paasaamaan, että sellaiset ilmais-annit vanhoille omistajille kuuluvat menneisyyteeen (nämä ilmais-annit tuosta aiemmasta jäikin mainitsematta). Jotenkin automaattisesti jo sillon ajattelin että jonkin sortin korruption puoleelle noissa asioissa mennään..............Vähän ennen työpaikasta saneeratuksi tulemistani ostin merita optimaa 30000mk:lla ja möin -99 vähän alle 40000mk:lla ja komppasin rahat säästöihini ja potkurahoihini ja ostin pienen 3ha:n maatilan tarkoituksenani saneerata se ja myydä edelleen vapaa-ajankohteena(so. trendikkäänä rintamamiestalona vaikka ei se sellainen ollutkaan). No siitä ei ollut sellaiseksi (ei yltänyt keskiluokan kiinn. kohteeksi sijaintinsa vuoksi) ja olin tyytyväinen kun pääsin siitä eroon 02 ilman tappiota ja muutin tyhjänä olevaan äitini taloon, jonka sittemmin perin,ja perkeleellisellä perintöverolla. Olen aina luottanut enemmän kiinteistöihin, mutta en luota niihinkään enää (Paitsi tietenkin nyt noiden isojen maa/metsä tilojen arvot nousee perintöverouudistuksen myötä, mutta ne on ihan oma lukunsa),kun ajatellaan miten tuota kuntien laskua ollaan siihen suuntaan vyöryttämässä ja yhä enemmän tullaan niin tekemään. Kaiken lisäksi ns. tavalliset kansan asunnot saattavat muuttua arvottomiksi ja mennä pahimmilla alueilla purkuun. Vain sellaiset kiinteistöt joista vähintään keskiluokka on kiinnostunut tulevaisuudessakin ovat varmoja pitkän tähtäyksen asuntosijoituskohteita. Nuo mainitsemasi osakejutut vaikuttavat hyviltä. On se hyvä tuo sinun saavutuksesi kaikenkaikkiaankin. Kyllä kaikki realitutto joka on edes vähän positiivista (kun tehdään arvo/inflaatio -tarkistukset) on ihan hyvin. Pitäneekin tässä siirtyä vähän spekuloimaan, kun ei kannata tuota omaisuudenhoitotiliäkään pankissa pitää Helsing. puhelinosakkeen eli 150 elisaosakkeen takia ja nyt on tämä läppärikin. Jos elinkustannukset paljon nousevat, niin ei muuta kuin nämä kiinteistöt rahoiksi ja pienempi kerrostaloasunto jostain Turun keskustasta ja talvet elelee herroiksi jossain Goalla läppäri mukana.
Palaan vielä aiheeseen.
Päivittäessäni nyt tilanteeni täytyy surukseni todeta perheen varallisuuden vähentyneen muutamassa päivässä noin 10000E:lla mutta se ei pahemmin säikäytä.
Tämän laskun jälkeenkin osoittaa viimeisen vuoden kehitys plussaa noin 100000E.
Lähtökohtana siis muutaman satasen sijoitus 70-luvulla. Markkoina muutama tonni.
Muutama takaiskukin ko. aikaan mahtuu.
Pahimpana SKOP:n täydellinen romahdus.
Ei maallikko voi aina onnistua!
Ps. Silloin kun hankimme Espanjan asuntomme ei Thaimaa ollut vielä ajatuksissa.
Siellä tarkenisi sydäntalvenkin.
Panee miettimään.
24% palkankorotus tulossa hoitajille ja 11% muillekkin kunnan virkailijoille. Ja nykyajan punikkiporvarit eivät palkansaajien veroja nosta (sillä se purisi keskiluokalta), päinvastoin suunnittelevat niitä laskevansa. Lisäksi heillä on ohjelmissaan noita erityisetuuksia ja verovähennyksiä omille ydinjoukoilleen. Laskua lankeaa väistämättä kunnallisiin veroihin ja piiloveroihin ja maksuihin (Osittain varmasti palkankorotuksia tullaan rahoittamaan myös velkaa kasvattamalla mikä tietää inflaation kiihtymistä). Kunnat eivät voi nostaa omaa tuloveroakaan tolkuttomasti kun kuitenkin joutuvat kamppailemaan noista keskiluokkaisista asukkaista joille tälläkin verolla on merkitystä. Tästä seuraa korotuksia kiinteistöveroon, erilaisiin energia ja jätemaksuihin yms. Todennäköisesti keksivät jonkun aivan uuden veron kiinteistöille. Sitten vielä tuo sosiaalipuolen alasajo josta voi seurata slummit ja mellakat. Alkaa olla kiire pistää ainakin ylimääräiset kiinteistöt rahoiksi. Viisaampi on lähteä paremman sään aikana maasta, ja jättää vain pieni kämppä osoitteeksi ja tukipaikaksi tänne johonkin kaupungin keskustaan.
Itse teen ikkunanpesuhommia pääkaupunkiseudulla, ei niissä tienaa ihmeemmin!
Koulutusta on tietojenkäsittelytieteestä, kansantaloustieteestä, laskentatoimesta ja vanhustenhoidosta - eikä se riitä!
Itse asiassa kaikkein typerintä on köyhän kouluttautua. Pankissa ei tarjota sinulle niin huonoa sijoitusohjelmaa kuin mitä vaikkapa yliopisto-opinnot tuottavat.
Vapaana paikkoja. Niin, en tietty tiedä missä asut.
Pari tuttua alalla, valittavat ku ei saa työvoimaa?
Pääkaupunkiseudulla asun.
Täällä ulostettiin koko vanhusten kotiavustaminen, mikä oli humanitaarinen katastrofi josta puhuu koko Suomi, ehkä koko Eurooppa (vammainen odottaa kolme tuntia hangessa kuljetus"palvelua", ruoat jaeltu kotiin vinksin vonksin, kylmässä ja myöhässä).
Uusin idea on aloittaa sosiaalinen yritys vanhustenhoitoon pääkaupunkiseudulle. Sosiaalisen yrityksen työehtosopimus torjuu köyhyyttä alkaen 36 senttiä tunti!
Vanhukset ovat köyhiä => ei varaa palkata henkilökohtaista avustajaa, vaikka tarve olisi huutava! Itse työni ohella avustan vammaista, minun on pakko, sillä muuten hänen luonaan käyvät narkomaanit "avustamassa" ja samalla vohkimassa tämän kipulääkkeet!
oikeuksiemme perään työhön ja toimeentuloon Arkadianmäelle? Prekariaattia ja nollapalkkaistamyyntipelleä on ehkä noin 1,5 miljoonaa. Puolet työvoimasta rimpuilee jo nyt prekariaatti-nollapalkkamyyntipellesysteemin ja työttömyyden välimaastossa. Suomi alkaa olla 80:20 maa. Vain 20% väestöstä riittää nykyään pitämään bisneksenrattaat pyörimässä. Mitä Tekevät muut? Muu muu. Lähtevätkö toiset kuuhun ja toiset Ruotsiin?
Köyhät hoitaa köyhiä.
Tämä kunnan jakama vanuhs/vammais ym. 'palvelu' teetetään mahdollisimman halvalla, niin että ne jotka ko. töitä tekevät eivät elä työstä saamallaan palkalla vaan sen lisäksi joutuvat käymään vielä sosluukulla.
Eli että mitäs tässä nyt säästetään?
Kenhoja palveluita kenholla palkalla toimeentulotuki= Kunta säästää sosiaalimenoista.
Jos tota laskuesimerkkiä nyt osaa kukaan tulkita...
Huomaan siivoustöitä tehdessäni, että useimmiten asiakkaat ovat nuorempia kuin minä ja työssäkäyviä.
Tämä on ongelman ydin. Minä pahoin pelkään, että vanhustenkin huollossa (rikkaita) vanhuksia hoitavat köyhät vanhukset. Vanhustenhuolto kriisiytyy uutisten mukaan vuoden 2030 paikkeilla. Silloin minäkin olen jo harmaahapsi, eläkeiän portilla.
Minä uskon, että loppuun asti palvelen rikkaita vanhuksia, jotka säilyttävät toimintakykynsä myöhäiseen ikään, lähtevät varhain eläkkeelle, kun taas minun terveyteni murenee eikä minulle tahdo eläkepapereita tulla ja lopulta sorrun köyhyyden ja työn raskaan ikeen alle. Ilmaistöihin halutaan silloin vastahaudatut vainajatkin.
Paitsi tietenkin on niin, ettei rikkaitakaan vanhuksia ole paljoa. Uutisissa oli, että se, että palkat ovat Suomessa alhaiset, tietää myös että eläkkeet tulevat olemaan alhaiset.
Köyhää vanhusta hoitaa tänä päivänä köyhän vanhuksen puoliso omaishoitajana. Omaishoitajan osa on surkea, eikä muutosta tule koskaan. Jos ei ole puolisoa eikä lapsia, niin jätetään heitteille.
Ongelma tässä maassa on, ettei ihminen ole minkään arvoinen. Ihminen on tykinruokaa tämän maan rikkaiden omaisuuden suojelemiseksi Venäjältä, paitsi että nyt venäläiset omistavat jo kaiken. 1918 monet suomalaiset punaiset mielummin kuolivat kuin tulivat lahtarin orjaksi. Yhtä röyhkeä lahtari on nyt kuin silloin takavuosina.
Länsimaat ovat osanneet arvostaa yksilöä, ainakin jossain määrin.
Mutta nyt hävinneille lyödään luu kurkkuun.
Itse asiassa olen kuullut sellaisen huhujutun, että SAK lobbaa koulutusta suunnittelevia virkamiehiä ja politikkoja(enimmäkseen demareja), ja on ollut demarien kanssa taustavaikuttamassa siihen, että suomessa on nyt niin monta yliopistoa joihin saadaan menemään runsaasti köyhää nuorta väkeä, joka muuten ajautuisi noista paremmistakin SAK/demari työpaikoista kilpailemaan ja mahdollisesti laskisi näiden töiden palkkatasoa. Mikäs onkaan sen varmempi ykkösluokan työmarkkinoilta syrjäyttämisen keino, kuin häristtää köyhää nuorta väkeä pakertamaan vuosikausia jonkun maisterin papereiden eteen. Kun tällainen pakertaja on valmistuttuaan vähintään 25 vuotias, ja sitten vielä paperit saatuaan jonkin aikaa työttömänä työnhakijana, niin hän alkaakin lähennellä jo kolmea kymppiä, eikä juuri enää pääse uhkaamaan noita paremmissa SAK:n ammateissa olevia, vaan, ellei satu olemaan onnekas, ajautuu väistämättä johonkin paskaduuniin tai sitten kortistoon, ja joka tapauksessa myöhemmin todennäköisesti hullunpaperien kanssa pienelle eläkkeelle kituuttelemaan loppuiäkseen. Myös itse työelämässä olleena olen havainnut tämän tapaista urakehitystä esiintyvän jo ainakin 80-luvun alusta asti, joka havaintoni siis on linjassa tuon huhujutun kanssa.
Mitä jos lopettaisit tuon ruikutuksen ja alkaisit sen sijaan tehdä asioiden hyväksi jotain itse? Etkä odottaisi että leipä pureksitaan valmiiksi suuhun. Typerää etsiä jatkuvasti syntipukkeja ympäristöstä, katso peiliin ja totea ja myönnä itsellesi, että "minä se olen itse asiani möhlinyt".
Kun olet sen tehnyt, aloita puhtaalta pöydältä työnteko ja ota vastuu omasta elämästäsi itse!!!!!
Se tuskin johtaa mihinkään parempaan jos alkaa piehtaroida pelkästään itsesyytöksissä (Se on se vihon viimeinen juttu. Ulospäin suuntautuminen on kuitenkin aina parempi). Henkilön tilanne siinä ympäristössä jossa hän elää voi kertakaikkiaan olla niin syrjäytynyt ja vailla parempia tulevaisuuden näköaloja, että hän on jo silloin tehnyt kaiken jonka hän itse voi kun hän kirjoittaa tänne sivuille (Hän ei esim. kuulu mihinkään vahvaan etujärjestöön ja sen kautta kamppaile eduistaan ympäristönsä ja muiden ihmisten suhteen). Me emme elä missään primitiivisessä maailmassa jossa tilaa on, ja kuka hyvänsä terve ihminen voi lähteä tekemään sen kuin kyvyiltään pystyy, vaan ensitöikseen jos jotain aikoo, olisi murrettava ne kahlehtivat tekijät jotka estävät tekemästä mitään. Tiedän omalta kohdaltani monta sellaista valintatilannetta joissa valitsemalla toisin en olisi todennäköisesti päätynyt kortistoon saneratuksi pirullisen hankalaan ikään ja aikaan. Jos et pysty antamaan mitään neuvoa joka voisi johtaa johonkin parempaan, niin jätä ainakin syyllistämispaasaukset. Väität että henkilö syyttää liikaa ympäristöään. Onko tullut mieleesi, että sinä voitkin syyttää liikaa henkilöä.
energiansa saava valtava voima jolla voidaan siirtää vaikka vuoria, vaivaa myös niitä joilla on ja jotka niin mieluusti haluavat parjata huonompi osaisiaan. Joskus törmää jopa kaikista kateudenmuodoista kummallisimpaan. Se on sellainen ns. auttaja/hyväntekeväisyyttä harrastava jonka ainoa motiivi työhönsä on se että voi säälitellä atettaviaan ja samalla hiljaa sielussaan kadehtia heitä, koska oma kateus estää heitä iloitsemasta toisen ilosta.
..on Al Qaida, mutta eivät ne tykkää tällaisesta vääräuskoisesta. Ottaisin muuten mielelläni vaikka alivuokralaiseksi.
Ylipäätään kaikki mikä uutisissa esitetään suuresti huolestunein äänenpainoin on köyhän ystävä. Ilmastonmuutos, huono asia uutisten mukaan - siispä hyvä köyhälle! NATO - sinne kovasti kohkataan, huono juttu köyhän kannalta!
Mutta miksi tuo Wahlroos kun TV:ssä esiintyi, ei ollut nykytilanteessa ollenkaan huolissaan inflaatiosta (Sen tarkoin seurasin että ei äijä edes tuota sanaa maininnut), mutta toisaalta oli murheissaan siitä ettei hallitus ole jo ennakkoon sitoutunut palkansaajien tuloverokevennyksiin (Siis hän oli murheissaan siitä mihin palkansaajat joutuvat omia ansioitaan käyttämään. Tämä on sinänsä hämmentävää dynamiikka höpinöistä huolimatta). Tämän hän esitti pääasiallisena huolenaiheenaan. Tuollainen sitoutuminenhan nykytilanteessa vielä vain lisäisi höyryä tai olisi inflatoorista. Miten sovitat tämän tuohon medialogikkaasi? Minä tulkitsen tämän niin, että Wahlroos paasasi inflaation siunauksellisuuden puolesta (joskin epäsuorasti), joka siis tuon medialogiikan mukaan olisi köyhille ja syrjäytyneille turmiollista.
alennettaisiin,ei olisi varaa julkisen puolen sairaanhoitoon,kirjastoihin,julkiseen liikenteeseen ym.Tietäisihän se tuloja vast.yksityisille tahoille
joissa palkkiot huimia,ja palkansaaville jäisi entistä vähemmän rahaa.
kun saa alle 500e eläkettä jolla ei pysty hoitamaan kunnolla sairauttaan, jos saisi kunnon hoidon ja lääkkeet, voisi sitä vielä nuori ihminen kuten minä yrittää edes työtenkoa, haluja olisi vaikka muille jakaa kyllä.
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/230801104113EH?openDocument
Ihan vaan varmuudeksi kysyisin että oletko hakenut Eläkkeensaajan hoitotukea kelalta?
lomakekkin löytyy
http://kela.fi/in/internet/lomake.nsf/NET/230603155126UK/$File/EV256.pdf?OpenElement
toimeentulotukea hakenut, tai sitten asut ilmaiseksi.
en asu, maksan reilut 200 vuokraa ja toimeentulohakemus yleensä tulee kielteisenä takaisin. Yhden kerran olen tänä vuonna saanut parikymppiä sähkölaskuun ja yhden kerran maksusitoumuksen apteekkiin.
Ne laskevat aina niin, että jää plus miinus nolla, yleensä sanovat että osta halvimmat rinnakkaislääkkeet ja tuo kuitit ensin niin katsotaan sitten. Mutta kun ei ole kaikkiin sitä halvempaa rinnakkaislääkettä, eikä aina riitä rahat siihenkään, niin ei ole kuitteja mitä viedä - pelkkien reseptien kanssa ja lääkärintodistuksella ei saa - ensin pitää maksaa itse.
mutta, tee selvitys. Ota selvää lääkkeiden hinnoista ja myös siitä onko lääkeelle rinnakkaisvalmistetta. Kerro kaikki tuo tieto hakemukseesi. (Lääkkeiden hinnat löytyy ainakin
http://www.yliopistonapteekki.fi/searchAdvanced.do?searchType=product
josta löytyy myös laskin
http://www.yliopistonapteekki.fi/DisplayCompensationCart.do
Lisäksi lääkärisi voisi tetysti kirjoittaa selkokielisen selvityksen siihen mihin lääkkeitä tarvitset.
Jotta voi saada maksusitoumuksen on lääkkeiden hinta oltava muistaakseni 50 euroo, mutta tämäkään ei ole ehto, vaan enemmänkin suositus.
Muutenkin kun teet hakemusta tee selvä laskelma menoistasi ja tuloistasi, niin että myös sossu ymmärtää että osaat laskea ja tiedät miten laskelama tehdään.
Liitä mukaan tarvittavat kuitit ja tiliotteet ja lähetä hakemus sosiaalityöntekijälle (ei etuuskäsittelijäll). Paras olisi jos menisit itse henkiliökohtaiseen tapaamiseen jolloin on tietysti paljon parempi selvittää omaa tilannetta.
Tsemppiä hakemuksen tekoon, äläkä anna periksi!
Asumiskuluihin kuuluu pelkän vuokran lisäksi vesimaksut, saunamaksut ja sähkölaskut ym. asumiseen liittyvät maksut.
Selvitä nekin erikseen hakemuksenlaskelmaan.
ei tule eläkkeen saajan hoitotukea ennen kuin on jokseenkin rampa tai muuten miltei toisten avuntarpeen varassa.. nimim. kokemusta on..
sairaudet itsellesi. Samoin voisit tehdä iän kanssa. Annan mielelläni 40 vuotta sinulle niin pääset askartelemaan opintojen ja hyvätuloisen työn kanssa.
vaan ei ole terveyttä.
aikuisten oikeesti kukatahansa eli hän, jolla on toisaalta ns. kaksi vasenta kättä ja toisaalta puuttuu koulutus, jota edellytettäneen yksinkertaisiinkin avustaviin toimistotehtäviin pääsemiseksi? Työvoimapoliittisille kursseille riittää pyrkijöitä moneksi ruuhkaksi saakka, omaehtoinen koulutus on kallista perustyöttömyysturvan taso huomioon ottaen ja sitä paitsi ... työttömyysturvan menettää, kun opiskelee. Aikuisopintotueltakin tämäntyyppiset työttömät putoavat usein ns. väliin.
Tosi on, että töitä tuntuu olevan tarjolla. Mutta mitä tuumaa työvoimapulaa ruikuttava työnantaja, kun häneltä kysyy hommia henkilö, jonka työpanos olisi heikohko mutta toki tyhjää suurempi?
Kaikkialla ei samoja duuneja mitä
Stadissa !