Lain antaminen/syntiinlankeemus.

1.moos.3:5. Käärme sanoi vaimolle,ette suinkaan kuole.Vaan...tulette niin kuin Jumala tietämään hyvän,ja pahan"

Siis ihminen on aina tiennyt hyvän,ja pahan, mutta laki annettiin vasta siinailla,430v.perästäpäin.Gal.3/17.

Raamatulla adv.eivät pysty todistamaan,että 10-käskyä olisi annettu Aadamille,ja Eevalle.
5181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...aivan oikeassa Eki. Sanalla he eivät pysty sitä kumoamaan. Siunausta!

Äänestä

"Muista pyhittää Sapatin päivä"
Aadam ja Eeva viettivät Sapattia Jumalan seurassa jo Paratiisissa!

"Älä tapa"
"Kain karkasi veljensä Aabelin kimppuun ja tappoi hänet.
......
Ja Kain sanoi Herralle: "Syyllisyyteni on suurempi, kuin että sen kantaa voisin." 1.Moos.4:13
Kai tiesi tehneensä väärin, eli Laki oli olemassa, sydämessä!

Näin myös pakanoillakin;
2:12 Sillä kaikki, jotka ilman lakia ovat syntiä tehneet, ne myös ilman lakia hukkuvat, ja kaikki, jotka lain alaisina ovat syntiä tehneet, ne lain mukaan tuomitaan;
2:13 sillä eivät lain kuulijat ole vanhurskaita Jumalan edessä, vaan lain noudattajat vanhurskautetaan.
2:14 Sillä kun pakanat, joilla ei lakia ole, LUONNOSTANSA tekevät, mitä laki vaatii, niin he, vaikka heillä ei lakia ole, ovat itse itsellensä laki
2:15 ja osoittavat, että lain teot ovat KIRJOITETUT heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä - "

Äänestä
  • sillä Raamatussa ei mainita Aatamin ja Eevan pitäneen sapattia.

    Jumalan antama käsky "Muista pyhittää lepopäivä" annettiin vasta erämaavaelluksen aikana Siinailla Moosekselle.

    Sitäpaitsi Jumala loi ensimmäisen ihmisen lepopäivänsä jälkeen, joten Jumala hengähti töistään yksin.

    Äänestä

rikkomustakaan! Eli väität, että rikkomukset ovat tulleet vasta siinaista alkaen ja synti!!!

Äänestä
  • Adventistit päättelevät kun eivät kykene uskomaan. Kaikki on luvallista, mutta kaikki ei ole hyödyllistä ja jotkut ovat haitallista. Syntiä on olla tottelematta Jumalaa. Mutta adventisteja voi olla tottelematta, eikä tee syntiä. Adventistien opetusten mukaan elo ei ole Jumalan lain mukaan elämiastä minkään käskyn kohdalla. Se teiltä on näköjään unohtunut kertoa! Johdatteko tahallaan ihmisiä harhaan saadaksenne heistä itsellenne iloa???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eki... kirjoitti:

1.moos.3:5. Käärme sanoi vaimolle,ette suinkaan kuole.Vaan...tulette niin kuin Jumala tietämään hyvän,ja pahan"

Siis ihminen on aina tiennyt hyvän,ja pahan, mutta laki annettiin vasta siinailla,430v.perästäpäin.Gal.3/17.

Raamatulla adv.eivät pysty todistamaan,että 10-käskyä olisi annettu Aadamille,ja Eevalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu