Saako palautuksia..

Saako tänävuonna tuodusta autosta sitten veromuutoksen jälkeen palautusta maksetusta autoverosta? Minun käsittääkseni pitäisi saada, vai olenko väärässä?

Valituksen veropäätöksestä voi tehdä varmaan vasta vuodenvaihteen jälkeen?
71684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

2007 verotetaan 2007 säännöillä ja 2008 verotetaan 2008 säännöillä, eikös ole simppeliä.
Jos 2007 todetaan jotenkin toimitun väärin, on siihen mahdollisuus hakea muutosta, kuitenkaan verosäännön muutos vuodenvaihteessa ei ole sitä vanhoissa tuonneissa.

Äänestä

Jos verot on maksettu, se on siinä ja pysyy. Verovalituksen voi tietenkin tehdä, mutta silloinkin asiaa tarkastellaan sen hetken tilanteen ja lainsäädännön mukaan, jolloin verotusilmoitus on tehty. Miksi ihmeessä vuonna 2008 voimaan tulevat lait vaikuttavasti takautuvasti vuonna 2007 tehtyihin rekisteröinteihin?

Tullin tiedonannon mukaan ennen 2.11. tehdyn verotuksen voi keskeyttää, J_O_S veroa ei ole vielä maksettu. Jos se on maksettu, asialle ei ole tehtävissä muuta kuin yllä mainitsemani verovalitus.

Äänestä

saa.samalla maksetaan myös ens vuoden ja sitä seuraavan vuoden tuontiautonverot etukäteen takaisin, joita ei tarvii palauttaa vaikkei sitten sattuiskaan tuomaan autoa.

Äänestä

Mulle tehtiin -05 pikkudieseliin veropäätös ja soitin päätöksen tehneelle.

Se selvitti asiaa ja ei käy. Jos maksaa tän vuoden puolella niin se on sitten sillä selvä, että hyväksyy tämän verotuksen, eikä palautusta voi saada jos maksaa tämän saadun veropäätöksen.

Itse joudun peruuttamaan verotuksen, laittamaan auton puoleksitoista kuukaudeksi seisontaan ja ajo jatkuu sitten ensivuoden puolella. Aika hieno kommunistivaltio tämä suomi. Ihan niinkuin ei olisi voinut ajaa siirtymäaikaa siirtokilvillä.

Toisaalta säästän näin paritonnia, joten molempi parempi. Täytyy ostaa joku ritsa siksi aikaa...

Äänestä
  • Saako autolla ajaa heti 2.1.2008 jos sinä päivänä laittaa auton uudelleen verotukseen? Minulla on samalainen tilanne ja tulli sanoi että jos keskeytän verotuksen ajolupa menee eikä sitä saa ennen kuin uusi vero on päätetty??? Eli autolla ei saa ajaa 2.1.2008 jäkeen vaikka laittaa auton verotuksen ko. aikana.

    Äänestä

  • eikä anarkia. Jos ei nykyinen verotus kelpaa, niin sitten teet juuri niin kuin tulli sanoo. Mitä oikein valitat?

    Äänestä

  • Ei tuusulakaan kirjoitti:

    eikä anarkia. Jos ei nykyinen verotus kelpaa, niin sitten teet juuri niin kuin tulli sanoo. Mitä oikein valitat?

    Näitä viestejä kun lukee, niin väkisin tulee mieleen, että "kommunismi", "neuvosto...." jne. sanoja käytetään paljon tietämättä ollenkaan mitä ne tarkoittavat. Yhdyn kyllä sanomaasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..tuontiautosta?? kirjoitti:

Saako tänävuonna tuodusta autosta sitten veromuutoksen jälkeen palautusta maksetusta autoverosta? Minun käsittääkseni pitäisi saada, vai olenko väärässä?

Valituksen veropäätöksestä voi tehdä varmaan vasta vuodenvaihteen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu