Ihmiset saavat vääränlaisia vaikutteita ja uppoutuvat liikaa saamiinsa vaikutteisiin. Tässä on tulos, ihmiset sekoavat. Kukaan ei uskalla avata silmiään ja nähdä kuinka ihmiset ovat yhtäkkiä sekaisin. Tekniikan kehittyminen on pyydystänyt lonkeroillaan ihmiset verkkoon, jonka ote on tiukka. Vaatii omaa ymmärrystä havaita itsessään, milloin antaa liikaa itsestään ja ajastaan pahalle.
Kouluampuja ei ymmärtänyt.
Kouluampuja ei ymmärtänyt.
Vastaukset 2
Vanhimmat
täällä Suomessa 5 miljoonaa ihmistä. Jos yksi sekoaa, ei voi yleistää. Ei voi väittää, että teknologia olisi perseestä - se on tuonut niin paljon muutakin mm. yhteydenpito on helppoa toiselle puolelle maailmaa, televisiot, liikkuminen paikasta toiseen etc. Teknologia on hyväksi maailmalle, sen avulla saadaan tietää myös ihmisen julmuudesta ja raakuudesta - luuletko, ettei historiassa sitten ole mitään pahoja tekoja ennen teknologian kehittymistä? Eikö ihminen silloin jo uhrannut toisia ihmisiä, puukottanut selkään tai tehnyt muita raakuuksia? Ei se ole teknologian aikaansaannosta. Teknologia mahdollistaa sen, että sinäkin vain tällä kertaa TIEDÄT tapahtumasta.
Ihminen eroaa tavallisesta eläimestä siinä, että se pystyy tappamaan lajitoverinsa ilman mitään luonnollista syytä. Eläimet eivät tapa lajitovereitaan suotta.
Aika kaukaa haettu syyttää teknologiaa. Sekö mielestäsi sai Hitlerinkin tekemään omat tekosensa? Ja sekoitti jo aikoinaan luolamiehenkin se kun joku meni nuijan tai ryhmysauvan keksimään. Kyllä noita mielenvikaisia on ollut aikojen alusta asti, turha syyttää siitä "digi tv:tä"