Manifesti
Huhhuhhuh
1375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Jokaiselle ansionsa mukaan" olisi oikea suomennos tuolle Birkenun portinpäällistekstille joka löytyy manifestin lopusta. MTV3:n sivuilta tuo kuva löytyy myös.
Iltalehti sekoilee oikein tosissaan:
http://www.iltalehti.fi/jokelantragedia/200711076818247_jt.shtml
Kaverihan sai aselupansa vasta 19.10.2007, eli reilusti täysi-ikäisenä. (Ikä IRC-gallerian perusteella tällä hetkellä 18,42v).
Karmeinta tässä on se, että samana päivänä (tai pian sen jälkeen) toi tyyppi alkoi postaamaan YouTubeen natsi- ja ymäristöpropagandistista "videopäiväkirjaansa". Ja jos ymmärsin oikein, koulutoverit kertovat hänen muuttuneen oudoksi ja sulkeutuneksi - juuri pari viikkoa sitten. Valtako sokaisi? Mahtaa aseluvan myöntänyt nimismies tai poliisipäällikkö sekä suosituksen antanut ampumakerhon vetäjä olla täpinöissään tällä hetkellä. Osanottoni myös heille, sillä aina ei voi tietää.