VÄÄRIN SURULIPUTETTU!

Tänä aamuna näin työmatkani varrella monta Suomen lipun häpäisyä. Lippu nostettiin suoraan puolitankoon. Sitä ei tehdä niin. Virallisen liputusohjeen mukaan lippu nostetaan ensin YLÖS ASTI. Sen jälkeen se lasketaan alas 1/3 lipputangon korkeudesta. Sitä EI siis tuosta vain rykäistä puolitankoon, vaan se nostetaan ensin ylös asti, ja sitten lasketaan 1/3 -osa tangon korkeudesta alas. Sitä ei siis laiteta 'puolitankoon', vaikka sananlasku niin sanookin.
14879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

varmaan pysähdyit kattoon joka naapurin talolle että miten se isäntä nostaa sitä lippua vai

Äänestä
  • Tuo kuullosti syyllisyydentuntoisen ja omaa toimintaansa häpeävän ihmisen tekstiltä. Häpäisitkö SINÄ, tai HYVÄKSYITKÖ, Suomen lipun häpäisemisen?

    Äänestä

Elä naurata, vain 1/3 osaa, sehän se vasta häpäisyltä näyttääkin!

Äänestä

Svenska-dagenina pitää liputtaa jopa Suomen lipuilla?
Eikös autonomisessa saarivaltioossa olisi lahjoittaa köyhälle Emämaalleen muutamia omiaan liehuvia ainakin kerran vuodeksi?

Äänestä

Ei.

Äänestä
  • Mä panen sen aina väärin päin tankoon, ja jätän terskasta vähän vajaaksi. Piruuttani.

    Äänestä

  • Vars. kusilirauksella varus... kirjoitti:

    Mä panen sen aina väärin päin tankoon, ja jätän terskasta vähän vajaaksi. Piruuttani.

    uteliaat.

    Äänestä

Varmasti kaikki ne jotka ovat nostaneet sen lipun sinne tankoon ovat tietäneet miksi. ja ehkä he ovat jopa sen muutaman hetken vaivanneet itseään ajattelemalla asiaan... itse en ole koskaan kiinnittänyt huomiota / kuullut edes tästä käytännöstä mutta mikä siitä tekee niin tärkeän sinulle että vainajat saa siirtyä sivuun kunhan lippu on saatana oikein tolpassa, vähän sama ku tulisit sanomaan että muistokynttilä pitää sytyttää tulitikulla eikä stendarilla O.o

Äänestä
  • nuo Euhaisat Äänisen aallot lohtunanamme v, vaikkapa pullossa'

    Äänestä

mutta olet aivan oikeassa, ensin ihan ylös ja sitten "puolitankoon". Oikeastaan on hyvä etteivät ihmiset tiedä kuinka suruliputetaan, se kertoo siitä ettei omakohtaisia kokemuksia ole liputtamisesta. Kun on tarpeeksi monta kertaa lipun joutunut puolitankoon laittamaan sen kyllä muistaa.

Ei tämmöinen nyt niin suuri etikettivirhe ole että sinun olisi tarvinnut se HUUTAA!

Äänestä
  • kaatumisesta ja hakkapeliittain voittamasta taistelussa katolilöaisia vastaan ole taas yksi vuoksi kulunut.
    Hörmäläiset hakkapeliitat pienine hevosineen ja länkisäärineen sekä kyltymättömällä kirkkojen ryöstelyllä ansaitsivat mainetta jopa maajusseissakin ilman EU-tukiaisia ja maine kiiri jopa Italiaan asti.
    Ainoastaan Josip Stalin ei ollut kuullut näistä huhuista ollessaan pappisoppilaana. Tosin hänkin sen vasta hieman ennen teloittamaansa Klimenttiä havaitsi. Klimentistä on muuten muistona muutamia häkkyröitä jonne ukoilla paloi perskarvat.

    Äänestä

Mikä ihmeen sananlasku???

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


HÄVETKÄÄ! kirjoitti:

Tänä aamuna näin työmatkani varrella monta Suomen lipun häpäisyä. Lippu nostettiin suoraan puolitankoon. Sitä ei tehdä niin. Virallisen liputusohjeen mukaan lippu nostetaan ensin YLÖS ASTI. Sen jälkeen se lasketaan alas 1/3 lipputangon korkeudesta. Sitä EI siis tuosta vain rykäistä puolitankoon, vaan se nostetaan ensin ylös asti, ja sitten lasketaan 1/3 -osa tangon korkeudesta alas. Sitä ei siis laiteta 'puolitankoon', vaikka sananlasku niin sanookin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu