TEHY:n moraalitonta tempausta vastaan on nyt sitten hallitus aloittanut pakkolain ajamisen valmiiksi.
SDP on valtakautenaan ajanut terveydenhuoltoa alas ja on jälleen poikkiteloin tässä asiassa. Heinäluoma on kuin pikkupoika aidan takana ilkkumassa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200711096824523_uu.shtml
Esimerkki siitä milloin sairaanhoito on joillekin kutsumustyö on luettavissa seuraavassa linkissä.
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1452997
Surullista että näin lopulta kävi tämä hoitajan kohdalla. Hän ei kuitenkaan sanonut että antakaa rahaa lisää ensin niin sitten yritän auttaa.
Nythän tuhansia sairaanhoitajia kieltäytyy auttamasta kuoleman rajoilla olevia ellei anneta lisää rahaa.
SDP on valtakautenaan ajanut terveydenhuoltoa alas ja on jälleen poikkiteloin tässä asiassa. Heinäluoma on kuin pikkupoika aidan takana ilkkumassa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200711096824523_uu.shtml
Esimerkki siitä milloin sairaanhoito on joillekin kutsumustyö on luettavissa seuraavassa linkissä.
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1452997
Surullista että näin lopulta kävi tämä hoitajan kohdalla. Hän ei kuitenkaan sanonut että antakaa rahaa lisää ensin niin sitten yritän auttaa.
Nythän tuhansia sairaanhoitajia kieltäytyy auttamasta kuoleman rajoilla olevia ellei anneta lisää rahaa.
Vastaukset 31
Vanhimmat
jos tämmöinen laki tehdään sinetöi eduskunta ja hallitus siinä samalla kohtalonsa
miina sillanpää oli ensimmäinen naiskansanedustaja
mantraansa?
:D
KEPU/MTK/VALTIO maksaa paskajusseille
http://lomake.mmm.fi/index.jsp
.. ylituotannosta - _YLITUOTANNOSTA_ -, mutta ei ole valmis turvaamaan kansakunnan terveydenhuoltoa, joka on ALIMITOITETTU ja YLIKUORMITETTU että ALIPALKATTU!
Nyt on kysymys SAMASTA tulonlähteestä - VERONMAKSAJAN PUSSISTA!
PS. Syötävät elintarvikkeet on pääsääntöisesti tuotettu rajojen ulkopuolelta, kun mm. - SAMANAIKAISESTI - 500 miljoonaa kiloa YLITUOTANTO kauraa dumpataan USA'n hevosille!
ole enää v.1918 jälkeen ollut Suomessa.EI ONNISTU!
ketään ei voi pakottaa pakkotöihin.
Siellä on tutkimuksen mukaan enemmän väkeä, kuin tarvittaisiin. Ikävä kyllä, alalle on hakeutunut töihin sellaisia, joita eivät kiinnosta potilaat, vaan raha. Olisivat valinneet pankkialan, kun raha tuntuu noin kiinnostavan. Mikäli heidän palkkansa on niin huono, ettei sillä tule toimeen, niin Suomessa pitäisi useimpien alojen olla sitten lakossa.
Vain sellainen,jolla ei ole käytännönkokemusta hoitotyöstä.
Koeta hoitotyötä esimerkiksi kuukaus.Kenties sitten tiedät,miten vähän siellä oikeasti on työntekijöitä.
jos ylipäätään olet?
Et kaiketi palkan vuoksi, vaan pelkästään hyväntahtoisuuttasi puurrat rahasta viisveisaten, eikö niin?
terveydenhuollossa - ja suunta on ollut laskeva.
ei ollut tämä, minkä esität.
Hoitoalalla ei tutkimuksen mukaan ole yhtään liikaa tointa tai virkaa. Vääristelet tutkimuksen päätelmiä.
ja silti tiedän, että juutalaisia tapettiin.
palkat ja ylimitoitettu henkilöstö rasittavat niin paljon , ettei oikeaan hoitoon jää enää rahaa
pitää tuhlata pikkuisen vapa-aikaa. Äläkä vain selitä, että hoitajat on nälkään kuolemassa. Ne tienaa suomalaisen keskipalkan verran, joten niitä pienempi palkkaisia on paljon.
kyllä siellä oli väärissä paikoissa väkeä. Terveyskeskukśissa oli liika miehitystä.
Hallituksen aikomuksia verrataan johonkin vanhoihin torppariaikoihin tai vastaaviin.
Nyt työntekijät, hoitajat, ovat itse ajamassa itseään pakkolain piiriin. Sehän on aivan ennenkuulumatonta välinpitämättömyyttä jopa tyhmyyttä, koska syytösten kärki kääntyy lopuksi itseään vastaan.
Jos työstä kieltäytyminen toteutuu ja potilaita sen takia kuolee, niin varmaan tapahtuman huippu saavutetaan silloin, jos ns. lakkolainen hihkuu riemusta vahiniloisena: siitäs sait työnantajani ja perheeni elättäjä.
Katsokaa tätä valvojaa ja sen asenteita. Leikkii itse "vapaata yrittäjää" ja samalla yrittää saada muut alistumaan orjalakeihin.
Samaistuu itse vahvasti ilmeisesti eliittiin ja kuvittelee vamaan olevansa mediamogulien kaveri.
Tuskin tuokaan tyyppi lähtisi pesemään vanhuksien takapuolia minimipalkalla, näyttää sen verran veltolta.
Miten noin asenteellinn tyyppi on palkattu valvomaan verkkoa ja paljonko saat siitä ?
rahalla tästä selvitään
Jos hoitajien palkkavaatimus kilpistyy pääsääntöisesti inhottavuuteen pestä sairaitten ja vanhusten takapuolia, on aika kutsua tekniikkaa apuun, sillä palkankorotuksella se ei poistu.
Se on automatiikka, jossa potilas viedään pesijän, ei tarvitse kokeakoulutusta, luokse ja kone hoitaa puhdistuksen sängyn alakautta. Toiminta olisi nopeaa ja säästäisi hoitajien ym. juoksut pitkin käytäviä.
Tämän idean kertoi minulle henkilö, joka on suorittanut elämäntyönsä sairaalan yleismiehenä
ja tutustunut tilanteeseen todella käytännössä.
ajatusmaailma ,katson että tässä vaarannetaan terveyttä tavalla ,joka ei kestä päivänvaloa ,kyllä lakkoilla voi mutta pelisäännöt pitää olla reilut .
Irtisanominen on kiristystä terveydellä jota en kannata .
Kun on valinnut itselleen ammatin ,olettaisin että ottaa vastuuta omasta työstä ja hoitaa hommansa kunnolla .
Tämä on moraalitonta ,T€HYn johto ei ole ajantasalla ,hakoteillä ,kun lähtee irtisanomisten linjalle ,listoilla .
Terveyttä ei saa vaarantaa .
No, huh, huh!
Vai kertoi sellainen, joka tietää. Haluaisitko itse olla koneen pestävänä. Ja kuka ne ihmiset siihen pesukoneeseen laitta. Kyllä sinä hoitajia tarvitaan.
Moni sairaanhoitaja haluaisi mielellään olla myös ihan rivityössä, hoitamassa ja pesemässä potilaita, jolloin saisi enemmän olla potilaan kanssa. Valitetettavasti vain ei ole aikaa siihen.
Eikö hoitajilla ole lupaa vaihtaa ammattia tai työpaikkaa?
Onko suomalainen hoitotyö "kutsumuksen" varassa?
Lääkärit saivat juuri 600 euron palkankorotuksen, miksi sitä ei suotaisi myös hoitajille, jotka tekevät raskasta hoitotyötä pienellä palkalla?
Hallitus pitäisi haastaa EI:n tuomioistuimeen ihmishenkien vaarantamisesta.
ei pakkolaista ole mitään hyötyä. pitää muistaa että T€H¥läiset on sairaanhoitajia. ne voi siis toinen toisilleen kirjoitella kolmen päivän sairauslomia jos ne töihin pakotetaan.
Miten pakotetaan käytännössä?
Haetaan kotoa köysissä?
Kaksi poliisia pitää kiinni ja kolmas antaa sähköshokkeja hoitsulle?
Pakkotyö on mahdollista vain vankilaoloissa, kun vankeja voi kiduttaa mielin määrin jos ei tottele.
Hoitavatko lääkärit kidutuksen?
Miten tämä menee, onko tietoa?
pakkotöihin laitettaisiin,olisin koko ajan sairiksella.Millä muuten pakkotöihin saataisiin
kotoako haettaisiin?Kävelisikö sairaalassa joku seläntakana kyyläämässä?Kuka kyylän palkan maksaisi?
Jos Tehyn johto peruu irtisanomisuhkauksensa ei mitään poikkeuslakia tarvita ,taistellaan niillä pelisäännöillä miten on koko ammattiliittojen olemassaolonaikana taisteltu .
Kiristäminen terveydellä ei ole mitään lakkoilua vaan suorastaan rikollistatoimintaa ,josta vois panna koko TEHYn johto linnaan .
mikä eroittaa heidät toisistaan. Terroristit ottavat panttivankeja ja uhkaavat tappaa jos eivät saa haluaamaansa.
Tehyllä on "panttivankein" on keskosia on kiireellistä apua tarvitsevia ja tehohoidossa olevia potilaita jotka he uhkaavat jättää kolemaan jos he eivät saa vaatimaansa.
Lisäksi Tehy on vaatinut, että irtisanoutuneiden (eroavien) hoitajien tilalle ei saa palkata uusia hoitajia.
Sellainen henkilö, jonka moraali pettää, ei tietenkään lopeta kesken, vaan keksii uusia keinoja tapansa jatkamiseen.
Olet väärässä. Hallitus tässä on syyllinen, eikä Tehy. Ennen vaaleja luvatut korotukset on toteutettava ja pulinat pois. Vääryydellä ja vaalilupauspoteksella valtaa päässyt hallitus olisi kaadettava, niin surkeaa sen toiminta on ollut.
Onko pakko lyhenellä velkoja yli sen, mikä on pakko?
Rahaa peliin ja älyttömät pakkolait jäihin. Hallituksella eduskunnalla on ratkaisuun avaimet. eli lisää rahaa kuntiin, niin koko homma on siinä.
Oikeisto demareille on jäänyt päälle 1950-luvulta "isiensä" luomat lämpimät suhteet järjestöön nimeltä CIA. Koivisto on tästä erikoislaatuisesta suhteesta maininnut silloin vielä kuin lulli että se ei polttaisi koko porukkaa. Veikkaan että käry käy ja moni on linnassa (vankilaa tarkoitan), myös aikoinaan useat demarit kehuskelivat asialla täällä netissä. On väitetty, että Lipposen II hallituksen aikana CIA olisi palannut asiaan. Väitteen todellisuus perä on yhä selvittämättä. Suurin osa näistä niin kutsutuista oikeistodemareista ovat ilmeisesti kahteen suuntaan tehneet maan petoksia. ENsin NL myöhemmin USA, jostain kumman syystä samat miehet ovat myös melkein pääsääntöisesti vaikuttava politiikoiksi huippu äveriäiltä. Toiseksi oliko Presidentti Koivisto talouspolitiikassa taustalla muita tekijöitä, kun pelkkä tyhmyys, jos se ei ollutkaan tyhmyyttä? Taustalla jotain agentti juttua joka kyllä tässä valossa ei vielä aukea. Money menettivät 1990 –luvun alussa omaisuutensa ja joutuivat konkurssiin, jos selvisivät maksoivat t velkojaan pitkään. Maa oli lähellä konkurssia, oli useita yrittäjiä jotka eivät löytäneet muuta ulospääsyä kuin itse murhan. Miten oli tästä oikeistodemareiden kohtalo. Äveriäisyys ei juurikaan vähentynyt, pahemmillaan eivät tulee tenä valituiksi eduskuntaan, mutta rahansa saivat pitää ja sitä heillä on tänäkin päivänä yllin kyllin.
Onko omien etujen ajaminen ja lakkoilu muka moraalitonta? Missä hölmölässä sinut on kasvatettu, kun noin typeriä kirjoittelet?
Jos kuvittelet, että ihmiset saadaan pakotettua töhin, niin erehdyt yhtä raskaasti kuin hallituskin.
Mikä erottaa Tehyn ja terroristin.
No, terroristin kanssa voi neuvotella,