Uusi tilanne

178222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat
  • Oltiin varubodenareenalla liikkatunnilla ku mun äiti soittaa et tule kotiin. Kysyin et miks mut se vaan sano et tuu kotii sit ku tunti päättyy. Ajattelin et mitä ihmettä. 10 minuutin päästä tulee yhden meidän ryhmäläisen äiti kertomaan, että meidän koulua on uhattu samanlaisella viestillä ku jokelankoulua. Ei ollut kovin mukavaa kuulla.Sen jälkeen aloimme jutella siitä, että se on varmaan jonkun pilaa. Uskon että näin on, mutta en ajatellut jäädä odottamaan, että onko näin. Lähdin heti pyöräilemään kaverini kanssa kotiin päin, kun opettaja oli antanut luvan. Se jolla on hauskaa tälläisten juttujen kanssa ei voi olla normaali.

    Äänestä

  • Kirkkoharjun koululainen kirjoitti:

    Oltiin varubodenareenalla liikkatunnilla ku mun äiti soittaa et tule kotiin. Kysyin et miks mut se vaan sano et tuu kotii sit ku tunti päättyy. Ajattelin et mitä ihmettä. 10 minuutin päästä tulee yhden meidän ryhmäläisen äiti kertomaan, että meidän koulua on uhattu samanlaisella viestillä ku jokelankoulua. Ei ollut kovin mukavaa kuulla.Sen jälkeen aloimme jutella siitä, että se on varmaan jonkun pilaa. Uskon että näin on, mutta en ajatellut jäädä odottamaan, että onko näin. Lähdin heti pyöräilemään kaverini kanssa kotiin päin, kun opettaja oli antanut luvan. Se jolla on hauskaa tälläisten juttujen kanssa ei voi olla normaali.

    Eli huonoon suuntaan jos nämä ajatukset alkavat leviämään:


    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001484&posting=22000000030467163

    Äänestä

Miten joku voikin olla noin hirveä ja edes ajatella tekevänsä samoin kuin jokelassa tehtiin. Aivan käsittämätöntä miten ihmiset voivatkin olla noin mätiä. Vaikka kirkkonummen uhkaus olisikin vain jotain sairasta pilaa,(kuten kyllä luulen sen olevan) niin ei sillä ihmisellä kyllä ole kaikki kotona. Miksi näin vakavalla asialla pitää leikkiä? Ettekö te päästänne sairaat tajua että jäätte varmasti kiinni ja hyvä niin!

Äänestä

pelleilyä tämä kaikki vaan on, kuka ottaa tosissaan enää nuita uhkauksia joita kokoajan satelee lisää? kaikki vaan haluaa saaha ihmiset pelkäämään ja että lehdet ois vaan täynnä jotain turhanpäivästä paskaa.

Äänestä
  • ...ongelmaa koituu siitäkin, että ei tosiaan voi tietää onko joku hullu saanut inspistä Pekalta vai onko kaikki vain pilaa. Pakkohan se on tapaukset tutkia ,että ihmiset eivät hätääntyisi.

    Äänestä

olemaan vauhti jo liian kovaa. Ilkikurista pelleilyä!

Äänestä
  • Tosta Tuusulan koulu iskusta tehtii niin iso numero ja se ampuja sai huomiota niin en ihmettele että joku yksinäinen koulu kiusattu saa yhtäkkiä päähänsä että tekee samanlailla. Saa huomiota. En tarkoita että siitä ei saisi puhua. Tottakai siitä on puhuttava. Mutta liika on liikaa. Otan osaa menehtyneiden omaisille.

    Äänestä

Siis nythän jokaikinen puoliseko seitsemänvuotias saa äänensä kuuluviin netin kautta ,eikä edes tajua mitä aiheuttaa.
Kauhea taivastelu ,siitä miten kauheeta on. Kattokaa nettiä ja miettikää. Kaikki mikä oli ennen ihmisten päissä löytyy nykyään netistä. Koko ihmisajattelun kirjon löytää kuvina teksteinä kun vaan etsii.Nyt sen vaan kaiken lisäksi saa eteensä netistä jokaisen väkivaltarunkkari.
Maailma on ihan kahjo, ihan niinkuin aina ennekin. Löytyy ihmisiä jotka kykenee kauheisiin tekoihin ,ja löytyy niitä jotka ei kykene.
Jollain etusivulla oli pääotsikkona Tuusula ,ja samalla sivulla pikkuutinen jossa kerrottiin ,että joku ministeriö ei näe estettä rynkkyjen myymiseen Afganistaniin.Mitähän siellä tehdään miljoonalla rynkyllä.Ei ehkä kaiveta kukkapenkkejä. Miettikää, älkääkä ruikuttako.Vaikuttakaa, mutta ei Tuusulan tapaan.

Äänestä

joku pelleilee todella vakavalla asialla... tai voihan se olla ettei pelleilekkään, mutta siltä se vaikuttaa...

Äänestä

Täält köydät kaiken mahollisen tiedon Jokelan koulun ampujasta, Pekka-Eric Auvisesta www.kimmo.org/jokela

Äänestä

mihin ollaan menossa? kyllä suomen kansalla menee henkisesti tosi huonosti jos saa siitä kiksejä kun laittaa liikkeelle huhuja että sinne ja sinne kouluun tehdään hyökkäys. hakeutukaa hoitoon

Äänestä

kirkkonummen yläastetta uhattiin, mutta on huhua että se oli vain jonkun gesterbyläisen pilaa että pääsis pois koulusta. muusta en tiedä. koulu kyllä tyhjennettin

Äänestä

Jotkut lapset eivät sitten vain voi olla leikkimättä vakavalla asialla. Todella surullista, että useat koulut ovat nyt saaneet uhkauksia jotkut nuoret eivät vain taida tajuta kuinka vakavalla asialla leikkivät.

Äänestä

Näin se menee kun harrastetaan tässä meidän niin viisaassa yhteiskunnassa vapaata kasvatusta. Kuri pitää olla ja tiukka. Meinaatteko olla tosissaan kun koulussa saa tehdä mitä haluaa. Oppilaille ei saa edes huuta. On se helvetti että pennut tulee opettajien silmille ja ne vielä tietää sen ja käyttävät tilaisuutta häikäilemättä hyväksi. Ajatelkaapa Suomen Armeijaa. Jos kuri siellä höltyy ei mistään tule niin yhtään mitään.
Tämä kaikki on yhteiskunnan omaa vikaa että tehdään tekaistuja uhkauksia vielä tällaisen hirmutyön jälkeen. Pennuista se on kivaa uunottaa aikuisia, eikä nykyajan penikat siitä viis veisaa. Kuri kouluihin ja loppuu tämä paska. Uskokaa nyt päättäjät hyvällä tämä tosiasia.

Äänestä

kyl mua ainaki vituttais jos Lapuan yläasteelle tulis jtn uhkausviestejä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Porkkalassa kirjoitti:

mistä löytyy enempi tietoa?
http://www.iltalehti.fi/jokelantragedia/200711096828227_jt.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu