Mitä ihmettä te täällä vouhkaatte, ihmiset jotka käytte seurakunnan tapahtumissa ja olette kuin ketkä tahansa normaalit ihmiset. Hävetkää itseänne kun tulette haukkumaan toisenne näin rumasti nimimerkkien taakse piiloutuen. Jumalanpalveluksissa te käytte rukoilemassa hyvää lähimmäisille ja vihollisille, lupaatte antaa anteeksi ja kääntää toisen posken? Varsinaista kaksinaismoralismia. Näinkö te toteutatte sitä uskoanne tosielämässä? Jos ette pysty riitelemään asioistanne kasvotusten, niin ettekö edes siistisi tuota kieltänne ja rauhoittuisi hieman? Todella kypsää. Eikö teillä ole oikeita ongelmia, joita hoitaa? Ettekö voisi keskittyä hyvän tekemiseen mieluummin kuin toisten parjaamiseen? Näinkö ne "tosiuskovaiset" toteuttavat vakaumustaan itse tosi elämässä?
Hävetkää aikuiset ihmiset
Välillä petyn ihmisiin
5486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asiallista ja TOSI kristillistä puhetta.
Hassua, omalla palstallani vastaavan ajattelun
puhujat saavat idiootin ja välinpitämättömän leiman. Ihankuin kiittäisivät Jumalaa siitä, etteivät ole niinkuin nuo muut.
Mitenköhän käy sinun? Kaikkea hyvää ja siunausta ortodoksiveljillemme roomalaiskatolisesta kirkosta.
Yleensä keskustelupalstoille osallistutaan silloin, kun on jotain kysyttävää, väiteltävää tai ihmeteltävää. Jos kaikki ovat samaa mieltä, niin ei siitä silloin synny keskusteluakaan.
Esimerkiksi tuo kestoaihe h... on toisille opillinen kysymys ja toisille taas ihmisoikeuskysymys. Molemmat ovat omasta lähtökohdastaan katsottuna oikeassa.
Epäselväksi asiaksi jääkin, pitääkö kirkon sovittaa opetuksensa ja toimintansa traditioon vai kulloinkin ympärillä vaikuttavaan yhteiskunnalliseen suuntaukseen. Tästä taas väittely jatkuu varmaan vielä hyvin kauas tulevaisuuteen. Itse tosin toivoisin, että keskuselu keskittyisi vain tähän jälkimmäiseen kappaleeseen ja nuo h... -sovellukset jätettäisiin jo pois.
live-elämässäkin. Kahden, kolmen, neljänkeskisissä keskusteluissa haukutaan poissaolevia jne.
Itseäni tökkii ihan v-sti se, että yhä edelleen vaikka ex-kirkkoherramme on hävinnyt maailman tuuliin ja uusi valittu tilalle, häntä edelleen haukutaan, panetellaan jne.
Kyllä muistan samojen haukkujien ja panettelijoiden olleen niin mielin kielin silloin kun hän oli vielä virassa, kyllä nuoleskeltiin ja naureskeltiin läsnäollessa.
Eikö olisi jo aika antaa olla, jättää lyömättä lyötyä. Varsinaiset "kristityt"...
Että mua kuvottaa.
Ei tämä muuten tolkulliseksi muutu..
haukuttava!