Miten toimia..kaupan purku/sairas pentu??

???

Osaisikohan kukaan kertoa mitä pitäisi tehdä kun ostin kesäkuussa tuontipennun ja pennusta tehtiin kauppakirja missä luvataan synnynnäistenvikojen takia maksaa kauppahinta takaisin, mutta pentu pitäisi palauttaa..mitä en tosiaan aio tehdä vaan lopettaa itse tai siis viedä lääkärille. Meneekö tuo sopimus sitten siinä vai onko mahdollista jotain kautta saada rahat takaisin. Niin paljon harmittaa kyllä että valmis olisin asian viemään eteenpäin..keltä pennun ostin ei vastuuta ota ja usko että koirassa on mitään vikaa =(

13

2864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aninani

      Ostitko pennunkotimaiselta vai ulkolaiselta kasvattajalta? Minä käyttäisin koiran eläinlääkärillä ja pyytäisin todistuksen vioista. Sen jälkeen yhteys myyjään ja jollei sopua synny asiasta niin kuluttajasuoja-asiamieheen. Kennelien pitäjät ovat elinkeinon harjoittajia.

      • yleensä ulkomaita

        mutta katsotaan, mitä vastataan aloittajan suunnasta.

        Minä veisin koiran eläinlääkäriin hoitoon. Pennut on sitkeitä. Ei kannata heti luovuttaa.


    • Tuota,korjaa jos ymmärrän rivien välistä,että olet ostanut trokarilta koiran,et suoraan kasvattajalta ulkomailta...

      Ensiksi kannattaa käyttää se pentu lekurilla.Hän pystyy virallisesti sanomaan,onko pennussa vikaa ja mitä.Jos/kun sinulla on lääkärin/lääkärien lausunto,niin sen keneltä pennun ostit,mielipiteillä ole arvoa,onko vikaa vai ei.Vain tutkineen asiantuntijan.

      Loppu onkin hankalaa,jos et ole ostanut suoraan kasvattajalta.En tiedä,onko kohtuullista vaatia koiraa takaisin,jos koiralla on paha synnynnäinen vika,joka rajoittaa sen elämää tai se olisi lopetettava.Moraalisesti fiksua se ei ainakaan ole,ja tuntemani kasvattajat esim.ulkomailla,ei taatusti niin tee,vaan korvaavat sen joka tapauksessa.Onko sopimukseen kirjattu,etä korvauksen saantiin edellytetään koiran palautus.Jos ei lue,silloin ei ainakaan tarvi palauttaa.

      Sinun kannattaisi ottaa yhteyttä kennelpiirisi neuvojaan,jos kyse on suoraan kasvattajalta ostetusta pennusta ja rekisteröidystä,ja kysyä neuvoa tai kennellíittoon,JOS pentu on suoraan ostettu kasvattajalta.
      Jos olet ostanut trokarilta,niin tilanne on huonompi.Yksi vaihtoehto on ottaa yhteyttä kuluttajaviranomaiseen,jos kyseinen tuoja (hyvin mahdollista) on ammatin harjoittaja.
      Kennelneuvojaankiin voit ottaa yhteyttä,en tosin tiedä pystyykö avittamaan,jos ei ole suoraan kasvattajalta ostettu.

      Toivottavasti saat asian selvitettyä.

    • ???

      Eli pentua on käytetty eläinlääkärillä ja kuvissa todettu erittäin paha nikamavika ja selkärangassakin häikkää kaikkea muuta. Ja kai tuo trokari on keltä ostin vaikka vakuuttaakin olevansa niin "luotettava", mutta teettää kyllä omiakin pentuja. Pentua en missään nimessä hälle palauta että menisi myyntiin terveenä taas ja en ymmärrä mitä tuolla hakee takaa..joku jippohan tuossa on oltava!!?? Ja tosiaan koiran vikoja ei uskonut ja pitäisi olla halvaantunut yms. ilmeisesti tämä tietää paremmin kun eläinlääkäri..suututtaa =(

    • ???

      Tosiaan tuolla taas myynnissä pentuja..aion kyllä jotain tehdä ettei saa pentuja enää myytyä!!

      • Arvasinkin,mistä on kyse...
        Kennelliitolta tuskin apua saat tässä tapauksessa.Kennelneuvojalta ehkä jotain neuvoja,mutta paras on ottaa yhteyttä kuluttaja-asiamieheen,koska kyseessä on elinkeinoharjoittaja.


      • ???
        molossi kirjoitti:

        Arvasinkin,mistä on kyse...
        Kennelliitolta tuskin apua saat tässä tapauksessa.Kennelneuvojalta ehkä jotain neuvoja,mutta paras on ottaa yhteyttä kuluttaja-asiamieheen,koska kyseessä on elinkeinoharjoittaja.

        Otan yhteyttä tuonne ja varmaan johonkin eläinsuojeluviranomaiseen..


      • aninani
        ??? kirjoitti:

        Otan yhteyttä tuonne ja varmaan johonkin eläinsuojeluviranomaiseen..

        Ota yhteyttä tosiaan eläinsuojeluviranomaiseen ja sit kannattaa antaa ihmisten tietää tälläisestä tehtailusta, ettei kukaan muu ostaisi sieltä koiraa.
        Keinoja on


    • yksinkertaista

      pentu takaisin, jos paha vika, eläin lopetettava!

      Mitähän tämä kasvattaja on sitten ehdottanut? Jos hänellä nyt uusi pentue, miksi niissä olisi jokin vika, jos kerran omasi on tuonti?

      Koirassa joko on vika tai ei, saat rahasi takaisin, palautat pennun sillä hyvä. Parempi kerta rytinä kuin jatkuva kitinä.

      • olla hyvilläs

        Saisit olla hyvilläs jos kasvattaja/myyjä antaa rahat takaisin. Useimmat eivät anna ja jos laitat perintään ei niillä ole kuitenkaan mistä ulosmitata, joten sulle tulee vielä perintäkulutkin.


    • ........

      On sitova,jos siinä lukee että pentu pitää paluttaa ennenkuin saa korvauksen niin sitten se on niin.Kasvattajalla on oikeus itse tutkituttaa pentu valitsemallaan eläinlääkärillä ja tehdä se mahdollinen lopetuspäätös itse,oletko toimittanut mitään eläinlääkäritodistusta kasvattajalle koiran tilasta.Jos menet lopettamaan koiran ilman kasvattajan suostumusta ja mahdollisuutta tutkia koira,menetät kyllä korvauksen.
      Yhden eläinlääkärin lausunto ei kerro mitään,eläinlääkärit ovat usein hyvinkin erimieltä asioista.Onhan kasvattajillakin lain mukaan oikeuksia,juuri tuo oikeus todeta että koiralla todella on jokin tietty sairaus ennen kun on korvausvelvollinen.
      Et sinä rikkinäisestä tv:stäkään saa korvauksia takuusta sillä perusteella että rikki se oli,heitin roskiin,rahat tänne ja äkkiä tai tulee poliisi,hei haloo.

      • asiallinen.....

        Onpas kerrankin asiallinen vastaus tälläkin palstalla.


      • että...
        asiallinen..... kirjoitti:

        Onpas kerrankin asiallinen vastaus tälläkin palstalla.

        ...nämä mainitut asiat eivät pidä paikkaansa.

        "On sitova,jos siinä lukee että pentu pitää paluttaa ennenkuin saa korvauksen niin sitten se on niin."

        Nimenomaan koirakaupassa pennun palauttaminen korvauksen ehtona katsotaan kohtuuttomaksi, mainitaan se kauppasopimuksessa tai ei. Ennakkopäätöksiä asiasta löytyy.

        Korvauksen suuruuteen taas vaikuttaa se
        a) kuinka vanha koira jo on
        b) katsotaanko vika olleen koirassa jo kaupantekohetkellä eli esim. perinnöllinen vika
        c) haittaako vika koiran normaalia elämää ja toimimista 'omistajan lemmikkinä'

        "Kasvattajalla on oikeus itse tutkituttaa pentu valitsemallaan eläinlääkärillä ja tehdä se mahdollinen lopetuspäätös itse"

        Ei pidä paikkaansa. Kuka tahansa eläinlääkärioikeudet omaava henkilö on lain edessä pätevä antamaan arvion koiran terveydentilasta. Tästäkin löytyy ennakkopäätös.

        Ja kun omistusoikeus on siirtynyt koiran ostajalle, ei kasvattajalla ole minkäänlaista oikeutta määrätä koiran lopettamisesta.

        Soita kuluttaja-asiamiehelle niin saat vahvistuksen asiassa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      124
      5211
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3688
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1594
    5. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1588
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1481
    8. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      31
      1411
    9. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1312
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1293
    Aihe