Yksi pieni toive olisi teille ateisteille, jotka omassa uskossanne olette niin vahvoja. Voisitteko jo lopettaa Jumalanpilkan ja Jumalan kyseenalaistamisen? Ja muutkin Jumalaa koskevat kyselyt.
Eikö se teillekin olisi selvempää, että toteatte: Meille Jumalaa ei ole olemassa. Jumalan olemassaolokaan ei meitä kiinnosta. Ja koska Jumalaa ei ole, on turha Jumalallisia asioita pohtia, sillä se on ns. tyhjän pohtimista.
Eikö se teillekin olisi selvempää, että toteatte: Meille Jumalaa ei ole olemassa. Jumalan olemassaolokaan ei meitä kiinnosta. Ja koska Jumalaa ei ole, on turha Jumalallisia asioita pohtia, sillä se on ns. tyhjän pohtimista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No tottakai, olisi myöskin kiva jos te uskovaisetkaan ette enää pilkkaisi meidän näkemyksiämme. Mutta tämä on hyvä alku rauhan rakentamiselle, jota tarvittaisiin koko maailmaan.
Miksi olemattoman pilkkaaminen ottaa noin kaaliin?
Säkin voisit tehdä parannuksen ja lopettaa olemattomien mielikuvitus hemmojen palvomisen. Näitten olemattomien hemmojen palvominen muistuttaa erästrä sairausta, tiedätkö jo mikä on tämä sairaus?
Mikä sinä olet sanomaan mitä minä saan sanoa/tehdä?!?!
Eihän se olematon jumala meitä ateisteja häiritse... Emmekä me tietenkään olematonta jumalaa halua pilkata, sillä siinähän ei olisi todellakaan mitään mieltä...
Häiriö tulee uskovaisten suunnalta. Ja palautteena he saavat pilkkaa. Kyseessä on siis olemassaolevien ihmisten ja heidän ajatustensa välinen konflikti.
Jumalanpilkan sijasta olisi ehkä parempi puhua taikauskoisen tyhmyyden pilkkaamisesta.
Ateismi selvästikin on eri uskonto kuin kristinusko. Mutta ikävää siinä se, että ateistille kristityt ovat sairaita. Ateisti uskoo siis medikalisaatioon joka asiassa. Ateisteille siis muistutuksena, että Suomessa on uskonnonvapaus.
kuten esim. Pentti Linkolaan tai vaikka sitten Impaled Nazarenen musiikkin, kommunismiin, kapitalismiin. Että nekin on uskontoja.
Eikö tuolla ole muitakin palstoja, joissa voit huutaa hallelujaa. Mitäs pilkkaamista se on, jos ei usko henkiolentoihin?
heti kun lopetatte lehtistenne tyrkyttämisen ovikellojen soittelun pakollisen koulu aivopesun pakolliset rippukoulut jne. niin toki voin lopettaa.
Tietysti olisi helpompaa että menisit jollekkin muille palstoille.
Tällä palstalla saattaa olla mieltäsi järkyttäviä asioita ja saatat muuttua ateistiksi.
olet aivan hölmö!
Minä en voi sanoa, ettei Jumalan olemassaolo tai olemattomuus minua kiinnosta, koska se kiinnostaa. Aion siis jatkaa aiheen pohtimista ja kyseenalaistamista.
Toisaalta, jollet halua lukea sellaisia juttuja, niin kukaanhan ei toki pakota. Suosittelisin sinua miettimään palstavalintaasi uudelleen, jollet Jumalan olemassaolon kyseenalaistamista siedä. Ateisti-palsta ei ehkä ole silloin paras mahdollinen valinta.
Tottakai jumalasta pitää saada keskustella, muuten meitä odottaa vielä samankaltainen tulevaisuus kuin mikä on nykyisyys muslimimaissa.
Kaikesta tulee saada keskustella, jos jokin aihe loukkaa niin älä lue tai ota siihen osaa.
Jumalan olemassaolo kyllä kiinnostaa hyvinkin paljon, vaikka olenkin joutunut sille kallelle ettei sellaista ikävä kyllä varmaankaan ole.
Kye ei ole mistään uskosta vaan siitä mitä havaitsen ja tiedän.
Oma uskosi on minun silmissäni pelkkää toiveajattelua johon muut "uskovaiset" ottavat osaa kollektiivisesti omien ryhmiensä sisällä.
Sinulla ei ole mitään millä todistaa ikivanha kirja täynnä legendoja oikeassa olevaksi, sen sijaan maailma on täynnä tietoa ja havainnoitavia asioita jotka todistavat sen hölynpölyksi.
Älä jatkossa tule ateistipalstalle jos sulle tulee huono olo siitä.
lopetamme heti kun te hihhulit lopetatte oman taikauskontonne pakkosyötön ja tuputtamisen joka ikisessä paikassa ja tilanteessa - eli ei siis koskaan, koska tehän ette koskaan lopeta sitä tuputtamistanne ja pakkosyöttämistänne.
Lukekaapa muuten joskus huviksenne Unescon suvaitsevaisuuden julistus, joka valitettavasti on aina ollut teille hihhuleille täydellisen tuntematon. Sieltä löyty esimerkiksi kohta jossa sanotaan että "se merkitsee myös, ettei kukaan saa väkisin tyrkyttää näkemyksiään toisille."
http://www.lyseo.edu.ouka.fi/suvaitsevaisuus/suvaitse/periajul.html
Terveisin 20 vuotta hellariperheessä asunut.