harjoittaa missään missä on lapsia ja vanhuksia,
tai muitakaan puolustuskyvyttömiä.
tai muitakaan puolustuskyvyttömiä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hienoa, että maan hallitus uskaltaa puuttua
asioihin, kun Tehyltä on kadonnut todellisuudentaju kokonaan. Entisen valtiovarainministeri Heinäluoman käyttäytyminen sensijaan
on uskomattoman epäloogista, nyt pitäisi kerralla antaa hoitajille kuoppakorotus, joka ei ole missään suhteessa muiden kunatyöntekijöiden korotuksiin. SDP:n valtakautena ei puolue eikä Heinäluoma tehnyt mitään hoitajien huonon palkkakehityksen korjaamiseksi.
Lakko-oikeus on pyhä, niin pyhä, että urheilukilpailujen vuoksi tämä Spede oli valmis rajoittamaan rajavartiioiden lakko-oikeutta, mutta ei hoitajien, vaikka tällöin on kyse välittömästi kansalaisten hengestä.
Hoitoala anasitsee muita paremman palkkaratkaisun, mutta vaatimus on vaan nyt
ylimitoitettu ja Tehyn keinot vastuuttomat ja kuten nähtiin osin laittomat.
Demarien on turha hurskastella sillä että he olisivat ajaneet pienituloisten eläkeläisten ja muiden köyhien eikä edes pienipalkkaisten etua. Demarit ajoivat omien lähinnä vahvassa työmarkkina-asemassa olevien palkansaajien etua (putkimiehet, paperityöläiset, ahtaajat yms. joiden vuosiansiot usein siellä 100000€ paremmalla puolella) Demarien hoitsukohkaaminen on pelkkää kamppailua kokoomuksen kanssa äänestäjistä. Kokoomus lähti ostamaan itselleen ääniä(lähinnä demareilta) yhteiskunnan varoilla ja on nyt ovelalla ja ennennäkemättömän härsikllä tempullaan sementoimassa näitä hoitsuja äänestäjikseen pysyvästi, panemalla laskun maksajiksi kunnan asukkaat tuloihin katsomatta(paitsi korotettavien terveyskeskusmaksujen osalta lasku tulee vain köyhille) Tuosta lakko-oikeudestahan on sitä enemmän hyötyä mitä vahvempi on ryhmän työmarkkina-asema. Heikossa markkina-asemassa oleville ei tuosta oikeudesta juuri hyötyä ole, vahvempien lakko-oikeuksista kyllä laskua tulee silmille.