Montako naista kuoli puolustusvoimien palveluksessa 1939-1944?
Tärkeää olisi tietää myös, missä tehtävissä he toimivat (hoitaja, muonittaja, sihteeri yms.)?
Jossakin varmaan on lista tällaisesta perusasiasta, mutta en löydä.
Montako naista kuoli rintamalla?
6
621
Vastaukset
- eturintamalla ollut
vaan kaikenlaisia tunnuksia ja etuuksia haalineet.
- Kuukkelilla
Jos et noista löydä niin et ole yrittänytkään etsiä! Jo 7. G:n hakutulos tuo melkoisen kirjalistan esiin:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=nainen sodassa&meta=
http://personal.inet.fi/koti/annika.latva-aijo/kirjallisuus/muu_tutkimus.html
Arajoki-Siikala, Iiris ja Siikala, Kallervo: Lotta Svärd ja Alli Paasikivi. Jyväskylä 2002. Kirja-arvostelu Kirjan syntyvaiheet
Haavikko, Anna-Liisa: Naisen marssi. Rintamanaiset kertovat. Hämeenlinna 1994.
Hakko, Mirja: Naiet kertovat sodasta. Oulu 2003.
Halttunen, Elina: Lupaus. Kirja elokuvasta ja elokuvaksi kirjoittamisesta. Vammala 2005.
Isaksson, Eva: Hän Lottansa vei mukanaan. Jyväskylä 1988.
Kaipainen, Jouni: Naiset isänmaan asialla 1939-1945. Jyväskylä 1995.
Kaipainen, Lassi: Vapaa Suomi - Suojeluskunta- ja lottamerkit kertovat. Helsinki 1995.
Kataja, Anna-Maija: Suomen lotat. Jyväskylä 1986, 1991.
Kleemola, Irja: Suomen naisten huoltosäätiö 1944-1994. Savonlinna 1994.
Mela, Marjo: Naiset sodan- ja rauhantyössä. Rintamanaisten liiton historia. Keuruu 2005.
Nainen sodassa. Kotona ja rintamalla 1939-1945 Suomen vapauden puolesta. Toim. Martti Sinerma. Helsinki 1995.
Naisten aseet. Suomalaisena naisena talvi- ja jatkosodassa. Toim. Riikka Raitis ja Elina Haavio-Mannila. Porvoo 1993.
Pirhonen, Pentti: Suojeluskunnat ja Lotta-Svärd. Hämeenlinna 1979.
Rautio, May-Bee: Opi rakastamaan maatasi ja kansaasi. Rintamalottien elämää. Helsinki 2001.
Rintamanainen - Rintamanaisten liiton Suomen itsenäisyyden 75 v. juhlajulkaisu 1992. Toimituskunta: Liiton työvaliokunta. Helsinki 1992.
Soini, Tuulikki: Naiset isänmaan asialla. Turku 2002.
Sulamaa, Kaarle: Lotta Svärd - Uskonto ja isänmaa. Helsinki 1999. Kirja-arvostelu
Sulamaa, Kaarle: "Ei ole yksikään sydän pyhä ilman Jumalaa" - Lotat nationalistisina nunnina. Osa 1: Harmaat sisaret. Helsinki 2002./ Osa 3 : Naisten ristiretki. Helsinki 2003.
Suomen puolustusvoimat ennen ja nyt. Helsinki 2001.
Tuiremo, Lea: Nainen ja sota. Tutkimus Pohjois-Savon rintamanaiset r.y:n jäsenten työstä ja kokemuksista sotatoimialueella vuosina 1939-1945 ja niiden vaikutuksesta heidän sodanjälkeiseen elämäänsä. Kuopio 1992.
Turpeenniemi, Elise: Lotat vapaan valkean Suomen. Jyväskylä 1991.- listan kirjoja
kysymys kuului,montako naista kuoli rintamalla?
Vastaan puolestasi,rintamavastuussa ei ollut ainuttakaan naista sotien aikana,eikä etulinjassa rintamalla.Linjojen takana kuoli joitakin naisia sattumalta.
Enemmän saksalaiset tekivät suomineitoja paksuiksi kotirintamalla,kuin niitä kuoli sodassa.
Naiset taitavat viedä kohta miehiltä sotien sankariteotkin itselleen.
- Nimetön
Talvisodassa kuoli 64 ja jatkosodassa 228 lottaa.Eli yhteensä 292.
- 1939-1944
Tuo oli hyvä luku aluksi. Naisia oli myös hoitajina yms. Olisikohan nuo kaikki laskettu "lotiksi", vaikka eivät lottia välttämättä olleetkaan? Esimerkiksi kaikki vasemmistolaisesti ajatelleet eivät liittyneet lottajärjestöön vaan esimerkiksi SPR:n hoitajistoon.
Jospa lähden kirjastoon penkomaan kirjoja. Näissä netin luvuissa puhutaan vain miehistä.
- 1939-1944
Lottia kuoli talvi- ja jatkosodassa 661, 2/3 sairauksiin ja tauteihin, sotavammoihin 113. Muista naisryhmistä en ole löytänyt lukuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988