Ruotsissa ovat joutuneet tarkan syynin kohteeksi yksityiset (uskonnolliset) koulut sen jälkeen, kun tuli ilmi, että erästä uskonnollista koulua oli tuettu Saudi-Arabiasta n.miljoonalla eurolla.
Tämän lisäksi luomisoppia saa opettaa vain ja ainoastaan uskontotunneilla.
Pääpaino kehitysopissa tulee perustua tieteen näkemykseen.
Mitä mieltä olette tästä?
Ruotsissa kielletään uskonnolliset
14
397
Vastaukset 14
ovat uhka tasokkaalle perusopetukselle, joka on sivistysyhteiskunnan kivijalka. Raamatun pitäminen oppikirjana kuuluu pimeään menneisyyteen.
- kivijalka.
Raamattu on ollut ja on edelleen (ei kauaa) sivistysyhteiskunnan kivijalka.
Aina, siis AINA on yhteiskunnan moraalinen rappio alkanut kristillisten arvojen halventamisesta.
Vaikka se on historian aikana nähty monesti, niin ihminen se ei vaan muutu.
Ihminen ei opi menneestä, vaan uudet sukupolvet toistavat menneiden sukupolvien virheet.
Kristillinen moraali huomataan hyväksi vasta sitten, kun se on ensin tuhottu. kivijalka. kirjoitti:
Raamattu on ollut ja on edelleen (ei kauaa) sivistysyhteiskunnan kivijalka.
Aina, siis AINA on yhteiskunnan moraalinen rappio alkanut kristillisten arvojen halventamisesta.
Vaikka se on historian aikana nähty monesti, niin ihminen se ei vaan muutu.
Ihminen ei opi menneestä, vaan uudet sukupolvet toistavat menneiden sukupolvien virheet.
Kristillinen moraali huomataan hyväksi vasta sitten, kun se on ensin tuhottu.Raamatun mukaista, pitäisi maantiedon tunnilla opettaa maan olevan litteä. Eikö mielestäsi kansakunnan sivistyneisyys taantuisi ollenkaan?
- vuosi teologiaa riitti
kivijalka. kirjoitti:
Raamattu on ollut ja on edelleen (ei kauaa) sivistysyhteiskunnan kivijalka.
Aina, siis AINA on yhteiskunnan moraalinen rappio alkanut kristillisten arvojen halventamisesta.
Vaikka se on historian aikana nähty monesti, niin ihminen se ei vaan muutu.
Ihminen ei opi menneestä, vaan uudet sukupolvet toistavat menneiden sukupolvien virheet.
Kristillinen moraali huomataan hyväksi vasta sitten, kun se on ensin tuhottu.Muistutetaanpa mieliin, mitä kuuluisa englantilainen filosofi, loogikko, esseisti ja sosiaalikriitikko Bertrand Russell (1872 - 1970) ajatteli kristinuskon moraalista. Tässä ote hänen esitelmästään Battersea Town Hall’issa 6.3.1927, aiheena ” Why I am not a Cristian”:
Huomaat silmäillessäsi maailmaa ympäriinsä, että jokainen yksityinen edistyksen hitunen inhimillisessä tunteessa, jokainen parannus rikoslaissa, jokainen askel kohti sotien vähentämistä, jokainen askel kohti värillisten rotujen parempaa kohtelua, tai jokainen orjuuden lieventäminen, jokainen moraalin edistysaskel, joka on ollut maailmassa, on ollut maailman organisoitujen kirkkojen järjestelmällisesti vastustama. Sanon aivan harkiten, että kristillinen uskonto, niin kuin se on organisoitu kirkoissaan, on ollut ja yhä on moraalisen edistyksen päävihollinen maailmassa. - Litteä.
Työmies2 kirjoitti:
Raamatun mukaista, pitäisi maantiedon tunnilla opettaa maan olevan litteä. Eikö mielestäsi kansakunnan sivistyneisyys taantuisi ollenkaan?
Mikä ihme sinua tuossa litteässä maassa noin kiinnostaa?
Jos joku hemmo on tuhansia vuosia sitten kuvitellut maan olleen litteä, niin luuletko hänen olleen ainoa litteään maahan uskonut?
70-luvulla kaikki kommunistit uskoivat Suomen olevan 20 vuoden sisällä sosialistisen.
Miten kävikään?
Vastaavia esimerkkejä voisi luetella huomiseen aamuun, eikä mikään muuttuisi. Litteä. kirjoitti:
Mikä ihme sinua tuossa litteässä maassa noin kiinnostaa?
Jos joku hemmo on tuhansia vuosia sitten kuvitellut maan olleen litteä, niin luuletko hänen olleen ainoa litteään maahan uskonut?
70-luvulla kaikki kommunistit uskoivat Suomen olevan 20 vuoden sisällä sosialistisen.
Miten kävikään?
Vastaavia esimerkkejä voisi luetella huomiseen aamuun, eikä mikään muuttuisi.litteässä maassa. Siinä kiinnostaa se, että se on Raamatun mukainen maailmankuva. Ja Raamatun väitetään olevan kaikkitietävän Jumalan sanaa, jota haluttaisiin käyttää kouluopetuksen perustana. Että se "ihme" kiinnostaa. Hahmottuuko?
- Raamatun sadut
Työmies2 kirjoitti:
litteässä maassa. Siinä kiinnostaa se, että se on Raamatun mukainen maailmankuva. Ja Raamatun väitetään olevan kaikkitietävän Jumalan sanaa, jota haluttaisiin käyttää kouluopetuksen perustana. Että se "ihme" kiinnostaa. Hahmottuuko?
lisätä vielä tuo Maa-keskeisyys, ts. Raamatun satujen perusteella Auringon (ja kaikkien muidenkin taivaankappaleiden) pitäisi kietää Maata.
Raamatun sadut kirjoitti:
lisätä vielä tuo Maa-keskeisyys, ts. Raamatun satujen perusteella Auringon (ja kaikkien muidenkin taivaankappaleiden) pitäisi kietää Maata.
Ja esimerkkejä Raamatun outoudesta riittää. Pitäisiköhän kouluissa esimerkiksi opettaa, että orjuus on aivan normaali ja hyväksyttävä ilmiö?
- vihollinen?
vuosi teologiaa riitti kirjoitti:
Muistutetaanpa mieliin, mitä kuuluisa englantilainen filosofi, loogikko, esseisti ja sosiaalikriitikko Bertrand Russell (1872 - 1970) ajatteli kristinuskon moraalista. Tässä ote hänen esitelmästään Battersea Town Hall’issa 6.3.1927, aiheena ” Why I am not a Cristian”:
Huomaat silmäillessäsi maailmaa ympäriinsä, että jokainen yksityinen edistyksen hitunen inhimillisessä tunteessa, jokainen parannus rikoslaissa, jokainen askel kohti sotien vähentämistä, jokainen askel kohti värillisten rotujen parempaa kohtelua, tai jokainen orjuuden lieventäminen, jokainen moraalin edistysaskel, joka on ollut maailmassa, on ollut maailman organisoitujen kirkkojen järjestelmällisesti vastustama. Sanon aivan harkiten, että kristillinen uskonto, niin kuin se on organisoitu kirkoissaan, on ollut ja yhä on moraalisen edistyksen päävihollinen maailmassa.Kaikki tuo vain kristinuskossa?
Kristinusko päävihollinen, muut uskonnot ystäviä?
- merim.raimo
Kun se näin jatkuu,niin sitten viimein poistavat myöskin Tukholman raatihuoneen tornissa olevat kolme sympoolista kruunua.
Suomessakin ne pitäisi kieltää mutta Steiner-koulujakin maassa tuetaan ex-pääministeri Esko Ahon johdolla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Steinerkoulu- merim.raimo
Steiner kouluissa ei koroiteta Jeesusta.Suomessa on vielä toistaiseksi uskonnonvapaus.Jotenka kasvakoon luste.Minkäköhän lainen äläkkä siitä nousisi jos esimerkiksi usko ateismiin kiellettäisiin ?
- biologian,
opetukseen kuulu. Luomisoppi oppina ei kai kuulu edes uskontotunneille. Elämänkatsomustiedon ja uskontojen historian yhteydessä sellaista voi käsitellä.
- teillekin
"Pääpaino kehitysopissa tulee perustua tieteen näkemykseen. "
No, mihin muuhun opetus sitten tulisi perustua kuin tieteen näkemykseen? Helluntaisaarnaajan opetuksiin pitenevistä jaloista ja hampaisiin ilmestyvistä kultapaikoistako? Vai kentien niiden afrikkalaispastoreiden puheisiin, jotka raahaavat vainajia herätyskokouksesta toiseen?
Älkää nyt helluntailaiset kiihkoissanne unohtako, että teitä ei ole Suomessa kuin alle 30 000 henkilöä. Ei tämä maa ryhdy ikinä teidän luulojenne mukaan toimimaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522