>>>Käytävä kaartui alaspäin,enkä osaa sanoa, kuinka kauan sitä pitkin juoksin. Lopulta se päättyi, ja edessäni seisoi kolme pienikokoista humanoidia. Pysähdyin. Nämä lähestyivät minua. käsissään kapeaa valokiilaa lähettävät lamput. En tuntenut minkäänlaista pelkoa, mutta juuri kun he olivat tarttumassa minuun, tuli mieleeni voimakkaasti sanat: "Jeesuksen Kristuksen nimessä, häipykää!" En ehtinyt tätä edes ääneen lausua, kun oliot olivat poissa, samoin alus. Jatkoin matkaani turvallisen tunteen vallassa lähes samasta paikasta mistä ilmestys oli alkanut.
Teuvon näky/kokemus
tulkki
431198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Mutta minä haluan kuulla totuuden asiasta.
joka itsekin tietämättömyyteni aikana vahvasti uskoin ufoihin
Pyhä Henki antoi tämän näyn myötä selvästi nähdä ja rajusti kokea sen,
mistä hengestä avaruuden henkivallat ovat lähtöisin, ja minkä
nimen kuulleessaan ne häipyvät kuin tuhka tuuleen.
Jopa Devoutkin, joka aikoinaan tämän lehdestä luki,
oli hyvin kiitollinen, kun uskalsin tämän esille tuoda.
1Moos.1:
31 Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää.
Ja Jumala katsoi kaikkea,
Teuvo ymmärrä tämä.
Ei ole mitään mitä Jumala ei olisi luonut.
"Käärme oli kavalin kaikista eläimistä, jotka Herra Jumala oli luonut."
Kannanottoni ufoihin on, ettei niitä ole siinä muodossa, kuin ihmiset uskovat.
Ei ole mitään avaruusmiehiä jostain vieraasta sivilisaatiosta.
Ufot ovat riivajahenkiä, eli samaa sarjaa, kuin ns. "kummittelu"
että älyllistä elämää on meidän sivilisaation ulkopuolella, kuin se, ettei olisi. Olisiko näin, että Teuvolle on asennettu sisäänrakennettu anteenisysteemi päähän hänen tietämättään ja hän on marionetti, ketä riivaajahenget ohjaavat, jospa Teuvo onkin humanoidi.
kun kuulivat Jeesuksen nimen?
>>En ehtinyt tätä edes ääneen lausua,
kun oliot olivat poissa,
Pekan kysymykseen?
sillä mormonina voisit yletä jopa Jumalaksi.
Jumala oli kerran ihminen, joka asui toisella planeetalla.
Tämä on kaikkein tärkein mormonismin opetuksista. Mikään muu asia ei edes lähentele sitä: Me uskomme, että Jumala oli kerran kuolevainen ihminen toisella planeetalla, mies, joka kehittyi elämällä kuuliaisena oman maailmansa lakien ja järjestysten mukaan. Sitten hän kuoli. Hänestä tuli ylösnoussut ihminen ja hän kehittyi jumalaksi asti. Hän on yhä naimisissa nykyään (jotkut varhaiset kirkon johtajat sanovat, että hän oli moniavioinen) ja loi tämän maailman.
Me palvelemme ainoastaan yhtä tosi jumalaa, joka todellisuudessa on yksi miljardien tai enemmän joukossa. Me uskomme, että me seuraamme Jumalan jalanjälkiä tulemalla täydellisiksi, ja näin meistäkin tulee Jumalia ja Jumalattaria, jotka luovat henkilapsia ja kansoittavat muita maailmoita.
"että älyllistä elämää on meidän sivilisaation ulkopuolella, kuin se, ettei olisi. Olisiko näin"
Voi ollakin, kuka tietää?
En millään voi uskoa. että vieraista sivilisaatioista tulisi meille vierailijoita.
Ajattelepa asiaa, Suurin tunnettu nopeus, on valon nopeus ja silläkin nopeudella lähin sivilisaatio, voisi olla miljoonien valovuosien päässä..
ACIM sanoo että: "minds are joined" eli siis mielet ovat yhteydessä toistensa kanssa. Olisiko telepatia tähän sopiva sana, tosin ACIM ei taida käyttää sitä.
TässäKIN asiassa Teuvo näyttää olevan ACIM-kirjan kanssa samoilla linjoilla vaikka yrittää sitä vastustaa. Sen vuoksi Teuvon juttuja on niin mielenkiintoista lukea.
Myös tuosta kiroilusta kun puhutaan niin ACIM kehottaa tutkimaan asioita jotka eivät ole Jumalasta jolloin ne voidaan tunnustaa ja hoitaa pois. Eli kun Teuvo analysoi Saatanaansa ja sen ilmentymiä niin silloinhan reaktio pitäisi olla: Ahaa. TUOSTA ja TUOSTA minun pitää irtisanoutua.
Eihän lääkärillekään suututa jos hän löytää potilaasta pöpöjä tai kasvaimia.
mutta eivät nauraisi enään.
"Suurin tunnettu nopeus, on valon nopeus ja silläkin nopeudella lähin sivilisaatio, voisi olla miljoonien valovuosien päässä.."
Valonnopeus on ihmisen määrite, voi olla että kehittyneissä sivilisaatioissa on oma tapa matkustaa ajassa, mistä meillä ei ole pienintäkään hajua.
On jälleen, tärkein ohjenuora asiassa..
Raamatun ennustuksissa, ei ole mitään vieraan sivilisaatioiden yhteydenottoa tulevaisuudessakaan..
Raamatussa on kyllä maininta saatanasta, joka saa lankeamaan tulenkin, taivaasta maahan..
"http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Hes. 1:1&rnd=1194958309481"
Do you mean that both Teuvo and his Satanic Majesty
have the same satanic mind?
Joined in their souls and minds?
Saatana on valheen henki ja nauttii, kun hänen omansakin
osaavat toimia samassa hengessä. Ja siksi se ei pidä valehtelemista syntinä.
Jospa Raamatun taivas onkin uusi uljas maailma, kehittynyt sivilisaatio siellä jossain ja ihmisten sisällä puhuvat henget ovat tämän sivilisaation telepaattisia lähetyksiä meille maan ihmisille.
Tässä sivilisaatiossa kuolema on tuntematon käsite ja jumala poikineen yksinvaltiaana hallitsee maailmoja. Saatanan vanhatestamennillinen osa jumalan alaisena syyttäjänä sopisi hyvin tähän kuvioon.
JOS ASIA ONKIN NÄIN, mitä on tehtävissä?
Näin alkaa tuo Hesekielin luku:
"näin näkyjä, jotka Jumala oli lähettänyt"
Johanneksen ilmestys alkaa näin:
"Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka Jumala antoi hänelle"
Näyt ovat vain näkyjä vaikka kuinka todellisilta ne tuntuisivatkin.
Näyn lopussa on myös mielenkiintoinen yksityiskohta kaikesta näkemästä;
"Ja henki nosti minut maasta ja tempasi mukaansa. Minä kuljin huumaantuneena, mitään käsittämättä, mutta Herra piti ylläni väkevää kättään."
koska siinä romuttuu koko hänen hurskas tekopyhyytensä,
kun sydämestä löytyykin Saatanan valheen henki.
Not exactly. What I am talking about is that ALL minds are joined. There are no private thoughts says ACIM. Your mind and mine and Teuvos are always in connection with each other. So guard your thoughs very carefully. ;)
Puhukoot kotonaan vaimoilleen.
sen, että sinussa on valheen henki, kun et pidä
sitä syntinä!
People who have different minds in their hearts
can't be connected with each others in their minds.
So, luckily Teuvo's mind and his thoughts
are wandering fully apart from mine!
uskoen olevansa Jumala tuomitessaan eläviä ja kuolleita.
"People who have different minds in their hearts
can't be connected with each others in their minds. "
Here you are approaching an essential and interesting point in the matter of salvation.
In ACIM Jesus teaches us that we all are part of God´s Son, even if we do not understand that. (Teuvo does not like this idea because he wants to be a very special chosen one)
But what kind of mind do you think we all must have then? What kind of thinking can establish the connection between us? ACIM speaks about FORGIVENESS. This is the keyword. In fact, it is the ONLY way to God for ALL of us.
"So, luckily Teuvo's mind and his thoughts
are wandering fully apart from mine! "
Luckily? No, not at all. If Teuvo stays in hell, so do you. Even you two must sooner or later FORGIVE each other.
>>But what kind of mind do you think we all must have then?
What kind of thinking can establish the connection between us?
That´s what I am saying!!
No man cometh unto the Father, but by me"
And who or what is that "me"? It´s Jesus, of course, not his physical body (which even Teuvo understands to my big surprise) but the FORGIVING mind he represents. "I am the way, the THRUTH.." And in this world forgiveneness is the only truth.
Forgiveness = Jesus. In ACIM He says: I am the Atonement.
sellaisen uskonopin, jonka mukaan totuuden kertominen on aina
ihmisten tuomitsemista helvettiin.
Ja mitä mormoneihin tulee, niin kerran pari sellaista tuli
kotini ovelle. Tunnin heille totuutta julistin, eivätkä suutansa avanneet
ja noloina läksivät pois. Samoin kävi parille jehovalaiselle,
joista toinen oli paikallisten jehovalaisten johtaja.
is our only Salvation.
'Ave crux, spes mea unica!'
I think it's quite crucial to accept that
the Atonement is in His only begotten Son!
God´s Only Begotten Son cannot be a physical body (not even that of Jesu´s) because God is Spirit. His Son must be SPIRIT, too. In this point ACIM and the christians do not agree.
Bodies cannot join. You can try, but there will always be a little distance between two bodies. And your body cannot feel what the other body feels. Therefore, salvation in physical sense is impossible.
Kun Jeesusta sanottiin hyväksi opettajaksi niin hän sanoi että vain Jumala on hyvä. Hän ei siis itsekään ylentänyt omaa maanpäällistä persoonaansa ihmisten palvonnan kohteeksi.
Ns ristintyön pointtikin on että Jeesus käänsi huomionsa (on kait tähän parempikin ilmaus) pois fyysisestä ruumiistaan ja fyysisen ruuminsa intresseistä Hengellisiin. ACIM-ajattelun mukaan Jeesus EI KÄRSINYT ristillä, koska Hän vaelsi Jumalan Rauhassa ja sovelsi anteeksiantamisen periaatetta siihen mitä oli tapahtumassa. Tehdään siis selvä rajanveto lihan ja Hengen välillä. Lihassa ihminen kärsii, mutta Hengessä hän on vapaa. Kun puhutaan kokemisesta niin Henki on se mihin tulee turvautua jolloin kaikesta kokemuksesta tulee positiivinen.
älähän loukkaannu tuosta ilmaisusta, ainakin Jumalan kolmiyhteyteen.
Ajattelusi näyttäisi poikkeavan kristillisestä käsityksestä,
siitä, että Isä ja Poika ja Pyhä Henki ovat yhtä.
Eikö sinun ACIM-teoriasi hyväksy Jeesuksen fyysistä kuolemaa
ja kärsimystä maan päällä meidän syntiemme sovitukseksi?
Ellei, niin sitten on pelastuksemme kulmakivi sinun opissasi
kokonaan toinen kuin siinä Jumalan evankeliumissa, johon minä uskon.
Olisiko sittenkin turvallisempaa uskoa aito ristin sanoma pelastuksesta?
...kysyi isältä kysymyksen hylkäyksestä. Eikö Jeesus enään luottanut Isään ja tekikö Jeesus syntiä epäluottamuslauseellaan.
häpesivät sinun omaa käytöstäsi.
Kysymyksellään Jeesus todisti sen, kuinka suunnattomasti Hän
kärsi ruumiissaan ja sen, miten Jumala todella joutui jättämään
Hänet yksin kuoleman hetkellä meidän syntiemme tähden.
ei mikään olisi ollut mahdotonta, kuitenkin ihmisin poika totesi.
Matt. 27:46
Yhdeksännen tunnin vaiheilla Jeesus huusi kovalla äänellä: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se merkitsee: Jumalani, Jumalani, miksi hylkäsit minut?
Siis näillä sanoilla Jeesus hylkäsi Jumalan.
laskuhumala
Soot sen kokenu ko tiiät.
entä Armilla?
tampereelta
henki vie sitä kuin kouluttamaton koira.
koira kusettaa Armia.
tarina,kullaki on omat murheensa