Yli 6000000000 tuhoutuu

Jehovantodistajien mukaan vain he säilyvät hengissä Harmagedonssa. Se on sota, missä kaikki muut tuhoutuvat. On aika paljastaa tämä opetus. Uskotteko tosiaan siihen? Jehovantodistajia on hieman yli 6 miljoonaa ja he edustavat noin yhtä promillea ihmiskunnasta.
9616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • En pannut tähän linkkiä... Milläs sen selität?

    Veljesseuran linkki on suosikkejani. Onko muuta sanottavaa?

    Äänestä

>>>hieman yli 6 miljoonaa

Äänestä
  • >>hieman alle 7 miljoonaa.

    Äänestä

mätänevän ihmislihan määrää. Taudit leviävät. Vai tuleeko HarmaGetOn:issa ko. tapettavien vääräuskoisten ruumiiden päälle jotain parfyymiödööriä, joka peittää aikas hurjan löyhkän ???

Äänestä
  • Sitten vielä nämä jehovalaiset sanovat että tämä heidän uusi evankeliuminsa tullaan saarnattaman ennen maailmanloppua kaikkialla maailmassa, kuinkahan paljon maailman eri kolkissa asuu tänä päivänä ihmisiä, jotka eivät ole koskaan tästä Russelin opista mitään kuullut, tämä oppihan on vain noin 200 vuotta vanha, vai kierteleekö jehovan todistajia kaikkialla sademetsien kätköissä olevien ihmisheimojen savimajojen ovilla saarnaamassa

    Äänestä

  • lisää kirjoitti:

    Sitten vielä nämä jehovalaiset sanovat että tämä heidän uusi evankeliuminsa tullaan saarnattaman ennen maailmanloppua kaikkialla maailmassa, kuinkahan paljon maailman eri kolkissa asuu tänä päivänä ihmisiä, jotka eivät ole koskaan tästä Russelin opista mitään kuullut, tämä oppihan on vain noin 200 vuotta vanha, vai kierteleekö jehovan todistajia kaikkialla sademetsien kätköissä olevien ihmisheimojen savimajojen ovilla saarnaamassa

    Kyllä ne käy. Olin Afrikassa savimajassa ja sinne ne tuli. Säkin olet kuullut...jos et muuten niin täällä...

    Äänestä

No joo, mutta se on vain yksi osa. yksi osa nykytotuudesta, taikka valosta lahkon omalla sanastolla lausuttuna.

Elikkä lahkohan ei takaa kellekään jäsenellään pelastusta. Pelastuksen mahdollisuutta voi vain edistää olemalla mahdollisimman tottelevainen pomolle ja levittämällä vartiotorneja sekä kartuttamalla lahjalaatikkoa mahdollisimman paljon.

Lahkohan syntyi raamatuntutkijoiden lahkosta irtautumalla. Mutta lahko pitää kirjoituksissaan kylläkin raamatuntutkijoita jehovantodistajina, vaikka nämä toimivat edelleenkin, yhteystiedot sivun http://www.jttuki.info
alareunassa.

Toisaalta vartiotornilehti kirjoitti ennen jehovantodistajain eroamista, että uskottiin myös muissa lahkoissa ja uskontokunnissa olevan Jumalan lapsia.

Kysymykseen vastaisin että en usko, koska lahko toisaalta vetoaa Raamattuun, mutta on väärentänyt sen ja koska Raamattu ei anna tukea vartiotorniseuran määräysvallalle tässä asiassa.

Lahkon määräysvallan käytössä sanotussa asiassa ei mikään tue lahkon kantaa.

Esim. taivaallisen pelastuksen lahko on vastoin Raamattua suonut vain jäsenilleen jotka se on itse kirjannut jäsenen anomuksesta kyseiselle listalle. Samalla lahko on sanonut paikkojen jo listallaan täyttyneenkin. Kuitenkin lahko on joutunut syömään sanansa ja myöntämään, että Taivaallisen pelastuksen toivo on lahkon listasta riippumaton.

Toisaalta maalliseen paratiisitoivoonsa lahko, jäsenyytensä oikeutuksella, on ottanut pedofiileja suojelemalla heitä asian viranomaiskäsittelyltä. Lisäksi lahko kieltää jäseniltään kristillisen rakkauden ilmaisemisen sellaisille ihmisille, jotka ovat puolestaan taas tätä asiaa koskevalla listalla, elikkä lahkon jättäneet.

Suurella osalla maailman väestöstä ei ole tietoa siitä, että on olemassa jehovalahko, eikä että mitä se edes tarkoittaa. Noin miljardi kiinalaista, samoin miljardisen intialaista, muslimeja ynnä muita.

Tässä on eräitä niistä syistä, joiden vuoksi vastaan kieltävästi esitettyyn kysymykseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Arskavain kirjoitti:

Jehovantodistajien mukaan vain he säilyvät hengissä Harmagedonssa. Se on sota, missä kaikki muut tuhoutuvat. On aika paljastaa tämä opetus. Uskotteko tosiaan siihen? Jehovantodistajia on hieman yli 6 miljoonaa ja he edustavat noin yhtä promillea ihmiskunnasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu