Ei syrjäytyminen ole mikään syy!

kokemusta on

Olen itse pahasti syrjäytynyt. Kotona menee 95% ajasta. Ilman kavereita tietenkin. Minulla on myös pitkä-aikainen masennus, julkisten paikkojen pelkoa sekä sosiaalisten tilanteiden pelkoa. Jo useamman vuoden olen ollut edellämainittujen asioiden takia sairauslomalla, tilanne on tosin paranemaan päin.

Välillä olo on ollut lähes sietämätön. Mutta enpä ole toistaiseksi siihen tuskaan kuollut. Ei syrjäytyminen yhteiskunnasta tai yksinäisys ole mikään syy! Maailmassa on varmasti satoja tuhansia todella yksinäisiä, kiusattuja ja masentuneita ihmisiä. Suurin osa heistä, kuten en minäkään ole syyllistynyt minkäänlaiseen väkivaltaan. Puhumattakaan jostain Jokelan kaltaisesta tapahtumasta.

Mikään psykiatri tai minkään asteen tutkija en ole, mutta eiköhän Pekalla ollut vaikea-asteinen skitsofrenia ja varmasti monia muitakin mielenterveyshäiriöitä. Jotka nekään eivät 99.99 % tapauksissa johda tällaiseen, mutta pahimmassa tapauksessa näköjään voivat.

7

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ystäväpiirissäni on samanhenkisiä ihmisiä ja he ovat parhaita ystäviäni. En tunne itse olevani vielä aivan samassa tilanteessa mutta kukapa tietää...Viestisi oli hienosti kirjoitettu, löysin sen aivan sattumalta mutta halusin lähettää sinulle samoin ajattelevan viestin!

    • esitettyä oikein

      koko maailmalle.

      • on niiiiiin hienoa

        tehdä tuollaisia moukkamaisia huomautuksia toisille ihmisille?


      • -äwpk-
        on niiiiiin hienoa kirjoitti:

        tehdä tuollaisia moukkamaisia huomautuksia toisille ihmisille?

        tonhan voi ymmärtää kahdella tavalla.
        sinä ymmärsit sillä toisella.


      • sinulta

        Ovatko muiden kirjoitukset täällä sitten yleensä jotain uusinta tutkimustietoa tai syvällistä pohdintaa? Sinun kommenttisi tässä nyt typerämpi taisi olla kuin aloittajan.


      • sitten ovat
        -äwpk- kirjoitti:

        tonhan voi ymmärtää kahdella tavalla.
        sinä ymmärsit sillä toisella.

        Kerro?


    • Ajattelevainen ihminen

      Kaikkea hyvää elämääsi ja joulun odotusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      135
      1569
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      51
      1488
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      68
      1113
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      95
      1022
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      108
      960
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      848
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      85
      800
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      733
    9. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      695
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      676
    Aihe