Olen itse pahasti syrjäytynyt. Kotona menee 95% ajasta. Ilman kavereita tietenkin. Minulla on myös pitkä-aikainen masennus, julkisten paikkojen pelkoa sekä sosiaalisten tilanteiden pelkoa. Jo useamman vuoden olen ollut edellämainittujen asioiden takia sairauslomalla, tilanne on tosin paranemaan päin.
Välillä olo on ollut lähes sietämätön. Mutta enpä ole toistaiseksi siihen tuskaan kuollut. Ei syrjäytyminen yhteiskunnasta tai yksinäisys ole mikään syy! Maailmassa on varmasti satoja tuhansia todella yksinäisiä, kiusattuja ja masentuneita ihmisiä. Suurin osa heistä, kuten en minäkään ole syyllistynyt minkäänlaiseen väkivaltaan. Puhumattakaan jostain Jokelan kaltaisesta tapahtumasta.
Mikään psykiatri tai minkään asteen tutkija en ole, mutta eiköhän Pekalla ollut vaikea-asteinen skitsofrenia ja varmasti monia muitakin mielenterveyshäiriöitä. Jotka nekään eivät 99.99 % tapauksissa johda tällaiseen, mutta pahimmassa tapauksessa näköjään voivat.
Ei syrjäytyminen ole mikään syy!
7
557
Vastaukset 7
Ystäväpiirissäni on samanhenkisiä ihmisiä ja he ovat parhaita ystäviäni. En tunne itse olevani vielä aivan samassa tilanteessa mutta kukapa tietää...Viestisi oli hienosti kirjoitettu, löysin sen aivan sattumalta mutta halusin lähettää sinulle samoin ajattelevan viestin!
- esitettyä oikein
koko maailmalle.
- on niiiiiin hienoa
tehdä tuollaisia moukkamaisia huomautuksia toisille ihmisille?
- -äwpk-
on niiiiiin hienoa kirjoitti:
tehdä tuollaisia moukkamaisia huomautuksia toisille ihmisille?
tonhan voi ymmärtää kahdella tavalla.
sinä ymmärsit sillä toisella. - sinulta
Ovatko muiden kirjoitukset täällä sitten yleensä jotain uusinta tutkimustietoa tai syvällistä pohdintaa? Sinun kommenttisi tässä nyt typerämpi taisi olla kuin aloittajan.
- sitten ovat
-äwpk- kirjoitti:
tonhan voi ymmärtää kahdella tavalla.
sinä ymmärsit sillä toisella.Kerro?
- Ajattelevainen ihminen
Kaikkea hyvää elämääsi ja joulun odotusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 72579
- 65575
- 47568
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522