Esittelen casen:
Teen videon jossa ammuskelen koulun pihalla. Laitan videon youtubeen ja annan videon nimeksi "(koulun nimi) ammuskelu"
Olenko syyllistynyt rikokseen? Ja jos olen niin mihin?
Teen videon jossa ammuskelen koulun pihalla. Laitan videon youtubeen ja annan videon nimeksi "(koulun nimi) ammuskelu"
Olenko syyllistynyt rikokseen? Ja jos olen niin mihin?
Vastaukset 16
Vanhimmat
uhkaukseen ainakin. Plus menettäisit tietokoneesi valtiolle.
Mihin uhkaus kohdistuu ja mihin uhkaus perustuu?
Kai siitä jotain säädöksiä on? Eikai se nyt mikään laiton uhkaus voi olla jos käyt jossain ammuskelemassa ja videoit tapahtuman. Eri asia jos annat jotain viitteitä siitä että suunnittelet tappamista tms.
Luepa lakia ampuma-aseista.
Siitä ei välttämättä sakoilla selviä, jos ammuskelee yleisillä paikoilla.
Ok, se on selvää, että ampuma-aseita saa käyttää vain niille tarkoitetuilla paikoilla eli ampumaradoilla tai hirvimetsällä.
Mutta entä jos ase on leikki-ase, sitä ei laukausta eikä siitä lähde minkäänlaista ääntä eikä kukaan ulkopuolinen näe livenä "uhkaavaa" tilannetta kun heilun aseen kanssa.
Takavuosina tyhjän asunnon oveen. Oikeus tulkitsi niin, ettei esuntoa voi uhkailla. Mielestäni sama pätee koulun tyhjään piha-alueeseen.
http://www.compart.fi/fsapd/info/aselaki.html#p09
"Huolellisuusvelvollisuus
Huolellisuusvelvollisuuden laiminlyönti (säilytys, kuljetus ja lainaaminen ym.) voi jo yksin merkitä lupien peruuttamista."
Huolimaton säilytys, kuljetys yms, voi johtaa aseluvan menetykseen, eli aika tarkkana saa olla.
Jos poliisi saa tietoon että asetta on kuljetettu koulun pihalla lainvastaisesti, niin luvat lähtevät varmasti.
Yleisellä paikalla kuljettaminen:
Asetta saa yleisellä paikalla sekä tiloissa, joihin yleisöllä on pääsy kuljettaa vain lataamattomana suojuksessa ja vain hyväksyttävän syyn nojalla. Hyväksyttävä syy on, että asetta viedään ampumaradalle tai korjattavaksi. Kuljettaminen ulkomaille; Kilpailukutsu (ja muut kilpailun järjestäjän antamat asiakirjat, jotka todistavat hyväksyttävästä syystä).
Eli jos sinä ammut asunnon ovea, aiheutat vaaraa hengelle tahi terveydelle, jollet istten ole asunnon omistaja ja ammut ulko-oven läpi sisäänpäin tietoisena siitä, että asunnossasi ei ole ketään; tällöin syyllistyt vain ampuma-aseen luvattomaan käyttöön.
Miten voi olla ampuma-aseen luvaton käyttö, jos aseeseen on lupa?
Keksippä jotain hieman parenpaa...
Tosin viestisi alussa, olit asialinjalla, ja suurinpiirtein näin menee.
eli ampuma-aseen varomaton käyttö.
Säännöissä ei ehkä sanota, ettei saa ammuskella koulun alueella. Ei me yhtä tyhmiksi voida heittäytyä amerikkalaisten kanssa. Niillä on kaikki sallittua mikä ei ole erikseen kiellettyä.
maininta tuostakin.
......
Haluaisin tietää millainen on laillinen uhkaus?
minä uhkaan tehdä sinusta syystä rikosilmoituksen tai uhkaan antaa sinut ilmi poliisille tai uhkaan soittaa poliisille, ellei tuo paskan jauhanta nyt lopu :)