Evankelistaksi?

vastasyntynyt

Rukouskokouksessa sain sanan Herralta, että jos pysyn Jeesuksessa, tekee hän minusta evankelistan.
Kauankohan tämä koulutus mahtaa kestää? Onko täällä muita evankelistoja tai tunnetteko ketään? Olen tietysti arvannut asian elämäni perusteella, mutta nyt sain varmuuden. Tie on tuskien ja kärsimysten, mutta myös voittojen! Kiitos kaikille, jotka jaksavat asiallisesti antaa tukea!

4

1273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pähkylä

      Hei, kiva kuulla, että Herra kutsuu yhä ihmisiä luokseen saamaan armon, ja sitten myös sitä armoa ja iloa levittämään :)

      Hänen käsissään on aina parhaimmassa hoidossa, vaikka välillä olisi ahtaallakin.

      Luin muuten just lehdestä, että Perheniemen opistossa järjestetään evankelistakurssi 18.1.-10.5.2009. Kouluttajina tulee olemaan mm. Kalevi Lehtinen, Eliina Heinonen, jotka ovat tunnettuja evankelistoja. http://www.perheniemi.com/

      Siunausta elämääsi ja tulevaan tehtävääsi Jumalan valtakunnan työssä :)

      • alkup.

        En usko tällä hetkellä siihen, että minun tulisi mennä ihmisten järjestämälle kurssille. Olen varma, että Herra kouluttaa minut itse tehtävään. On kouluttanut jo 31-vuotta :)


    • alkaa

      omasta lähipiiristä, perheestä, työkavereista. Paavalikin evankelioi teltantekijän toimensa ohessa eikä halunnut rasittaa taloudellisesti muita

    • Samuel1987

      Muista veli tai sisar koetella evankelista asia jos se sai sinussa aikaan intoa ja halua ja se uppos sinun henkeesi niin uskon että se on sitten Herrasta. Olen itse niin sanottu evankelista ja voisin jutella kanssasi mesen välityksellä [email protected] jos sinulla on mese niin lisää ihmeesäs minut.

      Koulutus kestää sen verran miten Jumala näkee hyväks. Jumala voi käyttää evankelistana vaikka heti. Ei sun tarvi odottaa missään kolossa että milloin Jumala alkaa käyttämään.

      Mene kokeilemaan paikallista t-tupa toimintaa tai mene www.netmission.fi/joosua sivuille ja hommaa sielt Timo Valtosen kännykkä numero ja soita sille ja kysele aktioista. Uutena vuotena on evankelioimis aktio ja lisätietoa saa www.aktiot.net .

      Voitais mailaillakkin jos ei ole meseä [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4372
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      80
      1289
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1062
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      968
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    Aihe